Proč se stal Peking vítězem pro Olympiádu 2022

17:00 | 11.08.2015 kvacm 1
Již jsme vás informovali, že posledního července bylo rozhodnuto o zimních olympijských hrách v roce 2022, které se odehrají v Pekingu. Jedná se již o druhou šanci uspořádat mezinárodní akci takového měřítka.
Olympijský stadion v Číně
Olympijský stadion v Číně FOTO: Wikipedia.org
Zimní olympijské hry v roce 2022 se odehrají v Číně. Peking se tak poprvé v historii stane hostujícím městem, ve kterém se budou konat obě dvě olympiády - tedy zimní a letní.

Hlavní město Číny porazilo těsně svého jediného rivala, kterým byly Almaty v Kazachstánu.
Dobrý výsledek pro Čínu byl také důsledkem dobrého zorganizování letní kolegyně v roce 2008, která byla pro všechny velkým překvapením nejen organizačně.

Naopak čínská vláda může využít svých vybudovaných sportovišť z roku 2008, hlavně svůj stadion Ptačí hnízdo přímo v Pekingu, které bylo právě pro olympiádu vybudováno a o své další využití bojuje někdy marně.

Nicméně spousta disciplín se bude muset odehrávat až dvě stě kilometrů od Pekingu. Jedná se o tři města: Peking, Zhangjiakou a Yanqing. Polovina areálů je už dokonce připravená, ale v plánu je ještě také stavba rychlodráhy, se kterou má Čína už ale nabyté zkušenosti.

Ani bych se nebál spekulací, že v některých případech by mohlo jít o využití technologii maglev, využívaná už při Expu 2010 v Šanghaji, kde spojuje město s letištěm.

Není pochyb o tom, že Čína je ekonomickou mocností a navazuje tak na svou historii. Důkaz toho je i fakt, že olympijské hry se zde odehrají již po druhé. Také proto, že čínská vláda dokáže díky podpoře a velkému kapitálu rychlou přípravu a kvalitní průpravu. Naopak Kazachstán je sice také velkou ekonomickou silou, ovšem její kapitál stojí především na nerostných surovinách, které poslední dobou ztrácejí na ceně.

Ovšem bohužel oproti slibům Kazachstánu bude na olympiádě v Číně chybět přírodní sníh téměř jistě, tedy pokud se příroda nezblázní. A že je to dost možné.

Snad jen sliby, že velká hustota smogu se snižuje a stále se jeho stav kontroluje, může tuto nepříjemnost odsunout do pozadí. Navíc mají ještě dlouhých sedm let k jeho snižování.


Zasněžené Almaty 

Každopádně je patrné, že za olympijskými hrami se bude v budoucnu jezdit do Asie, která na to má jak ekonomicky, tak i zájmově. Zatím poslední hry se budou konat v Jižní Koreji, Japonsku a Číně. Evropa a Amerika ve světové události vidí kromě prestiže i náročnost, vysokou cenu a malou návratnost. Afriku a Jižní Ameriku zase tíží problémy s kapitálem, stabilitou a bezpečností.

FOTO: Alexander Fisher / flickr.com

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9