Sumo legenda Taiho byl posmrtně oceněn

15:08 | 17.02.2013 Peťul_TripleS 0
Japonsko udělilo jednu z nejvyšších vyznamenání zápasníkovi sumo, který sportu dominoval v roce 1960 a stal se symbolem zlaté éry, kdy hvězdy narozené v Japonsku vládly.
Taiho (snímek z roku 1966)
Taiho (snímek z roku 1966) FOTO: japantoday.com
Taiho, jehož skutečné jméno bylo Koki Naya, zemřel na selhání srdce v nemocnici minulý měsíc. Bylo mu 72 let.

Jeho jméno je pro mnoho Japonců symbolem doby, kdy zápasníci sumo byli bezpodmínečně respektováni jako hrdinové a sport byl neposkvrněn škodlivými skandály posledních let.

Mluvčí vlády Yoshihide Suga řekl, že se vláda rozhodla udělit Taihovi cenu „People's Honor Award“, která je dána takovým osobnostem, které inspirují národ.

Ocenil zápasníka za jeho zářnou kariéru ve světě sumo, včetně vítězství v 32 turnajích, kterých dosáhl díky své píli a tvrdé přípravě. K tomu dodal, že oceněním jej vláda uznala jako „národního hrdinu, kterého mnozí Japonci obdivovali a milovali“.

Taiho se narodil na tehdy Japonskem okupovaném ostrovu Sachalin na Ruském dálném východě japonské matce a ukrajinskému otci. Vyrostl na japonském ostrově Hokkaidó, údajně v chudobě.

Po svém debutu v roce 1956 vyhrál svůj první šampionát v roce 1960 a stal se ve 21 letech nejmladším zápasníkem sumo v roce 1961.

Popularita sumo v posledních letech klesá kvůli skandálům, jako například kvůli užívání marihuany, nelegálním sázkám zápasníků a smrti učně z důvodu šikany od starších sumo zápasníků.

Ženská mistryně wrestlingu Saori Yoshida získala stejnou cenu minulý rok jako uznání 13 zlatých medailí, které získala z olympijského a světového šampionátu za posledních 10 let.


ZDROJ: japantoday.com

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9