Národní mongolský festival Naadam v Praze

20:00 | 27.06.2015 Mei 0
Při příležitosti oslav 65. výročí navázání diplomatických styků mezi Mongolskem a ČR se v pražských Letňanech uskuteční Národní mongolský festival Naadam. Přečtěte si o něm více v našem článku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto FOTO: Shutterstock.com
Naadam (Наадам; hry) je tradiční mongolský festival, někdy nazývaný také jako eriin gurvan naadam (эрийн гурван наадам; tři mužské hry). Mezi tyto hry patří mongolský zápas, koňské dostihy a lukostřelba. Během léta se tyto hry konají po celé zemi. Původně byl tento festival mužskou záležitostí, ale nyní se ho účastní i ženy. Vynechávají jen mongolský zápas. V roce 2010 byl Naadam zapsán na Seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.
 
Největší Naadam se koná na Národním sportovním stadionu v mongolském hlavním městě Ulánbátaru během státního svátku od 11. do 13. července. V současnosti tento festival připomíná v Mongolsku revoluci z roku 1921, kdy se stalo Mongolsko samostatnou svobodnou zemí.

 
Naadam můžete zažít také v České republice. Při příležitosti oslav 65. výročí navázání diplomatických styků mezi Mongolskem a ČR pořádá totiž 11. července 2015 od 11 hod. velvyslanectví Mongolska a společnost NICO.COM národní festival Naadam 2015. Festival se koná v Praze v Letňanech ( Hůlkova 35).
 
Cena vstupného na tento festival je 200 Kč. Vstupenka zahrnuje slosování o letenky do Mongolska a další hodnotné ceny a také vstup na koncert národní mongolské umělkyně T.Ariuny (jediný koncert v Evropě) činí 711 Kč (30 euro).
 
V programu bude k vidění tradiční mongolský zápas, střílení kůstkami šagaj, lukostřelba, koncert souborů tradiční hudby Chosoo & Transmongolia a Dundžingarav, představení hadích žen, ukázka bojového umění taekwondo, soutěž o nejlépe oblečeného ženu či muže v tradičním oděvu, přetahovaná, běžecký závod pro děti a další.

Zde můžete sledovat událost festivalu na facebooku.


FOTO: ​facebook / Altai-Mongolian-food

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9