Fujoshi/Fudanshi festival [Report]

19:00 | 18.07.2018 KimSeoHwa 0
Proběhl další, v pořadí již 2. ročník festivalu Fujoshi/Fudanshi a tady je report, jak to tam probíhalo.
Svatba
Svatba FOTO: Kim Seo Hwa/asianstyle.cz
Fujoshi/Fudanshi festival je v České republice jedinečný. Bohužel pro mladší 15 let nepřístupný. Můžete se na něm dozvědět hodně z japonského žánru yaoi. Fujoshi v sobě nese slovní hříčku a v překladu znamená „zkažená žena“, Fudanshi je obdobné označení pro muže. 

Spolu s několika redaktory z našeho webu jsme se tam zašli podívat a sami udělali menší přednášku na toto zajímavé téma.

KimSeoHwa

Za mě to byl velmi krásný zážitek. Přijela jsem již v pátek, protože jinak bych se nestihla dostat na místo včas. Holky, které tento festival pořádají, byly víc než přátelské a nápomocné. Nic nebylo problém zařídit, když bylo třeba. Bylo dokonce i pohodlné místo, kam se dal umístit spacák.

K jídlu jsme si mohly vybrat z mnoha jídel, která nám udělali čerstvé a teplé (snídaně, oběd, večeře). Já osobně měla 3x César salát, který byl naprosto vynikají. Také takzvaná hipsterská limonáda mě uchvátila.

Ale teď k samotnému festivalu. Přednášky byly pěkné, velmi dobře udělané a přednášené lidmi, kteří o tom opravdu hodně vědí. Hodně zajímavá přednáška pro mě byla třeba crossdressing od Darcia, což je třeba téma, kterému jsem nikdy moc nedala. Ale také mě zaujala divadelní hra, kterou organizátoři nacvičili a která byla nejen vtipná, ale i velmi zajímavá.

Ve dvou případech jsem měla slzy na krajíčku a to, když se promítal film o tom, jak svěřit milujícímu rodiči, že Vás nezajímají dívky a že máte přítele. To byly slzy dojetí. Ten druhý případ byl přesný opak a já mám pro Vás překvapení, zde si můžete pustit muzikál Yuri on Ice, na nějž jsme měli možnost se podívat i mi na festivalu.Myslím, že kdo nebyl a má tento žánr rád, o hodně přišel. 
 

abhorsenka:

Fujoshi/Fudanshi festival je sice menší akce pro fanoušky, konaná v jediném sále divadla, ale právě proto má jednu nespornou výhodu, nic vám z programu neuteče a nemusíte se rozhodovat mezi více přednáškami v jeden čas. I přednášející pak mají zajištěný dostatek pozorných uší a očí. Samotný program byl rozložen do soboty a neděle a možnost přespat přímo v sále byla pro přespolní velkou výhodou.Byl to vůbec první festival, kam jsem v životě vyrazila, a to hlavně protože jsem byla požádána o spolupráci na přednášce. Velice se mi líbí, že se organizátoři snaží festival tematicky rozšířit o další možnosti, než je klasický japonský yaoi žánr. Takže se všichni dočkali představení korejské manhwy, přednášky o homosexualitě nebo i naší přednášky o hrané BL tvorbě. Super zábavná pak byla i interaktivní RPG hra a večerní hraní karetní hry Sbal si svého ukeho, která už je, zdá se, na festivalu legendární. Jako dárek od organizátorů jsme všichni dostali dřevěnou tematickou klíčenku a všichni měli možnost pořídit si třeba pěknou tematickou placku. 

Festival má za sebou druhý oficiální ročník a já doufám, že se příští rok sejdeme na tom třetím. 
 

Darcia:

Jsem s tímhle festivalem už od začátku, a proto k němu mám velice blízký vztah. Každým rokem nahlížím víc a víc do zákulisí téhle akce a letos už se to dostalo do takového extrému, že jsem organizátorkám lezla pod ruce. Tenhle ročník zabral víc příprav než ty předchozí, které se ještě konaly v Počátcích. S tím, že jsme se přesunuli do Prahy, jsme udělali první krok do "velkého světa", i když zatím kempujeme v malém divadle.

Uznávám, že užívat si akci jako návštěvník, je docela těžké, když neustále někam běháte a něco řešíte, protože máte status "poloorg". Ovšem o to větší radost máte z toho, když někdo jiný pochválí vaši práci, kvůli které jste třeba vůbec nešli spát. Jako "veterán" tohoto festivalu si troufám říct, že každým rokem jen kvete a letošní ročník byl opravdu nádherná květinka. Ubylo sice autorských čtení a Amater se vzdala svých workshopů, přesto program nabízel mnoho nových věcí, u kterých se návštěvník mohl pobavit. Onen RPG workshop od Dahaky skutečně neměl chybu.

A co samozřejmě vůbec nebylo od věci? Divadelní prostor nabízel širokou škálu možností pro přednášející a účastníky programu, takže jsme už nemuseli přednášet v naprosté tmě, a přesto šla vidět prezentace za námi. Další starost, která návštěvníkům zcela odpadla, byly akce: "Kde sehnat jídlo?" - Vyřešeno tím, že majitel prostoru je vášnivý kuchař a sestavil pro hladové návštěvníky bezkonkurenční menu. Kdo neměl jeho kebab v tortille, jako by nežil.

Večerní zábavu klasicky obstarala hra Sbal si svého ukeho, která je stálým návštěvníkům nebezpečně blízce známa. Pokud se někdy někoho zeptáte na cokoli ohledně tohoto malého FUJ festu, nejspíš se vám dostane odpovědi: železná kukuřice, dvouhlavý písečný červ s ocelovým vrtákem na hlavě, nebo od letoška i čtyřprdelatá opice.

Takže pokud jste letos váhali, příští rok balte kufry a spacák, protože tohle prostě musíte vidět a zažít na vlastní kůži.


Veškeré zdroje vlastní

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9