Kolem 500 zraněných si vyžádal požár v taiwanském aquaparku

12:01 | 29.06.2015 Mei 1
Ve vodním parku na Taiwanu vypukl v sobotu v noci požár, při němž bylo zraněno kolem 500 lidí. Oheň se vznítil na hudební scéně a rozšířil se do davu.
V sobotu 27. července 2015 při akci Color Play Asia v New Taipei City vypukl v taiwanském aquaparku Formosa požár. Místní media uvedla, že vše způsobil náhodný výbuch barevného divadelního prášku rozprášeného z podia mezi asi tisícovku diváků.
 
Podle taiwanské Centrální tiskové agentury je hlášeno celkem 498 osob s popáleninami, z toho 141 lidí je zraněno vážně a asi 8 lidí utrpělo život ohrožující zranění. Všichni vážně zranění jsou léčeni na jednotkách intenzivní péče v 37 různých nemocnicích. K obětem patří kromě místních také čtyři Číňané z pevninské Číny a dva cizinci. Dvacetiletá Taiwanka byla popálena dokonce na 90 procentech těla. S popáleninami druhého a třetího stupně leží nyní ve fakultní nemocnici Zhongshan v Taichungu.
 
Většina ze zraněných je ve věku mezi 20 a 30 lety, někteří jsou i mladší.
 
„Důvodem, proč jsou zranění tak závažná je také fakt, že kromě popálenin kůže utrpělo mnoho lidí také popáleniny dýchacího ústrojí, protože se nadýchali velkého množství prášku. Příštích 24 hodin bude mít pro těžce zraněné zásadní význam,“ řekl Lee Lih Jon ze zdravotního úřadu pro zpravodajský server AFP.

 
Agentura také sdělila, že policie nyní vyslýchá organizátory, dva techniky a dva pracovníky vodního parku, kteří do parku hořlavý prášek vpustili. Všichni mohou čelit obvinění ze způsobení vážných zranění při výkonu povolání a ohrožování veřejnosti. Přesná příčina požárů je stále zatím předmětem šetření. Mluvčí hasičů z New Taipei City uvedl, že barevný prášek se mohl vznítit kvůli teplu z jevištního osvětlení.
 
Jeden ze svědků události pro místní zpravodajský kanál CTI uvedl: „Začalo to na levé straně jeviště. Ze začátku jsem si myslel, že to bylo součástí speciálních efektů patřících k party, ale pak mi došlo, že něco není v pořádku. Lidé pak začali křičet a utíkat.“
 
Oběti byly z místa odnášeny na nafukovacích gumových kruzích a lehátkách. Jiní leželi na nafukovacích hračkách a lidé, kteří se jim snažili pomoct, na ně lili vodu z plastových lahví. Záchranná služba musela na místo poslat záchranáře s nosítky, protože pro sanitky bylo obtížné se ke zraněným dostat.
 
„Cítím kvůli této nehodě smutek a lítost. Nechali jsme na pomoc obětem povolat další lékaře. V parku jsem nařídil okamžitě zastavit provoz a zahájit přísné vyšetřování,“ řekl Eric Chu, starosta New Taipei City.

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9