Čína versus coronavirus [Série Wuhanský virus]

07:00 | 28.01.2020 choi1taehee 0
Celý svět se snaží s novým typem viru aktivně bojovat. Země zavádí různá opatření a kontroly. Jak je na tom však země, ve které samotný coronavirus vypukl?
Ilustrační foto
Ilustrační foto FOTO: pixabay.com/geralt
Zdravotničtí úředníci v Číně předpokládají, že se Wuhanský virus ještě více rozšíří. Virus se již objevil ve všech čínských provinciích kromě jedné, a nejméně v 11 dalších zemích. Čína oznámila, že zvýší úsilí zastavit šíření viru. To znamená, že dojde k dalším zákazům cestování, zrušení velkých veřejných událostí a uzavření turistických atrakcí. Zároveň se po celé zemi rozšíří screenování na letištích.
 
Počet úmrtí stále roste. Minimálně 80 čínských pacientů zemřelo a více než 3000 bylo infikováno.
 
Čínský ministr zdravotnictví oznámil, že šířící schopnost coronaviru se zvětšuje. „Naše informace o coronaviru jsou limitované. Jeho kořeny zatím nebyly zjištěny. Z našeho pozorování víme, že se virus může šířit i v inkubační době, která trvá 10 dní. Toto onemocnění je velmi odlišné od SARS.“

Očkování neexistuje, ale vědci doufají, že možné testy první vakcinace by mohly proběhnout v průběhu tří měsíců, vakcína by však byla dostupná až za rok.

Čína zakázala všechny trhy a obchody s divokými zvířaty. Právě na jednom takovém trhu ve Wuhanu byl právě virus objeven. Kolem 20 čínských měst uzavřelo možnost cestování do města či z města, a v celé Číně se zvětšuje zákaz cestování letadlem. Většina čínských obyvatel nyní nesmí opustit Čínu.
 
V Pekingu, Šanghaji, Xi'anu a Tianjinu byly zakázány dálkové autobusy. Peking zároveň uzavřel Velkou čínskou zeď a další turistické atrakce. V provincii Guangdong zavedlo několik měst povinné roušky na veřejných místech. Oba Disney parky v Hong Kongu a Šanghaji byly uzavřeny.
 
Peking také každý den dezinfikuje všechny vagóny v metru a eskalátory společně s automaty na lístkou jsou dezinfikovány až třikrát denně.  Město Tianjin požádalo všechny taxikáře, aby po každém pasažérovi dezinfikovali své vozy.
 
Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje všem, aby dodržovali standardní hygienická doporučení, jako je mytí rukou a nošení ochranných roušek.

Wuhan uzavřen do karantény

Wuhan, město s 11 miliony obyvateli bylo uzavřeno do karantény poté, co se coronavirus začal rychle šířit. Nikdo nesmí město opustit, ani do něj cestovat. Cizinci, kteří žijí ve Wuhanu, budou pravděpodobně evakuováni. Rusko i Francie aktuálně vyjednává pro své občany tuto možnost. Spojené státy americké již oznámily, že budou evakuovat své občany z americké ambasády ve Wuhanu.
 
Všechny hotely, lékárny, nemocnice a další veřejná místa kontrolují návštěvníkům před vstupem teplotu. Na hranicích provincie Hubei se lidem také kontroluje teplota. Provincie zároveň pozastavila emigrační servis, takže čínští obyvatelé si nemohou zažádat o nové pasy a víza. Vláda prohlásila, že nikdo z Wuhanu neopustil Čínu během posledních čtyř dnů. Okolo 4000 turistů se však stále nachází mimo Čínu v zahraničí a přes pět milionů obyvatel Wuhanu odcestovalo před jeho uzavřením. Obavy z rozšíření nákazy po celé Číně tak rostou stále víc. Wuhanský starosta proto uvažuje o rezignaci.
 
Wuhan postupně přichází o ochranné masky, brýle a rukavice. Čínská vláda odesílá lékařské potřeby, společně s vojenskými mediky do Wuhanu a vyvíjí tlak na továrny, které vyrábí ochranné oděvy a masky.
 
Všechny složky hromadné dopravy byly zastaveny a cesty do města i z města byly zataraseny. Obyvatelé Wuhanu se snaží zásobit se jídlem, hygienickými potřebami a léky, aby se připravili na až několikatýdenní či dokonce měsíční karanténu ve svých domovech.
 
Wuhan také hodlá během 6 dnů postavit dvě nemocnice, každá bude mít kapacitu 1000 lůžek. Obě nemocnice by měly být v provozu během následujícího měsíce.
 
Názory obyvatel Wuhanu se objevují na sociálních sítích. Mnoho z nich tvrdí, že čínská vláda situaci podcenila. Objevují se také názory o tom, že Wuhan byl uzavřen pro vyšší dobro, a se vším se tamní lékaři musí nyní vypořádat sami.

Taiwan, Severní Korea a Mongolsko

Taiwan se rozhodl pro rázné řešení této krize. Dočasně zakázal vstup do země všem cestujícím z Číny. Těm, kteří již do Taiwanu přiletěli, či to teprve plánovali, byla zamítnuta a zrušena cestovní víza.

Severní Korea již před několika dny naprosto uzavřela hranice s Čínou a nikdo z Číny nesmí do země cestovat.

Mongolsko aktuálně vyjednává s Čínou kompletní uzavření hranic.

Proč je coronavirus tak nebezpečný?

Problémem je inkubační doba, tedy doba mezi nakažením a samotným projevem nemoci. Inkubační doba zde trvá jeden až čtrnáct dní. Coronavirus je infekční již v inkubační době, zatímco jeho nebezpeční kolegové Ebola a SARS byli infekční až po projevení příznaků.

Nakažení coronavirem tedy nemusí vědět, že jsou nakažení, protože nemají žádné příznaky, ale již mohou infikovat další osoby.

Navíc, ne každý infikovaný trpí zvýšenou teplotou, což je hlavní věc, kterou na letištích nyní kontrolují, když se snaží najít osoby, které by mohly být infikovány, což ještě stěžuje možnost včasné diagnózy.Co si myslíte o vypuknutí coronaviru?

ZDROJ: bbc.com., cnn.com

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9