Noční požár poničil starobylé tibetské město v čínském Yunnanu

21:55 | 11.01.2014 Mei 1
Desetihodinové peklo silně poničilo starobylé tibetské městečko v jihozápadní čínské provincii Yunnan, jež je oblíbeným turistickým cílem. Podrobnosti a aktuální informace najdete v tomto článku.
Snímek požáru města Dukezong pořízený mobilním telefonem
Snímek požáru města Dukezong pořízený mobilním telefonem FOTO: tert.am
Správa prefektury Dequen uvedla, že požár vypukl v sobotu v 01:27 ve staré tibetské čtvrti Dukezong, epicentrem byla pravděpodobně budova Ruyi Inn. Při likvidaci požáru zasahovalo více než 2000 hasičů, vojáků, policistů a místních dobrovolníků, kterým trvalo 11 hodin, než oheň dostali pod kontrolu. Příčina požáru je nejasná, ale z dosavadního šetření lze již vyloučit úmyslné založení. Z postižené oblasti bylo evakuováno asi 2600 obyvatel. Zatím neexistují žádné zprávy o zraněných.
 
Čínská ústřední televize zmínila, že většina staveb v Dukezong je vyrobena ze dřeva a díky suchému počasí a silnému větru se požár snadno rozšířil. Dalším faktorem, který stěžoval boj s ohnivým živlem byly prastaré úzké uličky, skrz které nemohla projet těžká požární technika. Celkem bylo zničeno nebo poškozeno více než 242 domů a obchodů, přičemž došlo ke ztrátě mnoha historických artefaktů (nutno brát v úvahu, že městečko bylo v podstatě jeden velký kulturní artefakt).


Pohled na budovy poškozené nočním požárem

Dukezong je staré více než 1300 let a je známé svými původními dlážděnými ulicemi, starobylými stavbami a místní tibetskou kulturou. V tibetštině jeho jméno znamená Město měsíce a v minulosti bylo důležitým bodem na trase jižní Hedvábné stezky - Cesty koně a čaje. Místo je součástí malebného údolí Shangri-La.
 
Z původního jména Gyaitang Zong byl tento kraj v roce 2001 přejmenován na Shangri-La podle údolí v bájné himalájské zemim vykreslené v románu Jamese Hiltona z roku 1933. Stejně jako stovky dalších čínských měst a krajů se i Shangri-La postupně změnila na vyhledávanou turistickou atrakci plnou obchůdků a penzionů.


ZDROJE: scmp.com, washingtonpost.com, xinhuanet.com
FOTO: news.cn

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9