Populace Koreje se v roce 2100 pravděpodobně sníží skoro o 30 milionů

19:00 | 30.07.2014 Peťul_TripleS 7
Státní výzkumná agentura oznámila, že téměř polovina celkové populace Jižní Koreje bude mít v roce 2100 65 let, ne-li víc. A to není všechno! Více zdrcujících informací se dozvíte v článku.
Korejští senioři
Korejští senioři FOTO: koreaherald.com
Výzkumníci říkají, že nejnovější výsledky prohlubují obavy fiskální stability a produktivity země.

Dle Korea Institute for Health and Social Affairs budou tvořit senioři 39,4 % obyvatel v roce 2050 a 48,2 % v roce 2100, pokud si země udrží porodnost 1,2 dítěte na ženu, což je nejnižší míra mezi zeměmi OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj).

„Porodnost Koreje je velmi nízká - méně než 1,3 na jednu ženu - za posledních 13 let od roku 2001 a velmi rychle se mění ve starou společnost - pravděpodobně nejrychleji na světě,“ řekl výzkumník Lee Sam Sik z KIHASA.

„Pokud se aktuální porodnost nezvýší, všechny druhy problémů včetně nedostatku práce, pomalého hospodářského růstu a fiskální nestability jsou nevyhnutelné. Jediným řešením je zvýšit současnou porodnost tím, že se poskytne prostředí, ve kterém mohou rodiče udržet rovnováhu mezi prací a rodinou a vychovávat své děti bez obavy z mnoha finančních nákladů.“

S ohledem na současnou porodnost se celkový počet obyvatel země pravděpodobně sníží na 22 milionů v roce 2100 z 51,65 milionů v roce 2026! Produktivní populace - mezi 15 a 64 lety - se sníží z 24,21 milinonů v roce 2030 na 9,48 milionů v roce 2100.

Přispět do nízké porodnosti země vede k dlouhým pracovním hodinám, pracovní nejistotě a nezaměstnanosti mezi mladými lidmi, jejichž největší pochyby jsou vysoké náklady na bydlení a vzdělávání.

Výzkumníci prozradili, že takzvaná sampo generace - mladí lidé, kteří se vzdají randění, manželství a mít dítě kvůli finanční nestabilitě - je to, co udržuje porodnost země na kriticky nízké úrovni.

Dle KIHASA jen asi 35 % nesezdané populace ve věku 18 - 49 roky randila v loňském roce. U těch, kteří byli zaměstnaní, je větší pravděpodobnost, že budou mít s někým vztah než ti, kteří nebyli zaměstnaní. Více jak polovina obyvatel pracuje více než 40 hodin týdně, což je nejméně šest hodin nad průměr 34,4 hodin týdne OECD.

„Výsledky výzkumu říkají, že i když většina nesezdané populace si přeje mít s někým vztah, největším faktorem, který ovlivňuje rozhodování a možnost, jsou jejich finanční schopnosti,“ řekl vědec Cho Sung Ho z KIHASA.

Výzkumník Lee Sam Sik řekl, že za účelem zvýšení porodnosti je nezbytný systémovější a kulturnější přístup. Mateřství a volnosti není tolik, aby udělali takový rozdíl.

Cenově dostupné bydlení, garantovaná péče o seniory pro dnešní produktivní populaci, bezpečnější centra péče o děti, spolehlivé vzdělávání veřejnosti a přátelské úřady rodin jsou potřeba, aby přinesly potřebné změny.

Co na takovou zprávu říkáte vy? Máte nějaké nápady, jak zvýšit porodnost? Podělte s námi o vaše názory v komentářích.


ZDROJ: koreaherald.com

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9