Konfuciova akademie UP otevírá dveře do světa Říše středu

18:00 | 30.01.2014 Host 17
Konfuciova akademie je vzdělávací centrum zaměřené na propagaci čínské kultury a čínského jazyka, jejíž pobočky jsou rozmístěny po celém světě. Naleznete je například v Singapuru, Argentině, Belgii, Kanadě, na Novém Zélandu a dalších zemích.
Letní kemp střední školy
Letní kemp střední školy FOTO: Konfuciova akademie UP
V Evropě nalezneme více jak sto kanceláří Konfuciových akademií. V České republice se nachází pouze jedna, a to v Olomouci při Univerzitě Palackého v Olomouci.
První Konfuciova akademie, nebo také Confucius Institute (čínsky孔子学院 Kchung-c‘ Süe-jüen), byla založena v roce 2004 v jihokorejském hlavním městě Soulu. Konfuciova akademie v Olomouci funguje od roku 2007 a jejím zřizovatelem s certifikovaným právem výuky čínského jazyka je Univerzita Palackého ve spolupráci s Pekingskou univerzitou zahraničních studií. Jedním z argumentů, proč otevřít českou pobočku právě v srdci Hané, byla dlouholetá tradice výuky čínštiny na Palackého Univerzitě v Olomouci. Čínština se zde totiž začala poprvé vyučovat už v roce 1946.Ačkoliv je Konfuciova akademie součástí univerzity, její služby nejsou zaměřeny pouze na studenty a univerzitní zaměstnance. Svou činností se snaží široké veřejnosti přiblížit kulturu a tradice Číny prostřednictvím různých aktivit. Jedná se například o výuku kaligrafie, hru na čínský hudební nástroj erhu, kurzy čínských lidových tanců a v neposlední řadě nabízí, ve spolupráci s Katedrou optiky Přírodovědecké fakulty, oblíbené workshopy čínské kuchyně či tradičního čínského čajového obřadu.  Od roku 2007 je také hlavním organizátorem festivalu Měsíc čínské kultury, který se koná v Olomouci vždy v říjnu a listopadu.Kromě těchto činností nabízí i výuku čínského jazyka, a to jak studentům a zaměstnancům Univerzity Palackého, tak také zájemcům z řad veřejnosti. Na třech moravských gymnáziích zajišťuje výuku čínského jazyka a poskytuje těmto školám i studijní materiál a v budoucnu doufá o rozšíření výuky čínského jazyka na další střední, případně základní školy v České republice.

Výuka cizího jazyka probíhá ve skupinách nebo individuálně a kurzy vedou čínští nebo čeští lektoři. V neposlední řadě pak Konfuciova akademie slouží jako poradenské centrum pro veřejnost v oblasti navazování styků s čínským partnerem. Asistentské služby poskytuje zájemcům před dovolenou, studijní nebo pracovní cestou do Čínské lidové republiky.

Více se dozvíte na webových stránkách Konfuciovy akademie nebo na facebooku.
AUTOR ČLÁNKU: Kristýna Pavlačková
FOTO: Konfuciova akademie Univerzity Palackého

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9