15 let s Bollywoodem v ČR: Blíží se festival bollywoodského filmu

10:50 | 07.10.2017 Mei 0
Už po 15. se v Praze uskuteční Festival Bollywoodského filmu. Na své si tentokrát ale přijdou i fanoušci v Brně. Na jaké filmové hity se letos diváci mohou těšit?
Festival bollywoodského filmu
Festival bollywoodského filmu FOTO: Festival bollywoodského filmu
Barevná romantická komedie s písněmi a tancem, to je tradiční Bollywood, asi nejznámější produkt indické kinematografie. Ta je však mnohem bohatší, o čemž se diváky každoročně snaží přesvědčit Festival bollywoodského filmu. Stane se tak i v letošním roce, kdy od 19. do 22. října proběhne v pražském kině Světozor jubilejní 15. ročník.

„Když jsme před patnácti lety organizovali promítání několika indických filmů na pražské FAMU a v klubu NoD, převážně pro pár našich kamarádů a známých, nikdy by nás nenapadlo, že ta přehlídka bude mít vůbec nějaké pokračování“ vzpomíná Radim Špaček, umělecký ředitel festivalu. „Zájem nás však velmi překvapil, byli jsme v šoku a řekli si, že bychom to za rok mohli zopakovat. A už to jelo… a dodnes se to nezastavilo“ doplňuje.


Shah Rukh Khan - Jab Harry Met Sejal

Během těchto 15ti let prošel i samotný Bollywood neuvěřitelnou proměnou, technicky vyspěl, mnohem víc se přiblížil západní kinematografii a rozrůznil se i žánrově, takže dnes není problém narazit na kvalitní thriller, drama nebo horor. Také vztah Bollywoodu k ČR se více sblížil. Do Čech začaly více jezdit herecké hvězdy, a to nejen zásluhou festivalu, kdy diváky v Praze přivítal třeba "Sandokan" Kabir Bedi. Čím dál častěji sem přijíždějí natáčet své filmy.

Například Duplicate (Shah Rukh Khan), Rockstar (Ranbir Kapoor), Bang Bang (Hrithik Roshan, Katrina Kaif), takové filmy nemohly chybět na festivalu a české reálie v bollywoodském trháku vždy vyprodaly sál pražského Světozoru. Zatím naposledy se v Praze točil loni snímek Jab Harry Met Sejal, kdy se k nám podruhé vrátila největší hvězda Bollywoodu Shah Rukh Khan společně s oblíbenou hrečkou Anushkou Sharma. Ani poslední zmíněný trhák, který měl premiéru teprve nedávno, určitě nesmí a nebude na festivalu chybět!

Baahubali 2

Ač točil převážně v Praze, tentokrát zavítá Shah Rukh Khan také do Brna – v rámci Ozvěny festivalu bude promítání tohoto nejnovějšího snímku v brněnském kině Scala 23. října.
A samozřejmě je třeba si v diáři poznamenat datum 20. října (pátek), protože chybět na tradiční oblíbené BOLLYWOOD PARTY by byla chyba. Tentokrát v La Loca Music bar!

Festival bude slavnostně zahájem ve čtvrtek 19. října velkolepým filmem Baahubai 2: The Conclusion, který letos dobyl svět a slavil úspěchy i daleko za hranicemi Indie. Tradiční avšak novou romantickou komedií, kterou festival představí, bude snímek Bandrinath Ki Dulhania s oblíbenou dvojicí nové herecké generace Aliou Bhatt a Varunem Dhawanem. Dobije Badri srdce své nevěsty?Alia Bhatt a Varun Dhawan - Bandrinath Ki Dulhania

V sobotu se diváci mohou těšit na Hotel Salvation a již zmíněný snímek natočený z části také v Praze, Jab Harry Met Sejal. Vzpomínkou na letos zesnulou herecku legendu Oma Puriho bude romantická komedie Actor in Law, též promítaná v sobotu.

V neděli si přijdou na své přííznivci žijící legendy 80. let, Amitabha Bachchana, který se představí jako senilní stařík ve filmu Piku vedle dalších hvězd součastnosti - Deepiky Padukone a Irrfana Khana. Irrfan Khan se na plátně objví ještě jednou, po druhé ve svém posledním snímku Hindi Medium. Od 17:30 bude v neděli promítán také thriller A Death in the Gunj.


Irrfan Khan a Saba Qamar - Hindi Medium

Filmy nabitý bude i malý sál. Diváci zde budou moci zhlédnout například tamilský film Joker, legenrádní Raja Hindustani s hvězdami Aamirem Khanem a Karismou Kapoor v hlavní roli. Promítat se bude také malajálamský film Take Off, tamilský Vikram Vedha a další.
Celý program na www.bollywood.cz

Událost festivalu naleznete také na facebooku.

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9