Počet mužů ochotných jít na rodičovskou dovolenou v Koreji stoupá

13:00 | 13.01.2020 Xiunka 0
Rodičovská dovolená je pro nás naprosto normální záležitostí. Ovšem pro Jihokorejce tomu tak není.
Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek FOTO: pexels.com
Díky nově pozměněným předpisům o rovném přístupu k zaměstnaneckému poměru mohou souběžně v Jižní Koreji od 28. února rodiče čerpat rodičovskou dovolenou. Nedávná studie ukázala, že většina úředníků mužského pohlaví je ochotna jít na rodičovskou dovolenou, což zlepšuje vnímání pohledu na společnou výchovu dětí.

JobKorea, portál zabývající se nabídkou zaměstnání, provedl výzkum, do kterého zapojil 1 578 respondentů z řad administrativních úředníků. Z celkového počtu respondentů 87,3 % (žen 88,7 %, mužů 84,9 %) uvedlo, že podporují čerpání rodičovské dovolené v případě mužů namísto žen. Více než dvě třetiny úředníků mužského pohlaví uvedlo, že je ochotno jít na rodičovskou dovolenou místo své manželky. Oproti roku 2015 je tomu třikrát více.

Navzdory zlepšujícím se předpisům a pohledu na čerpání rodičovské dovolené, je tato možnost v zaměstnání stále v podstatě nemožná. Pouze 11,1 % mužských respondentů uvedlo, že mohou čerpat rodičovskou dovolenou bez nátlaku, zatímco 38,4 % uvedlo, že jim toto umožněno není. Zhruba polovina uvedla, že i přes určitý tlak by jim nakonec bylo umožněno čerpat rodičovskou dovolenou. Pouhých 26,2 % mužských respondentů z řad úředníků této možnosti v minulosti využili.

Pokud jde o důvod, proč jsou úředníci odrazování od čerpání rodičovské dovolené, tak 40,6 % uvedlo, že kancelářské prostřední neumožňuje tuto možnost pro muže. Dále 17,2 % uvedlo, že by mohli být v budoucnu znevýhodněni, co se týče hodnocení lidských zdrojů. Poslední zmiňovanou možností byl stabilní příjem, který uvedlo 16,7 % respondentů.

V reálním životě je pro Jihokorejce obtížné udržovat rovnováhu mezi zaměstnáním a rodinou. Tuto skutečnost potvrdilo 55,4  %, zatímco 41,3 % tvrdí, že to možné sice je, ale není to snadné
 
ZDROJ: koreabizwire.com

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9