Protestující v Hongkongu si připomínají jeden měsíc od davového útoku

13:00 | 24.08.2019 choi1taehee 1
V Hongkongu již 11 týdnů bují protesty. Dav se shromáždil za účelem připomenout událost, která se stala před měsícem, kdy skupina podezřelých členů skupiny organizovaného zločinu násilně zaútočila na demonstranty.
Sit-in protest
Sit-in protest FOTO: cnn.com
Dav protestujících za demokracii v Hongkongu uspořádal ve středu večer tichou sit-in [stávka s přednáškami – pozn. redakce] na stanici MTR Yuen Long. Dav se shromáždil za účelem připomenout událost, která se zde stala před měsícem, kdy skupina podezřelých členů skupiny organizovaného zločinu násilně zaútočila na demonstranty.

Dne 21. července, poté, co policie rozptýlila demonstraci v centru Hongkongu proti nyní pozastavenému návhru zákona ohledně vydávání, demonstranti vracející se k zastávce Yuen Long byli napadeni davem nesoucím železné tyče a bambusové hole.

Záběry z útoku zveřejněného na sociálních sítích, ukázaly maskovaný gang, který na sobě měl bílá trička. Gang útočil na davy demonstrantů jak na nástupišti, tak i uvnitř vagónů vlaků ve stanici Yuen Long MTR, která se nachází na severozápadě poloautonomního čínského města.
Protestující byli údajně vydáni na pospas gangu téměř hodinu, než dorazila policie a nejméně 45 lidí bylo zraněno, někteří vážně.

Hongkongská policie na úterní tiskové konferenci potvrdila, že ačkoliv došlo k 28 zatčením vyplývajícím z násilí z 21. července, žádný z útočníků nebyl dosud obviněn.

Ve středu večer hongkonská vláda prohlásila, že demonstranté zablokovali silnice před stanicí, a že po opakovaných marných varováních, policie nyní provádí rozptýlenou operaci s použitím minimální síly.

Hongkong byl zasažen velkou politickou krizí. Minulý víkend oslavil jedenáctý po sobě jdoucí víkend hromadných demonstrací, které vyvolala široká opozice proti kontroverznímu návrhu zákona, který by umožnil vydat uprchlíky z Hongkongu do Číny.

I když tento zákon v současné době není na programu projednávání a byl pozastaven, demonstrace se od té doby rozrostly, přičemž demonstranti rozšiřují své požadavky na plnou demokracii a povinnost policie se zodpovídat ze svých činů.

Zatímco demonstrace začaly v březnu poměrně mírumilovně, střety mezi policií a demonstranty narušily nedávné demonstrace se slzným plynem, údajnou policejní brutalitou a rozzlobenými konfrontacemi v popředí protestů.

ZDROJ: cnn.com

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9