Čína vybuduje první vysokorychlostní trať v Indonésii

16:00 | 26.10.2015 kvacm 0
Čína vyhrála soutěž na výstavbu vysokorychlostní železniční tratě z Jakarty do města Bandungu. Cena zakázky se odhaduje na 5,5 miliard dolarů a bude se jednat o první takovýto projekt v zemi.
Čínský vlak CRH2 (ilustrační foto)
Čínský vlak CRH2 (ilustrační foto) FOTO: KimonBerlin / wikipedia.org
Po schůzkách s představiteli Japonska a Číny se indonéská vláda rozhodla vybrat Čínskou lidovou republiku jakožto budoucího budovatele trati mezi hlavním městem Jakartou a třetím největším městem Bandugu, které od sebe dělí zhruba 140 kilometrů.

Čína se stala vítězem nejspíše proto, že i když cena projektu bude asi 5,5 miliardy dolarů (127 mld. korun), tak čínská vláda bude tři čtvrtiny financovat ze svých zdrojů. Hotovo by mělo být za tři roky.

Bude se jednat o první takovýto projekt v Indonésii, která chce začít nastartovat svůj ekonomický růst. Země se sice řadí do skupiny G-20, tedy dvaceti největších ekonomik světa, při pohledu mimo velká města a hlavně to hlavní by však bylo obyčejnému Evropanovi možná i do pláče. Vlaky s rychlostní 250 kilometrů za hodinu to mohou ale změnit.

Lze vidět, že je tu snaha vlády jít dále a pokračovat v moderním vývoji země. Vždyť na svém území má hodně nerostných surovin a laicky řečeno hodně lesů a leží hned vedle obchodního hubu Singapuru. Je tu tedy velký potenciál, a proto se není čemu divit, když se v této zemi angažuje i Čína, která se bude snažit nadále prosadit své ekonomické zájmy.

"Jedná se o novou epizodu v budování infrastruktury, která v budoucnu nebude přítěží pro státní rozpočet," řekl předseda nově vzniklého konsorcia čtyř firem pro budování infrastruktury Sahala Lumban Gaol.

ZDROJ: www.bloomberg.com

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9