Trump v Japonsku: reakce?

16:22 | 04.11.2017 Zita 1
Neděle 5. 11. bude v Japonsku dnem příjezdu amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho ženy Melanie - jak na návštěvu hledí samotní Japonci a co podle nich přinese?
Páteční protest proti státní návštěvě Donalda Trumpa
Páteční protest proti státní návštěvě Donalda Trumpa FOTO: Reuters
Americký prezident Donald Trump od své návštěvy, která mimo Japonsko zahrnuje ještě další 4 státy, patrně očekává mnohé. Jako překvapivý opak se pak jeví výsledky průzkumu pořádaného The Japan Times, který ukázal, že zatímco přibližná půlka respondentů si myslí, že pozitivní vztahy mezi hlavami obou států budou mít na Ameriku dobrý vliv, ve sféře Japonska je o tom přesvědčena pouhá čtvrtina dotazovaných. 44 % z nich pak hodnotí celkový dopad na Japonsko jako vyloženě špatný. Jako důvod byla nejčastěji zmiňována obava o pošpinění současné image Japonska, kterou následovalo tvrzení, že Trump neplní své sliby.

Zajímavé zjištění však přinesla i druhá část dotazníku, ve které vyšlo najevo, že 63 % zodpovídajích předpokládá, že nedělní setkání nepřinese žádný velký výsledek.

Pomyslnou roli kontrastu s tímto tvrzením však představuje zvěřejněný plán této návštěvy, která mimo již tradičního golfu se znovuzvoleným předsedou vlády Šinzóem Abem zahrnuje i oficiální návštěvu v Akasace a setkání se s japonskými občany, jejichž rodinní příslušníci byli uneseni Severní Koreou. A právě o té bude v následujících dnech také řeč - opakované vysílání balistických střel přes Japonsko logicky nelze nechat bez komentáře.

O tom, co se bude dále dít a co návštěva opravdu přinese, vás budeme nadále informovat.


ZDROJE: The Japan Times, Reuters

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9