Korejsky snadno a rychle? Cukrová Vata pomůže!

19:00 | 22.06.2018 BoraBene 1
Chcete se naučit korejsky, ale nevíte, na koho se obrátit? Pak se seznamte s Cukrovou Vatou!
Květina
Květina FOTO: facebook.com/korejstinahancha/
Zajímá-li vás korejština, možná jste na sociálních sítích narazili na zprávu, že bychom se mohli dočkat první české učebnice korejštiny pro samouky. Soutěž České pojištovny UŽ VÍM nabízela vítězům uskutečnění snu - a Marcela Šimonidesová si přála napsat a vydat učebnici korejštiny pro samouky. Sympatická lektorka se do bohužel nedostala do finále, ale svého snu se rozhodně nevzdává. A protože máme rádi snílky, kteří se nebojí jít s kůží na trh, přinášíme vám rozhovor, ve kterém se seznámíte s Cukrovou Vatou, ale také se dozvíte, jaké máte možnosti, chcete-li se naučit korejsky.


Můžeš se prosím nejprve představit našim čtenářům?
Jsem Marcela Šimonidesová, ale někteří mě znají jako Cukrovou Vatu. Pocházím z Ostravy a ačkoliv mám vystudovanou anglistiku a bohemistiku, učím korejštinu. Což považuji za zajímavé. Poslouchám K-pop, jsem bookaholic (často a ráda nakupuju knihy) a taky hodně čtu. Baví mě učit se cizí jazyky. Učila jsem se anglicky, francouzsky, rusky, vietnamsky, turecky, polsky a korejsky. Ale ne všechny plynule ovládám.

Koho z K-popu posloucháš?
Já jsem stará škola v K-popu. Poslouchám hlavně BIGBANG, ale z těch novějších mě hodně oslovily Bolbbalgan4 a BTS.

Jaké knihy bys AS čtenářům doporučila? Je nějaká kniha od asijského autora nebo kniha o asijském prostředí, která tě obzvlášť zaujala?
Pokud čtenáře zajímá korejský pohled na svět, tak bych doporučila knihu od Miriam Löwensteinové - V Koreji se Korejcům nevyhneme. A co mě docela zaujalo, byla kniha Utěšitelky od Ruth Hallo. Je to sice příběh Číňanky, kterou Japonci během války nutili k poskytování sexuálních služeb, tento osud však potkal i mnoho korejských žen.

Nejprve studentka anglistiky a bohemistiky, pak lektorka korejštiny. Jak se stalo, že Tě vítr odvál takhle daleko?
Nutno podotknout, že korejsky jsem se začala učit už když mi bylo 18. To už jsem pár let poslouchala BIGBANG a chtěla jsem těm písničkám jednoduše rozumět. Nikdy mě ale nenapadlo, že to budu někdy učit. Ke konci bakalářského studia jsem přemýšlela co dál a chtěla jsem dělat překladatelku. Dostala jsem tip, ať zkusím učit korejštinu, když mě Korea tak moc baví a zajímá. Ať to předávám lidem dál. A od skepticismu, že já přece nemůžu učit, jsem došla až do bodu, kdy mě výuka korejštiny živí.


Jaké dojmy sis odnesla z pobytu v Koreji?
V Koreji jsem byla na tzv. "letní škole", kde jsem s dalšími zahraničními studenty měsíc studovala předměty dle svého výběru. U mě byla volba celkem jasná - studovala jsem korejštinu a musím říct, že to bylo docela intenzivní. Za měsíc jsme probrali celou učebnici. O_O Ale u Korejců mě to vůbec nepřekvapuje. V Koreji se korejština vyučuje s úplným minimem vysvětlování v jiném jazyce, což má své výhody i nevýhody. Rozhodně si rychle zlepšíte poslech, ale zároveň to může začátečníky dost frustrovat nebo demotivovat, protože pořádně nevíte a musíte si hodně věcí zjišťovat sami. Každopádně má očekávání od Koreje byla velká (po těch letech snění), ta jsem se docela bála, že budu zklamaná. Nic takového se ale nekonalo. Korejci ke mě byli vstřícní, jídlo výborné, K-pop všudypřítomný a... všechno kolem bylo v korejštině. A proto honem honem plánuji další výlet do této kouzelné země.

Kdy se zrodil nápad napsat českou učebnici korejštiny? Co Tě nakoplo k akci?
Já už si vlastně ani nepamatuji... Myslím, že už na střední jsme si se spolužákem dělali legraci, že on napíše učebnici afrikánštiny a já korejštiny. Mimochodem, on ji vážně napsal (smích). A od doby, co učím, se ta myšlenka pořád vracela, protože impulsy a žádosti přicházejí snad od všech studentů. A tak když na mě blikla reklama, že se stačí přihlásit se svým projektem a člověk může získat "grant", řekla jsem si, že to bude ten správný motor, abych učebnici realizovala. Do finále jsem se sice nedostala, ale na učebnici pracuju dál.

Pro českého samouka, který neumí anglicky a nikdy nestudoval žádný lingvistický obor, je studium korejštiny náročné. Co by takovému zapálenci do korejského jazyka nabídla Tvá učebnice? 
Moje učebnice je právě cílená na samouky, nelingvisty. Nebudou v ní číhat žádná zapeklitá slovíčka jako "konverbum" či "genitiv", takže to pochopí každý. Koneckonců takto probíhá i moje výuka, kdy se snažím studentům věci vysvětlit jednoduše, ačkoliv mám sama lingvistiku vystudovanou. Korejština vlastně vůbec není tak těžký jazyk, jak se na první pohled může zdát.

Kdybych se u tebe chtěla učit korejsky, kde Tě najdu? 
Najdeš mě na Facebooku i Instagramu pod jménem Korejština Hancha. Pravidelně otevírám v Ostravě kurzy pro začátečníky (momentálně konkrétně letní kurzy, které začnou v červenci) a pro ty, co to mají do Ostravy daleko, nabízím i výuku přes Skype, z pohodlí domova. Takže stačí napsat zprávu a domluvíme se.


Děkujeme za poskytnutí rozhovoru. Uznejte, že s takhle fajn učitelkou musí jít studium skoro samo. Více informací o letním kurzu naleznete zde. Červenec se blíží, plánujete se přihlásit?

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9