Davis Cup Japonsko - Česko: 1. den

21:00 | 04.04.2014 Sunhye 2
Tento víkend se koná akce, která jistě zaujme všechny sportovní fanoušky - český daviscupový tým soupeří s Japonskem o postup do semifinále. AsianStyle vám přinese reportáž z každého hracího dne.
Japonský tým po vítězství nad Kanadou
Japonský tým po vítězství nad Kanadou FOTO: isport.blesk.cz
Tenisoví nadšenci již jistě vědí, že tento víkend se ráno moc neprospí. Duel Japonsko - Česko se totiž hraje na asijské půdě a zápasy tak začínají už v šest hodin ráno českého času. Odradí-li vás to, nezoufejte. AsianStyle vám každý den přinese shrnutí všech odehraných zápasů.

Od začátku byli papírovými favority spíše Češi a to i přes to, že náš nejlepší tenista Tomáš Berdych již předem oznámil, že se tohoto kola Davis Cupu účastnit nebude. České šance pak stouply ještě výše poté, co si japonská jednička Kei Nishikori zranila levé tříslo a těsně před zápasem dostal horečku i jeho náhradník, Go Soeda. Nejúspěšnějším japonským daviscupovým tenistou v žebříčku ATP je tak Tatsumo Ito, který je až na 146. místě. Česká jednička a dvojka, Lukáš Rosol a Radek Štěpánek, jsou na 40. a 47. místě. Davis Cup je však úplně jiná soutěž, takže duel může dopadnout jakkoli.
 

1. zápas: Ito - Štěpánek

Radek Štěpánek nezačal zápas vůbec špatně. V prvním setu vedl 5:4, vinou zbytečných chyb a až příliš opatrné hry ho však v tie-breaku prohrál konečným stavem 6:7. I v druhém setu hrál lépe Tatsuma. Více chodil na síť a nekazil jako Štěpánek. Set však opět dospěl do tie-breaku, který tentokráte prohrál Japonec, a sada tak skončila poměrem 7:6 pro Štěpánka. Stav se vyrovnal na 1:1.

Třetí set však ovládnul český hráč. Hned v úvodu nasázel Itovi čtyři esa za sebou a zdálo se, že se vrátil starý dobrý Štěpánek. Japonec na něj sotva stačil a prohrál set vysoko 1:6. V následující sadě se zápas opět zdramatizoval, když Ito znovu zabojoval a dával Štěpánkovi co proto. Za stavu 3:1 měl dokonce brejkbol, český tenista se mu však ubránil a oba dál drželi svá podání. Až v závěru čtvrtého setu se Štěpánkovi podařilo prolomit Japoncův servis a po necelých čtyřech hodinách vybojoval Česku první bod.

Ito - Štěpánek: 7:6, 6:7, 1:6, 5:7


Tatsumo Ito


Radek Štěpánek
 

2. zápas: Daniel - Rosol

Česká jednička Lukáš Rosol začala v zápase rozhodně lépe, když Lukáš hned v prvním gemu vzal Japonci podání a při svém podání brejk potvrdil. Nato se ale zaradoval domácí Taro Daniel, když po chybách Rosola dotáhl na 2:2. Dále ale byl na kurtu lepší český hráč a s klidem vyhrál první set 6:4. Ve druhém setu se hrál pěkný tenis, Daniel však stále na Rosola nestačil. Hned při druhém podání byl brejknut, a i když se mu podařil tzv. re-break díky dvojchybám na podání českého hráče, tomu se i tak podařilo podruhé prolomit servis soupeře a druhý set doservíroval stejně jako ten první, 6:4.

Ve třetím setu se ale hra zlomila v Japoncův prospěch. Do stavu 3:3 si oba hráči drželi podání i přes pár šancí na brejkbol. Další dvojchybou se však Rosol připravil jak o gem, tak prakticky i o set, který si Daniel pohlídal na 6:3. Stav na sety - 2:1 pro Česko. Hned v prvním gemu čtvrté sady se do toho Japonec pořádně opřel a vybojoval Rosolovo podání, brejk si potvrdil. I v dalších sadách se mu dařilo a skvělou hrou se dostal až na stav 4:1. Lukášovi se sice podařilo vyrovnat, nic mu ale nebyl platný ani boj o poslední gem, kdy odvrátil dokonce tři Tarovy setboly. Ten čtvrtý už ale 190. hráč v žebříčku ATP proměnil a vyhrál čtvrtou sadu poměrem 6:3.

V posledním rozhodujícím setu se však projevilo více zkušeností Rosola. Méně chyboval, tlačil se k síti a mladičký Japonec, který je v daviscupové nominaci poprvé, již neměl šanci. Na kurtu dominovalo modré tričko a Taro prohrál 2:6.

Daniel - Rosol: 4:6, 4:6, 6:3, 6:4, 2:6.
 
Po prvním dni je stav Japonsko - Česká republika: 0:2.


Taro Daniel


Lukáš Rosol

Čtyřhru můžete sledovat zítra od 6:00 na ČT sport.


FOTO: heraldsun.com.au, japantimes.co.jp, gettyimages.co.uk, sportsillustrated.cnn.com

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9