Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech

21:00 | 19.06.2015 Zíza 2
Brzy nás čeká Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, kde můžeme zhlédnout filmy i z východní Asie. A jaké že to budou?
KVIFF 2015
KVIFF 2015 FOTO: variety.com
Letos slaví KVIFF 50. narozeniny, a proto jeho organizátoři slibují, že tento rok bude mnohem pompéznější než ty předchozí. Kromě filmů si můžou návštěvníci užít i spousty doprovodného programu a projít krásné Vary, které jistojistě budou zaplněné fanoušky filmu. Festival se koná od 3. 7. - 11. 7.. Pro další informace se podívejte na stránky samotného festivalu. A jaké filmy z východní Asie nás čekají?
 

Japonsko

Archa přízraků – Skupina mladých grázlů vykořisťuje osamocené seniory, když je izoluje v nedůstojných podmínkách a okrádá o podstatnou část jejich důchodů. Jeden z kumpánů ale s příchodem nového staříka, kterého hraje slavný japonský tanečník Min Tanaka, začne zpytovat svědomí a vydá se na cestu do svého nitra a své minulosti.
 
Prchavé spojení – Snový snímek, vytvořený pod vlivem legendárního filmu Rampa (1962, Chris Marker), představuje muže, který začal vnímat svět očima zcela cizí ženy. Křehká filmová báseň nás zavádí do japonského velkoměsta, kterým prochází s vnímavostí stejně tak zklidněnou jako zjitřenou.
 
Sním já o ostatních, anebo sní ostatní o mně? – Sny na sebe často berou velmi konkrétní podobu, přesto bývá jejich filmové zachycení nesmírně ošidné. Ve vizích Šigea Arikawy se do znepokojivého a zároveň vábivého tvaru zhmotňují geometrické, a přece naprosto nepředvídatelné surrealistické vize.
 
Tokijský klan – Japonská West Side Story plná rapových battlů, stylových mafiánů i ostřílených kung-fu bojovníků. Hiphopový muzikál z prostředí nočního Tokia, které ovládají znepřátelené klany. Válka o nejlepší freestyle může začít.
 

Jižní Korea

Černé kamení – X dezertuje z armády a vydává se hledat svého otce, který opustil civilizaci a odešel žít do džungle. Filmová meditace o návratu k vnitřní čistotě je završením trilogie korejského filmaře, hlásícího se k odkazu Roberta Bressona a Apichatponga Weerasethakula.
 
Hledisko interpretace –  Mladá frustrovaná herečka potkává jednoho dne v parku detektiva, který umí vykládat sny. Děj se brzy přenáší do roviny, kde vládne snová logika a není úplně zjevné, co je jen iluze, a co realita. Odlehčený snímek s komediálními prvky byl uveden např. na festivalech v Pusanu a Rotterdamu.
 
Proradní – Král Jonsangun je považován za jednoho z nejkrutějších vladařů dynastie Čoson. Provedl několik krvavých čistek a tisíce dívek násilně podlehlo jeho zvráceným choutkám. Historický velkofilm o tyranovi, jeho rádci a ženě, která hledá pomstu.
 
Stop – Mladý manželský pár byl zasažen radiací během havárie v japonské jaderné elektrárně Fukušima. Dívka je těhotná a spolu s manželem řeší dilema, zda si dítě ponechat. Předpoklad, že bude postižené, je reálný a u obou postupně propuká šílenství.
 
Zasněžené stezky –  Mladý alkoholik přichází strávit léčebný pobyt do křesťanského kláštera vedeného jeptiškami. Do jedné z nich se zamiluje, brzy však zjišťuje, že se nejedná o obyčejnou dívku, protože vykazuje rysy světice. Temný a dramatický snímek plný snových vizí.
 

Čína

I hory mohou odejít – Čínský titul znamená doslovně „Staří přátelé jsou jako hory a řeka", tedy neměnní. Překlad napovídá, že tomu tak nemusí být vždy. „Hory mohou odejít, jako odcházejí přátelé," vysvětlil režisér Jia Zhangke zvláštní název svého filmu. Na pozadí příběhu tří postav, které kdysi pojilo přátelství, načrtl slavný tvůrce obraz proměn moderní Číny, neskrývaje stesk po časech, kdy lidi spojovalo i něco jiného než peníze. 


ZDROJ: KVIFF

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9