College of International Education GZU [Rozhovor]

17:00 | 21.09.2016 wmxj5312hb 0
Jaký je rozdíl mezi činskou a evropskou kulturou? Jakých akcí se můžete zúčastnit na Guizhou University? To a mnohem víc vám prozradí vedoucí zahraničního oddělení Guizhou University, Zhang Cheng Xia, a učitel zahraničního oddělení, Jia Hai Bo.
Logo GZU.
Logo GZU. FOTO: anya/AsianStyle
1. Dobrý den pane učiteli, paní učitelko. Můžete se prosím představit našim čtenářům?

Jia Hai Bo (Bryan): Zdravím čtenáře Asian Style, jsem učitel Jia ze zahraničního oddělení Guizhou University. Všichni mi říkají Bryan. Mám na starosti přijímání nových studentů, takže jsem první člověk z univerzity, s kým se noví zahraniční studenti spojí. Pokud máte zájem studovat na Guizhou University, neváhejte a kontaktujte mě.

Zhang Cheng Xia (Nancy): Dobrý den, jmenuji se Zhang Cheng Xia, jsem vedoucí zahraničního oddělení na Guizhou University. Výuce zahraničních studentů a všem věcem s ní spojeným se věnuji už 30 let. Opravdu miluji svoji práci, také mám velmi ráda všechny zahraniční studenty z různých zemí, učím je čínštinu a čínskou kulturu. Mí zahraniční studenti se stali mými přáteli.

2. Studoval/a jste někdy v zahraničí? Pokud ano, v jakých zemích a jak dlouho?

Bryan: Neměl jsem tu možnost vycestovat při studiu. Bakaláře i magistra jsem vystudoval v hlavním městě Číny – Pekingu. Při práci jsem měl možnost podívat se do zemí, jako jsou Thajsko, Laos, Kambodža a další země jihovýchodní Asie. Chtěl bych se podívat i dál, do středoevropských a severoevropských zemí, které mám rád.

Nancy: Jsem na tom stejně jako vy, zahraniční studenti, v zahraničí jsem studovala mnoho let, také jsem tam nějaký čas pracovala. Od července do listopadu 1999 jsem učila čínštinu v Austrálii na University of Tasmania. Od března 2001 do června 2004 jsem studovala na filipínské Angeles University Foundation, zde jsem získala doktorát v řízení výuky. Čas mého zahraničního studia jsou vzpomínky na celý život. Za posledních 30 let jsem v rámci pracovních záležitostí navštívila více než 20 zemí v Asii, Evropě, Africe, Severní a Jižní Americe a Austrálii, získala jsem nespočet nových přátel ze všech koutů světa. Díky své práci jsem porozuměla různým kulturám různých zemí, rozšířila si obzory a obohatila život.

3. Myslíte si, že je velký rozdíl mezi asijskou a evropsko-americkou kulturou? Jaký rozdíl je podle vás největší?

Bryan: Rozdíl mezi těmito kulturami je opravdu velký, největší a nejviditelnější rozdíly jsou v našich zvycích a stravování. Jsou tam i velmi zřetelné, ale na první pohled neviditelné odlišnosti, například kolektivismus a vysoko kontextová komunikace v čínské kultuře. Pro evropsko-americkou kulturu je typický individualismus a nízko kontextová komunikace, takže si někteří evropští, nebo američtí studenti po příjezdu do Číny nezvyknou, bude jim připadat, že škola a učitelé mají moc vysoké požadavky, když půjdou po ulici, pravděpodobně se s nimi moc Číňanů bavit nebude, ale respekt a přátelskost dokážou tyto rozdíly překonat. Pokud jsi trpělivý, po nějakém čase zjistíš, že Číňani se můžou stát tvými nejsrdečnějšími kamarády.

Nancy: Čínská a evropsko-americká kultura mají hodně rozdílů, tohle je celkem velký problém, jednoduše to vysvětlit je těžké. Nemusím zmiňovat odlišnosti v kuchyni, tradicích a zvycích. Jen chci sdělit svoje dojmy z pohledu jednoho učitele čínštiny. Myslím si, že čínská kultura, stejně jako kultura některých asijských zemí, přijímají vliv Konfucianismu, vztah studenta a učitele je jiný. Čína má jedno staré přisloví, „Učitel na jeden den, otec navždy“. Znamená to, že i když se někdo stane tvým učitelem jen na jeden den, zaslouží si tvůj respekt, učitel je pro žáka vážená, vysoce postavená osoba. Většina asijských studentů vyjadřují vůči učitelům velký respekt, pozdraví učitele, zeptají se jich, jak se mají, začnou si s nimi povídat, celkem dokážou vyjít vstříc plánům učitelů a pomoct jim. Studenti z Evropy a Ameriky jsou odtažitější, moc si s učiteli nepovídají, po návratu domů pak není moc studentů, co by s učiteli udržovali kontakt.

4. Kolik zahraničních studentů ročně přijede na GZU?

Bryan: V roce 2015 přijelo přes 600 zahraničních studentů, jsou to jak krátkodobí, tak dlouhodobí studenti. V roce 2016 se toto číslo může klidně zvýšit na 800.

Nancy: Teď je to tak 600-700 lidí.

5. Můžete čtenářům AsianStyle představit události, jakých se můžou na univerzitě zúčastnit?

Bryan: Na univerzitě se zahraniční studenti můžou zúčastnit všech možných akcí, jsou tu akce připravené speciálně pro zahraniční studenty, například řečnická soutěž, festival jídla, všechny čínské svátky, cestování atd.  Také jsou tu akce pro všechny studenty školy, například sportovní den, novoroční večírek apod. Samozřejmě studenti sami můžou dělat hodně věcí se studenty z různých zemí, například vařit, cestovat, nebo se spolu se svým čínským kamarádem učit.

Nancy: Na univerzitě je 540 000 studentů, kteří jsou v areálu školy, od bakalářů po doktorandy, školní akce jsou tak velmi bohaté. Studenti se podle svých zájmů můžou zúčastnit různých akcí, například kaligrafické soutěže, můžou také hrát divadlo apod. Zahraniční oddělení každý rok organizuje různé akce, například mezinárodní festival jídla, vánoční večírek, sportovní den, balení zongzi na svátek dračích lodí (pozn.: zongzi jsou typické jídlo na svátek dračích lodí, jsou to pyramidky z lepkavé rýže zabalené v bambusovém listu, bývají různě plněné), svátek středu podzimu s měsíčními koláčky, je možnost se zúčastnit festivalu čajové i alkoholové kultury, navštívit vesničky etnických menšin, rozhodně se tu nebudete cítit znudění a váš život bude různorodý a zábavný.

6. Jakých soutěží je možné zúčastnit se na GZU?

Bryan: Studenti se na GZU můžou zúčastnit tzv. úrovňových soutěží, například řečnické soutěže, kaligrafické soutěže, debatní ligy, soutěže v psaní, sportovního dne, fotbalových zápasů, pěveckých soutěží, soutěže ve čtení atd. Mezi větší soutěže patří například Chinese Bridge (Hanyu Qiao) a Stay in China (Liudong Zhongguo), což jsou kulturně-umělecké soutěže. Letos se soutěže Stay in China zúčastnily dvě krásné studentky, jedna z ČR a jedna z Litvy, náš tým získal bezvadné skóre.

Nancy: Sportovní den, řečnická soutěž, kaligrafická soutěž, kulturně-umělecká vystoupení atd.

7. Pokud byste měl/a příležitost jet do Evropy cestovat, kam a proč byste jel/a?

Bryan: Pokud bych měl možnost, chtěl bych navštívit středoevropské a severoevropské země, hlavně Českou republiku a Švédsko. Mám rád české dějiny, které jsou velmi bohaté, chtěl bych se podívat na české vysoké hory a velké řeky. Také mám opravdu rád švédskou hudbu a sníh.

Nancy: Z evropských zemí jsem navštívila jen Itálii, Norsko a Švédsko. Myslím si, že Evropa má starobylou kulturu, krásnou scenérii, každá země má své kouzlo, nemám žádnou zemi, kterou bych speciálně chtěla navštívit, pokud budu mít příležitost, chci procestovat všechny, hlavně země, které se podobají České republice, jsou takové tajemné, na to se moc těším.

Děkuji vám za váš čas. Na shledanou.
 

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9