Japonskem hýbe kampaň #KuToo

13:00 | 23.06.2019 Sachi 2
Představte si, že každé ráno byste si do práce museli obouvat nepohodlné boty na podpatku a strávit v nich několik hodin v práci, protože to společnost a pracovní dress code vyžaduje.
Podpatky způsobují otoky
Podpatky způsobují otoky FOTO: Taema/Flickr.com

Yumi Ishikawa, dvaatřicetiletá spisovatelka a herečka, řekla dost vynucování vysokých podpatků pro pracující ženy. Uvědomila si, jak je pro ženy bolestivé a nepříjemné nosit takové boty neustále. Když přijala práci na půl úvazku jako recepční pohřebního ústavu, musela stát dlouhé hodiny a chodit vítat přívětivě hosty. Všechny recepční měly na sobě boty vysoké 5 až 7 cm, jak to vyžaduje společnost a dress code.

O svou zkušenost se podělila na Twitteru pod názvem hashtagu #KuToo, chytrou slovní hříčkou o dvou japonských slovech - „kutsu“ pro „botu“ a „kutsuu“ pro „bolest“. Hashtag se nyní šíří po sociálních médiích a na japonském Twitteru.

Zastánkyně uvedly, že nošení vysokých podpatků je považováno za téměř povinné i při hledání zaměstnání nebo v práci u mnoha japonských firem. 


Následně položila zásadní otázku: „Je shánění práce v teniskách přijatelné?“ Mnozí muži, kteří se zúčastnili experimentu, sdíleli své nepříjemné a bolestivé zkušenosti, když chodili v dámských botách.


Petice, která požaduje, aby vláda přinutila firmy přestat po ženách v práci nosit podpatky, již podepsalo nad 21 000 žen a počet stále stoupá. Ačkoliv petici má na stole již i ministr zdravotnictví, ten prohlásil, že „podpatky na pracovišti jsou v případě žen nezbytné a vhodné.“


Ishikawa reportérům po setkání s úředníky ministerstva práce řekla: „Předložili jsme petici vyzývající k zavedení zákonů zakazujících zaměstnavatelům nutit ženy nosit podpatky jako sexuální diskriminaci na základě pohlaví.“


Vysvětlila také, jak jí vládní úředník řekl, že jako muž sympatizuje s jejich peticí. Následně prohlásil, že je to poprvé, co se hlasy tohoto druhu dostaly až na ministerstvo.


Je to první krok vpřed,“ dodává Ishikawa.


Úředníci ministerstva nebyli okamžitě k zastižení k vyjádření. Případ podtrhuje to, co někteří odborníci tvrdí - že misogynie je v Japonsku hluboce zakořeněným problémem.


Ishikawa vyjádřila také, že ženy, které baví nosit podpatky, mají samozřejmě právo v tom zvyku pokračovat, a i muži, kteří si přejí je nosit.


Tweet od Ishikawy z počátku letošního roku, který si stěžoval na požadavek nosit vysoké podpatky v sociálních službách, získal vysokou virtuální odezvu a vyzval ji tak k zahájení této kampaně.


Jak se na celou situaci diváte vy? Bude mít úspěch? Snesli byste strávit několik hodin na podpatcích a následně se starat o domácnost?
 

ZDROJ: Japantimes.co.jp, Theguardian.com

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9