Těžká cesta ke vzdělání na pekingském předměstí

20:00 | 26.02.2014 Erik 3
Vzdělání je v čínské společnosti považováno za jednu z nejdůležitějších životních hodnot. Ne všichni však k němu mají snadný přístup. Obzvláště to platí pro děti migrujících dělníků pracujících ve velkoměstech.
Žáci jedné z čínských tříd pro migranty
Žáci jedné z čínských tříd pro migranty FOTO: chinadaily
Pro děti, které by mohly propadnout pomyslnou sítí státem certifikovaných škol, jsou zakládány soukromé instituce pracující na bázi dobrovolnických projektů. Jak tyto projekty fungují a jak na nich probíhá výuka, se dozvíte nejlépe od samotných učitelů popisujících své radosti i strasti.

Li Min, která si přála, aby její skutečné jméno nebylo zveřejněno, si určitě nepředstavovala, že po úspěšném absolvování právnické fakulty na prestižní Pekingské Univerzitě nebude pracovat jako elitní právník, ale jako učitelka ve škole pro děti migrantů. Vše začalo tím, že nastoupila jako záskok na místo učitele třetí třídy, který zrovna odešel. A ačkoliv mělo jít jen o krátkodobou výpomoc, bylo posléze velmi těžké odejít. Desítky studentů pod jejím vedením udělaly obrovský pokrok a rodiče dětí ji při mnoha příležitostech přesvědčovali, aby zůstala.

Stejně tak děti samotné. I když v jejich případě šlo o drobnosti" jako složení se ze svého kapesného v parném létě na zmrzlinu pro svou oblíbenou učitelku. Přesto se Li obává, že dlouhodobě nebude moci zůstat, protože ve městě, kde se průměrná mzda obyvatel pohybuje okolo 4600 RMB a průměrná roční útrata domácností je zhruba 20 000 RMB, vystačí její plat jen na pokrytí měsíčních výdajů bez toho, aby byla schopni si něco našetřit do budoucna. Pro Li Min je celá situace ještě těžší, protože její rodiče od ní očekávají hvězdnou kariéru.Škola, ve které Li Min působí, se nazývá Wenhua a je základní školou pro děti migrujících dělníků na předměstí Pekingu. Škola se jmenuje po dvojici učitelů (Su Wenbin a Li Fenghua), kteří prodali svůj majetek v provincii Hebei, aby ji mohli v roce 2001 založit. Na škole v současné době studuje 300 žáků v 10 třídách (od první do šesté plus dvě předškolní). Každá třída má svého učitele, který vyučuje čínštinu, matematiku a angličtinu. Hodiny zabývající se hudbou a uměním jsou pro učitele dobrovolné a záleží na tom, zda mají v těchto oborech nějakou, alespoň minimální, kvalifikaci.

Zakladatel školy a její ředitel Su Wenbin řekl, že velmi oceňuje ty učitele, kteří zde zůstali delší dobu. Většina opouští školu po půl roce.

Děti potřebují učitele, ale dobře vím, že se učitelé potřebují postarat o svou vlastní budoucnost a rodiny."

Podle úřadu pro vzdělávání se v Pekingu nachází 158 podobných škol a jen 59 z nich prošlo oficiálním schvalovacím procesem. Podle Sua by splnění požadavků pro toto schválení vyžadovalo investice přinejmenším v hodnotě 1,5 milionu RMB – hlavně na předpisy splňující vybavení a učební prostory. To je pro školu Wenhua v současné době nesplnitelný úkol, protože své fungování financuje jen z drobných poplatků od studentů.

Oficiální statistiky ukazují, že ve městech pracuje více než 250 milionů lidí původem z venkova, se kterými se sem přistěhovalo více než 20 milionů dětí. V minulém roce nastoupilo ke studiu do státních škol 82 procent těchto dětí. Dalších 10 procent navštěvovalo vládou podporované soukromé školy, 4 procenta pak studovala na školách podobných Wenhua, které jsou provozovány svépomocí samotnými migranty a jsou vlastně dobrovolnickými organizacemi.


 
Wang Fang, která si také přeje, aby její skutečné jméno nebylo zveřejněno, učí na Wenhua více než rok. Pro ni bude loučení s žáky velmi obtížné.

Budou mi opravdu chybět, až odejdu. Byla bych strašně ráda, kdybych mohla zůstat, protože tyhle děti mají v sobě opravdovou nevinnost a učení berou velmi vážně. Ale plat je velký problém."

V kantorském řemesle by však Wang chtěla pokračovat. Navštěvuje večerní lekce Normal University v Pekingu a doufá, že získá vysokoškolský titul a diplom z pedagogiky. To by jí umožnilo vyučovat na některé ze státních škol.

Kdyby tak jen Wenhua byla jednou z nich. Ihned bych se sem vrátila," povzdechne si.


ZDROJ & FOTO: bbs.chinadaily.cn

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9