Deset nejkrásnějších čínských univerzit

12:00 | 23.09.2018 Erik 7
Ačkoli jsou univerzity především místem pro získání vyššího vzdělání a vědecký výzkum, mohou být zároveň i příjemným místem se zajímavou architekturou. Pojďme se proto podívat na deset nejkrásnějších čínských univerzitních areálů.
Pekingská universita
Pekingská universita FOTO: cermba.com
1. Xiamen University (厦门大学)

Nachází se v provincii Fujian a je postavena v těsném sousedství nádherné mořské pláže. To jí společně s elegantními budovami dodává zcela svébytný ráz, který podtrhuje příjemné počasí a svěží mořský vánek. No řekněte, není tohle jako studium na dovolené? Tedy alespoň pro nás, kteří žijeme ve vnitrozemí Evropy.2. Peking University (北京大学)

Jedna z nejprestižnějších čínských univerzit se nachází v bývalém areálu císařských zahrad. Není proto divu, že tu najdeme spousty tradičně laděných zákoutí se starobylými budovami. Dominantou je vysoká pagoda stojící v severní části areálu na břehu jezera Weiming. Krom studentů přiláká také ročně tisíce turistů a návštěvníků.3. Sichuan University (四川大学)

Je jednou z nejstarších čínských univerzit vůbec (úplně nejpůvodnější předchůdce tu stál od roku 1740) a její areál se rozkládá na 470 hektarech, kde se historické budovy navzájem doplňují s moderními. Charakteristická je pro ni nádherná zvonice s hodinami a záplavy rozkvetlých leknínů, které každý rok ozdobí místní jezírko. Není myslím třeba dodávat, že v Chengdu jsou pandy doslova za rohem.4. Wuhan University (武汉大学)

Areál této univerzity je zcela ve znamení záplavy stromů a vonících květin, které tu můžete obdivovat v průběhu celého roku. Ale pokud si můžete vybrat čas návštěvy, zvolte jednoznačně jaro. Rozkvetlé třešňové květy tu vytvářejí fantastické scenérie, které přichází obdivovat davy lidí z okolí města.5. Sun-Yat-Sen University (中山大学)

Je celkem rozdělena na čtyři areály, z nichž tři se nacházejí v Kantonu a poslední pak na mořském pobřeží ve městě Zhuhai. Nejkrásnější z nich je jednoznačně ten severní kantonský a vzhledem k jižnímu klimatu je to ideální místo pro teplomilné tvory, kteří nejraději studují nalehko ve stínu tropických stromů.6. Soochow university (苏州大学)

V tomhle případě se domovské město, starobylé Suzhou opravdu nezapře. Kouzlo zdejšího areálu tkví v začlenění prvků tradičních čínských zahrad napodobující přírodní scenérie. Najdete tu tak jezírka, úzké říčky, drobné kopce, zvláštně tvarované kameny i malé pavilóny. Ale ani budovy samotné se nemusí stydět.7. Nanjing Normal University (南京师范大学)

Postavená ve 20. letech 19. století jako univerzita pro ženy a dívky, se může pyšnit směsicí tradiční a západní architektury, která je pro toto období zcela typická. Navíc má skutečně strategickou polohu a snadno se z ní dostanete kamkoli v Nanjingu - ať už je vaším cílem dobrá restaurace, nákupní zóna nebo zástup historických památek.8. Tsinghua University (清华大学)

A jsme zpět v hlavním městě Pekingu. Opět se jedná o akademicky elitní školu. Stejně jako její rival zmíněný výše je postavena na místě bývalých císařských zahrad. Zde se však tradiční čínská architektura mísí s historickým americkým stylem a modernistickými budovami a vytváří skutečně kosmopolitní atmosféru. A nejen to. Zkuste přijít po setmění k západní bráně obklopené obřími sochami a osvětlené lucernami. Bude vás pak příjemně mrazit v zádech.9. Shenzhen University ( 深圳大学)

Má poměrně krátkou historii (založena v roce 1983), ale o to působivější areál. Je nazývána Zahradou liči, protože většinu stromů zde tvoří právě toto chutné ovoce. Najdete tu i pět set metrů dlouhé jezírko obklopené kopcovitou krajinou. Celá scenérie dostala poetický název "Orel dotýkající se vody".10. Ocean University of China (中国海洋大学)

Tato univerzita je vybudována ve starobylém německém stylu a hrdě shlíží z vrcholku kopce na město Qingdao a přilehlé okolí. Jde o turisticky velmi oblíbené místo, takže to přímo svádí k průzkumným výpravám - a najdete tu opravdu povedený historický mix včetně několika kostelů. Opět je k moři co by kamenem dohodil a studovat pod širým nebem se tu těší velké oblibě.Která z těchto univerzit se vám líbila nejvíce? Chtěli byste na některé z nich studovat? Rozhodně by to nepatřilo mezi nesplnitelná přání - výměnných pobytů je k dispozici rok od roku víc a víc.


FOTO: special.univs.cn, fu-berlin.de, szu.edu.cn, sc.sina.com.cn, whatsonxiamen.com, eqgz.com, tsinghua.edu.cn, wuhansummer.com, uco.edu, thiswasforever.com

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9