NatsuCon 2017 [Report]

17:00 | 06.09.2017 starfishzs 0
Letos se konal pátý ročník festivalu NatsuCon, který do Prahy přilákal nespočet fanoušků nejen japonské kultury. Naše redakce byla na místě činu a všichni se s vámi rádi podělí o svoje zážitky.
Cosplayeři na NatsuConu 2017
Cosplayeři na NatsuConu 2017 FOTO: facebook.com/AkihikoArinashi
Shio

Jelikož jsem minulý ročník Natsuconu z mně neznámých důvodů vynechala, rozhodla jsem se to tento rok napravit a opět se vrátit na místo činu do OA Kollárova v Praze, kde se tento festival každoročně odehrává. Bylo úžasné vidět opět známé místa a vyfotit se u kostela, což už se pomalu stává takovou tradicí při návštěvě Natsuconu. Tento menší festival je zaměřený především na Japonsko, do toho však spadají nejenom historická a zeměpisná témata, ale také ta kulturní, jenž zahrnují například tradiční kuchyni, cosplay nebo i hry.

Vzhledem k tomu, že jsem cosplayerka, rozhodla jsem se s sebou vzít i nějaké kostýmy. Nic složitého, spíše pohodlného. Zvolila jsem si Rachel Amber ze hry Life is Strange a Rize Kamishiro známou z anime Tokyo Ghoul. Oba kostýmy jsem na sobě měla úplně poprvé, takže jsem se neskutečně těšila na reakce návštěvníků.

Celý pátek byl ve znamení jednoduchého cosplaye Rachel, který mohl většině návštěvníků přijít jako civil. Jelikož mě v pátečním programu nic vyloženě neoslovilo, rozhodla jsem se vyhledat nějaké známé tváře. Nakonec všechno skončilo tak, že jsem měla dva kratší photoshooty a zbytek dne jsem načerpávala zkušenosti jako asistentka fotografa.


Plná přednášková místnost na Cosplay soutěži. FOTO: facebook.com/CzechFotoGeek

Sobotní den, hlavní část festivalu, se točil kolem cosplay soutěže. Já jsem se na ni bohužel dostavit nemohla, protože byla na můj vkus příliš brzo a navíc se mi to krylo ještě s objednaným focením. Naštěstí jsem dokázala informace o průběhu soutěže zjistit, takže se leccos dozvíte. První, co je nutné znát, je to, že letošní Natsucon měl téma Záporáci. Ten, kdo byl v soutěži jako záporná postava, měl tudíž plusové body k dobru. To taky zapříčinilo, že asi jenom jeden soutěžící byl vyloženě kladným hrdinou.

Do poroty letošní soutěže zasedly hned tři dámy - Arisu, Ayaku a Lin, jenž jsou dostatečně zkušené cosplayerky. Ocenění bylo hned několik a utkalo se o ně deset odvážných cosplayerů. Nejlepším kostýmem byla ohodnocena zlá královna Arashi, za skvělou znalost své postavy byl oceněn hrůzostrašný Lygast, největším záporákem všech záporáků byla prohnaná čarodějnice Prue a cenu za nejlepší roleplay si odnesla již zmíněná Arashi. Následovala ještě cena diváků, jenž padla do rukou zlostného Shira.


Maid kavárna. FOTO: Shio

Co se týče neděle, tu jsem využila k tomu, abych si pořádně zmapovala prostředí Natsuconu, nafotila nějaké ty fotky a rozloučila se s pár známými. Závěrem bych chtěla ještě pochválit super Maid kavárnu, kde měli spoustu zajímavého občerstvení, a také samotný stánek ve venkovních prostorách, kde byla parádní obsluha s super pití. Zkrátka jsem si to letos opravdu užila a už se těším na příští ročník. Nebudu chybět.


jiry

Letošního Natsucon jsem hned po příchodu začal přednáškou o výběru aktuálních korejských doramatech za poslední dva roky. Ta byla prezentována dvojicí Marťa a Rashida, což mělo za následek širší záběr zhlédnutých sérií a při zodpovídání dotazů mohly čerpat z vlastních zkušeností. Po zbytek pátku jsem pak trávil zkoumání nabídky prodejců a plněním úkolů pro získání bodů na lístky do nedělní tomboly.

Sobotní program jsem odstartoval přednáškou „Seriálová klišé vol. 2“, opět od přednášejících Marti a Rashidy. Obsahem bylo shrnutí klasických klišé, která prostupují snad každým doramem, co vznikne, a ruku na srdce, přesně kvůli tomu jsou tak populární. Protože stačí si rozmyslet, na jakou kombinaci klišé má člověk chuť, a už může vybírat ze seznamu se skoro zaručeným úspěchem. Ke každému klišé byly samozřejmě uvedeny vždy tituly pro případného zájemce(kyni).

Po obědě u stánku s občerstvením v areálu sportovního hřiště ve vnitrobloku jsem šel tvořit květinovou origami kouli na workshop Kusudama. Zájemců nebylo tolik, takže spoustu prostoru a dostupného lepidla na seberealizaci. Cestou na přednášku Greka jsem se zdržel ve frontě u stánku Japonské domácí cukrárny na dobroty slečny Poskočilové. Jelikož jsem dorazil k přednáškové místnosti pár minut po začátku, tak jsem již neměl možnost se do přeplněného sálu dostat. Získaný čas jsem strávil vyzkoušením japonského letního tradičního oděvu Yukata v kimono koutku vedeným slečnou Klárou „Calime“ Májovou.


Jedna z chodeb školy, kde se nacházely stánky s merchem. FOTO: Shio

Podvečerní přednáškový maraton započal přednáškou od Zoey na téma „Komiksový boom“. Obsahem bylo seznámení s aktuální scénou online komiksů webtoon (možno obohatit o zvuk), kterým se dostává velká obliba v Koreji, a protože jsou dost často v AJ, jejich obliba raketově roste po celém světě, což je doprovázeno neustálým prostorem pro nové tvůrce na stávajících portálech.

Následovala přednáška dalšího českého conového velikána Hintzua. Letošní téma bylo „Tenhle fandom není pro starý“, ve které byl probírán neodvratitelný trend postupného stárnutí fanoušků napříč všemi fandomy. Přednáška byla doplněna třemi vybranými účastníky ze tří různých znalostních skupin, kteří hodnotili „creepiness level“ probíraných událostí.

Přednášku „Bizarní dating simy“ od senpaie Yuffie jsem si nechal jako překvapení conu a nečetl jsem ani anotaci a určitě se vyplatilo. Po nutném akademickém úvodu uvedení všech posluchačů do tématu, co je vlastně dating sim, začal opravdová duhová horská dráha všemožných dating simů, kde zjistíte, že nabalovat můžete v podstatě vše, na co si vzpomenete, ať už v dobrém smyslu slova, tak i v tom opravdu zvráceně špatném, když tiskárny nebo ledničky je opravdu pouze nevinný vrcholek ledovce .

„Helplinka yaoi kriminálníka“ byla ve finále korespondující přednáška s dopolední „Seriálová klišé vol. 2“, ale v tomhle případě šlo o různé zápletky vyskytujících se v yaoi mangách, přičemž každá z nich byla představena ve dvou rovinách. První byla příběhová ve světě yaoi mang a druhý byl pohledem českého právního řádu a jaký trest by odsouzený případně dostal, kdyby se o něco podobného někdo pokoušel v reálném světě.


Páteční workshop tvoření bento boxů. FOTO: facebook.com/CzechFotoGeek

V bloku experimentálních přednášek bylo představeno několik krátkých desetiminutových přednášek organizátorů na různá více či méně skutečná témata. Poslední přednáška sobotního programu byla z mé strany „Průvodce asijskou seriálovou tvorbu“, která přinesla posluchači rozšíření obsahů přednášek „Seriálová klišé vol. 2“ a „K-drama 2016/2017“ při jejich spojení. Přednášející Noona a Unni představily další tituly z hojné východní dorama produkce s jejich doporučením.

Nedělní program byl za mě složen již jen z tomboly a přednášky o korejské KPOP dívčí skupině MAMAMOO. Letošní tombola byla letos ve formátu „kdo se dřív vylosuje, ten si dřív vybírá“. Takže veškeré možné ceny byly vyskládány na stoly a vylosovaní výherci si mohli vybírat z celé nabídky vždy po jednom kusu dle vlastního uvážení. Jelikož lístky do tomboly se nekupovaly, ale návštěvníci je dostávali pouze za plnění stanovených úkolů, tak musím pochválit zejména výběr DVD titulů. Na závěr bych velice rád pochválil organizátory za investování do vývoje aplikace na smartphony a tablety. Ta obsahovala celý program conu, který měli organizátoři možnost dynamicky upravovat v případě nastalých změn. Spolu s tím i upozornit návštěvníka notifikací na případnou změnu.


starfishzs

Na Natsucon se každý rok těším a tento rok to nebylo jinak - ať už je to kvůli příjemné komorní atmosféře, nebo prostě faktu, že člověk na víkend vypadne z pracovního stereotypu a setká se s přáteli. Samozřejmě jsem letos opět společně s rashi přednášela, ale musím říct, že oproti loňsku jsme si ze zbylého programu užily mnohem více než minule.

Jako vždy, hlavní náplní a úkolem na Natsuconu se pro nás stalo plnění úkolů v rámci achievement game. Proto jsme hned v pátek s rashi zasedly na přednášku od Blizzy o yaoi s názvem Queerbaiting on Ice. Ač obecně nejsme zarytými fanynkami yaoi, přednáška byla zajímavá i pro neznalce - Blizzy se zaměřila na vysvětlení pojmu queerbaiting, kde ho najdeme v západní tvorbě (ehm, Supernatural, ehm) a zda se o queerbaitingu dá mluvit v Japonsku. Samozřejmě jsme se dostali i k Yuri on Ice, což pak tvořilo tu vtipnější část přednášky, a celkově jsme určitě nelitovaly, že jsme si k získání razítka za obligatorní yaoi přednášku vybraly právě tu Blizzinu.

Letošní AMV Peklo

Následovala naše vlastní přednáška o k-dramatech (bohužel jsme se proto nemohly účastnit Speed datingu, který jsme si velmi chtěly vyzkoušet), a konec večera jsme strávily s přáteli veselým plněním achievementů skrze hraní hudebních her - zkuste si někdy na DDRku "Du hast" od Rammsteinů, lepší než power zumba. Z conu jsme odcházeli znavení a zpocení, ale spokojení, že se nám podařilo za večer získat prvních 10 achievement bodů.

V sobotu jsme s rashi dorazily až na vlastní přednášku o seriálových klišé, pak se naše skupina rozdělila a zatímco část zůstala na Cosplay soutěži, u mě zvítězila chuť na dobroty z Japonské domácí cukrárny. Obešli jsme si taky nabídku merchů, na dobrou chvíli jsme se zabavili u hlavolamů v deskovkárně (velice oceňuji ochotu a trpělivost pomocnice, která měla zrovna v deskovkárně službu), zavrhli jsme snahu dostat se na Grekovu přednášku a šli se postavit do fronty na AMV soutěž. Pro mě bylo těžké vybrat úvodní trojici zejména proto, že mi nepřišlo, že by nějaké AMV výrazně vynikalo nad ostatními, a jak jsem pak v neděli zjistila, stejně se můj vkus neshodoval se zbytkem hlasujících. Po krátké pauze jsme se vrátili na AMV Peklo 4, které řadíme spíše k těm lepším - trochu lituji, že jsme AMV Peklo nestihli ještě v pátek, kdy se promítalo v rámci letního kina. Stihli jsme konec a mělo to takovou uvolněnější a příjemnější atmosféru, než když jsme byli druhý den v Edu (i když na druhou stranu, bylo to alespoň více pekelné).

Pak už mě čekal maraton přednášek - Komiksový boom od Zoey nepřinesl nic nového, ale na druhou stranu měla letos Zoey více posluchačů, takže ti určitě načerpali nové informace. Zůstali jsme pak na hintzua, který svou přednášku okořenil dobrým nápadem, že si z anime fandomu vybral tři zástupce/prototypy fanoušků, kteří mu v průběhu přednášky pomáhali hodnotit level "creepiness" probírané situace (ale už v páté řadě nebylo moc na mávátka vidět, takže si to užili spíše diváci v předních řadách). Jinak jsme z přednášky odcházeli s utvrzením, že stárneme a nebude to lepší. Přeběhla jsem do Meidži na přednášku od Kali o studiu Ghibli, která byla velmi informativní a plná zajímavých poznatků, které jsem jako řadový fanoušek nevěděla. Ve stejné místnosti pak byla přednáška od giantmushroom o Záporácích v k-dramatech, která se spíše proměnila v přednášku pro přátele, jelikož nás tam bylo opravdu málo, a tak jsme mohli spolu debatovat na téma, který záporák se nám líbil v jakém seriálu nejvíce. Po krátké pauze jsme pak ještě šli obhlédnout přednášku od Noony a Unni o asijských seriálech - velmi oceňujeme, jak holky přistoupily k pojetí přednášky (osnova byla skvělá, také že se zaměřily i na Japonsko), bohužel ale také musíme konstatovat, že výběr seriálů nás spíše zklamal. Přisuzujeme to zejména našim šedinám a počtu zhlédnutých seriálů obecně.


Konečné vyhlášení soutěží a tomboly na dvoře školy. FOTO: facebook.com/CzechFotoGeek

Neděli jsme využili na dohánění sběru razítek, takže jsme den začali návštěvou workshopu tetování hennou, samozřejmě si naposledy zahráli hry, které nemáme doma, a konečně jsme šli využít naše tvrdě vydobyté lístky do tomboly na vyhlášení. Letos jsme měli štěstí / smůlu tak 50 na 50, takže jsem se pak celkem spokojená odebrala ještě na svou poslední přednášku o MAMAMOO a pak už jsme se s Natsuconem museli rozloučit.

Celkově hodnotím kladně rychlost odbavení při vstupu (i přes komplikace, které se naskytly s vydáním našich festivalových triček, byli všichni velmi milí a ochotní), že se začátek programu dne posunul na 10. hodinu a člověk měl vždy možnost vyplnit mezery mezi přednáškami nějakými jinými aktivitami. Nesmím zapomenout na zmíněnou natsuconí aplikaci, kterou jsem pilně využívala. Letos jsem si Natsucon hodně užila, zejména díky achievement game, která nás vždy donutí vyzkoušet něco nového, a rozhodně se těším, s jakým tématem organizátoři přijdou příště. Doufám taky, že i nadále bude NatsuConu přát pěkné počasí a i příště bude možnost letního kina - opět jsme to sice letos nevyužili, ale třeba příště stihnu své přednášky nachystat dostatečně včas tak, abych mohla na letní kino dorazit.

Další reporty a fotky si můžete přečíst / prohlédnout zde.

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9