NatsuCon 2015 - stále lepší a lepší I [Report]

20:00 | 01.09.2015 starfishzs 0
O víkendu od 21. do 23. srpna se konal třetí ročník pražského festivalu o japonské a nově i korejské kultuře, NatsuCon. Akce se účastnilo i mnoho našich redaktorů, kteří vám nyní přiblíží své dojmy a pojmy.
Foto by Martin Pelikán (Inari Photography)
Foto by Martin Pelikán (Inari Photography) FOTO: Martin Pelikán / flickr.com
Pokud jste ještě nezaregistrovali existenci tohoto relativně nového festivalu, můžete se dočíst více přímo na stránkách NatsuConu nebo v naší pozvánce na letošní ročník. Letos se NatsuCon konal v prostorách Karlínské obchodní akademie a VOŠE. Každým rokem se účastní i část redakce AsianStyle a přináší vám report z akce, a proto ani letos to nebude jiné. Protože nás tam bylo hodně a dojmů bylo ještě více, rozhodli jsme se report rozdělit na dvě části. Jak se líbilo na NatsuConu 2015 Zoey, Mei a Sany?

Očima Zoey: Jako organizátor nově otevřené linie Korea jsem velmi vděčná za vřelé přijetí v řadách návštěvníků. Jsem moc pyšná na všechny svoje přednášející a hrdá na všechny, co se podíleli na realizaci NatsuConu. Největší zákeřnost jsem shledala v zamaskované karaoke místnosti, která zas tak náročně schovaná nebyla a přece jen zpěvákům dávala větší pocit volnosti, než kdyby jim někdo skákal na DDR za hlavou. Intimita místnosti dokreslovala tklivou atmosféru při mém kvílení do mikrofonu: "You are a dancing queeeeeeeen." Díky taneční hře Just Dance jsem v sobě objevila zcela nečekaný a dosud neprobádaný talent. Myslím, že má budoucnost je jasná – budu profesionální tanečník. Choreografie od One Direction a Nicki Minaj jsou jasně moje parketa. Stejně tak nikoho nepřekvapí, do čeho půjde moje další výplata.
 
Celé dny jsem nadšeně pobíhala po schodech a splňovala achievementy. Konečně přišla má chvíle a získané achievementy mi byly k něčemu. Nasbírala jsem za ně lístky do tomboly. Tombola byla bohatá a cen bylo dost. Při losování se jasně ukázalo, kdo své štěstí má ve hře a kdo v lásce. Naše redaktorka rashida se rozhodně nikdy nevdá. Vyhrála snad všechno, co mohla. Dav jen s úžasem sledoval, jak si postupně odnáší další a další výhru.

Foto by Filip Blažek / více zde

Očima Mei: Tohle byl můj druhý NatsuCon. Před dvěma roky jsem přednášela o taiwanském popu a letos jsem to vyměnila za workshop Pletení čínských uzlů. Chvíli jsem si říkala, že už ho nikdy dělat nikde nebudu, protože stíhat vysvětlovat tolika lidem najednou a obíhat je, to byl docela záhul. A hlavně to všem nějak doplétat apod. Ale pak, když vidíte ty lidi, kteří jsou šťastní, že si něco odnesou, něco, co sami vyrobili, tak je to super pocit. A ty nadšené výrazy, že se jim to povedlo. Byla obrovská účast a skoro jsem chvílemi chtěla, aby byla menší, asi jako na těch ostatních workshopech, kterých jsem se účastnila, ale je jasné, že to bylo něco nového. No a co dál? Účastnila jsem se jen soboty, vlastně hlavně kvůli tomu mému workshopu, který byl dvě hodiny dopoledne a hodinu večer. A protože jsem mezitím měla spoustu času, rozhodla jsem se podívat i na pár přednášek. Jako první, kterou jsem navštívila, byla přednáška o plastických operacích v Koreji. I když jsem tady na AsianStyle.cz četla už mnoho článků na toto téma, přesto jsem se dozvěděla něco nového a bylo to super. Povedená a záživná přednáška. Moc se mi líbily Jančiny vsuvky o zážitcích z Koreje.

Další věc, na které jsem byla, bylo promítání AMV. Myslela jsem si, že mě to nebude asi moc bavit, jelikož jediné anime, které znám, jsou ty od Ghibli a Pokémoni, ale bylo to fajn. Dokonce jsem měla svého favorita. Pro ty, kdo tam byli, ano, bylo to to AMV s písničkou Božský Kája od Pokondrů. Bylo vážně legrační a dobře udělané. Docela mě mrzelo, že jsem tam nezůstala až do konce na hlasování, protože jsem pak běžela na workshop Kusudama. A stihla jsem dokonce i konec workshopu Gunpla, kteří byli hlavním tématem celého conu. Gunpla se týkal výroby a slepování malých částí plastu do figurek, které připomínaly roboty. Podle složení lidí, kteří tam byli, spíš záležitost pro kluky. Pak začal workshop Kusudama, tedy jakési origami skládání malých čtverečků papíru do okvětních lístků a následné slepování do kytiček, ze kterých se na závěr slepí koule. Vypadalo to moc pěkně, ale je škoda, že za tu hodinu jsme si všichni stihli slepit maximálně dvě kytičky, na celou kouli nebyl dostatek času. Každopádně jsme se naučili, jak na to, a to je to nejdůležitější. Skvělá byla také Cosplay soutěž, která probíhala venku. Viděla jsem jen opravdu malou část, ale někteří měli opravdu úžasné kostýmy. Pro mnoho lidí, kteří přemýšlejí o tom, že by se učili aikido, byl jistě skvělý workshop tohoto bojového sportu, kde si mohli vyzkoušet některé chvaty. Co bylo ale nejvíc super, to byla Maid kavárna. Když si chcete někam sednout, pokecat a dát si při tom něco dobrého k pití nebo i nějaký ten pamlsek, tak tohle je super místo. Navíc obsluha tu byla velice příjemná. Na některých festivalech taková místa chybí, což je opravdu škoda.

AMV s audiem Božského Káji, které nakonec vyhrálo druhé místo v soutěži (celkové výsledky se můžete dočíst zde)

Očima Sany: Letos mi NatsuCon konečně vyšel a já jsem za to neskutečně ráda. Na conu jsem strávila tři krásné dny plné bohatého programu a vůně dobrot Maid kavárny.

Den první: Po vyslechnutí si mnoha "nerdských" dialogů o počítačových hrách a jiných věcech, kterým jsem příliš nerozuměla, ve frontě u vstupu jsem zamířila zmapovat si tamější terén. Festival byl dle mého názoru výborně situovaný a školní prostředí působilo až překvapivě skvěle. Způsob, jakým byl Natsu rozmístěn, byl velmi působivý. Po zmapování terénu jsem se uchýlila do příjemné společnosti pěkných sukýnek milých maidek a pochutnávala si na milé nabídce. V pátek jsem stihla zhlédnout přednášku o Moderním korejském hororu od tombace, která byla dle mého názoru výborně zpracovaná a bohatá na ukázky. Což když k výkladu přidáte vhodně něco pro zrakovou představivost, se velmi cení. Nebo alespoň já miluji ukázky a názorné obrázky. Také jsem stihla kousek přednášky o Období bakumacu, ale jelikož jsem přišla v polovině přednášky, až do konce už jsem se nechytla. To mě mrzelo.

Den druhý: Na sobotu už jsem se těšila na workshop Pletení čínských uzlů od Mei. Byla jsem tak okouzlená, že jsem měla neuhasitelnou potřebu pustit si potichu k provlékání a soustředěnému zapichování špendlíků krásnou čínskou tradiční hudbu. Jako další jsem zamířila na přednášku Fenomén plastických operací, což je mi téma moc dobře známé, ale i tak jsem byla nadšená. Vše bylo velmi zajímavě doplněno i o vlastní zkušenosti poznané v Jižní Koreji. A třeba jsem předtím neslyšela o X-line a M-line. Na všechno se najde nějaké písmeno a to je docela fascinující. Přednáška obsahovala spoustu zajímavého materiálu a byla hojně doplněna ukázkami. Výborně jsem se pobavila na úžasné přednášce Seriálové klasiky a srdcovky, která pro mě byla jednou ze srdcovek celého NatsuConu. Přestože jsem všechna zmíněná dramata viděla, svěle jsem se bavila. A ještě teď se usmívám. Almost paradise! Přednáška Nagat o Queer čtení mi přišla také tak trochu jako - tady jsem doma! Velmi zajímavé! A ne, nejedná se o queer literaturu. Po přednášce jsme s kamarády strhli diskuzi pro a proti. V mezičase jsem se vždy uchýlila s kamarády do příjmeného prostředí Maid kavárny, v tento den už ve společnosti nejen slečen s pěknými sukýnkami.

Cosplay Music Video od Bamuel Seckett Flimmaker
 
Den třetí: Po snídani v Maid kavárně (ano, čas se tam trávil opravdu krásně) jsem vyslechla přednášku Yuri v ázijskej hudbe. Ocenila jsem, že přednášející Lyra zahrnula nejen státy východní Asie, ale i další státy asijského kontinentu. Slzy smíchu mi tekly na Desatero nejčastějších frází v k-popových písních a k-pop Engrish od Marti. Toto téma naprosto miluji a sama jsem už jednu práci na toto téma zpracovávala, takže jsem se, myslím, bavila ještě více. Celé to bylo výborné, skvěle vysvětleno a objasněno a bohaté na ukázky. A dokonce jsem vyhrála čokoládu, když jsem při zábavné hře uhodla počet z vypsaných korejských slov typu saranghae, oetokke a keojitmal v songu I Need U od BTS. Jako poslední jsem navštívila Proměny korejské kultury vlivem korejské nové vlny. Zde jsem se dozvěděla spoustu informací, za které jsem moc ráda, že jsem měla možnost je vyslechnout a rozšířit si tak obzory v tématu, které mě opravdu zajímá.


Již zítra se můžete těšit na další dojmy, proto si je nenechte ujít.

FOTO: Inari Photography, Filip Blažek

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9