Okinawský hrad Shuri zachvátil požár

13:00 | 02.11.2019 TerkaS 0
Dříve srdce okinawského království Ryukyu, hrad Shuri, pohltily ve čtvrtek ráno plameny rozsáhlého požáru. Tato významná památka byla mimo jiné v roce 2000 zařazena na seznam světového dědictví UNESCO. Více informací naleznete v našem článku.
Hrad Shuri
Hrad Shuri FOTO: Kabacchi/flickr.com
Velká část hradu Shuri, symbolu prefektury Okinawa a populární turistické atrakce ve městě Naha, byla zničena při požáru, který propukl ve čtvrtek v brzkých ranních hodinách. Příčina propuknutí požáru zůstává neznámá. Nebyly ohlášeny žádné zraněné osoby, ale dočasně bylo evakuováno 30 obyvatel z blízkého okolí hradu. Požár byl úplně uhašen okolo 13:30 místního času. Okolo 4800 metrů čtverečných komplexu padlo, zahrnujíc hlavní, severní a jižní budovy. Hlavní budova byla vyhotovena ze dřeva, zatímco severní a jižní budovy mimo dřeva tvořila i ocel. Hasičský sbor uvedl, že v komplexu nebyly instalovány sprinklerové systémy.

"Všechny tři hlavní budovy shořely a nic nezůstalo," řekl Daisuke Furugen, člen hasičského sboru města Naha.

K uhašení požáru bylo zapotřebí 30 hasičských vozů a asi 100 hasičů. Hasiči uvedli, že je velmi pravděpodovné, že požár propukl v hlavní budově, velké červené budově s tradiční střešní krytinou, a rychle se rozšířil do okolních budov. Bezpečností společnost ohlásila požár hasičskému sboru okolo 2:40 ráno, asi deset minut po spuštení požárního hlásiče. Televizní záběry ukazují velké oranžové plameny, které pohltily hrad ještě před východem slunce, až denní světlo zcela odhalilo rozsáhlé škody napáchané ohněm. Na některých místech nezbylo více než ohořelé a dýmící dřevo. V prostorách hradu se konal místní festival, který započal v neděli, a přípravné práce vedly k tomu, že část akce probíhala až do 1 hodiny ranní, pouhé hodiny před propuknutím požáru.

"Nepoužívali jsme oheň," obhajuje přípravné práce organizace odpovědná za správu hradního parku.

Nicméně není zcela jasné, jestli práce s požárem souvisely. Hrad po dlouhou dobu sloužil jako srdce království Ryukyu, které vládlo od roku 1429 do roku 1879, ale bylo zničeno v bitvě o Okinawu v závěrečných dnech 2. světové války. Hrad prošel v roce 1992 rekonstrukcí a trosky hradu byly v roce 2000 zapsány na seznam světového dědictví UNESCO. Město Naha vynaloží velké úsilí, aby se s požárem a jeho následky vypořádalo. Hlavní tajemník kabinetu Yoshihide Suga na tiskové konferenci v Tokiu řekl, že i vláda udělá vše, co je v její moci, pro rekonstrukci zpustošeného hradu.

"Jsem touto událostí extrémně zarmoucena, jsem naprosto šokovaná," řekla reportérům Mikiko Shiroma, starostka města Naha. "Ztratili jsme náš symbol."

ZDROJ: japantimes.co.jp

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9