Když opice hodují - Monkey Buffet Festival

15:30 | 28.11.2013 Eunka 14
Nejen lidé rádi slaví a hodují. Dne 25. listopadu si na lahodné krmi pochutnávaly i opice v thajské provincii Lopburi. Pojďme jim dodatečně popřát "Dobrou chuť".
Opičí hody
Opičí hody FOTO: Shutterstock.com
I letos si makakové v Thajsku pošmákli na vybraných chodech a dokonale si užili svůj den. Může to znít zvláštně, ale Monkey Buffet Festival je zcela unikátní akce, která rozhodně stojí za vidění. Občerstvení je opravdu lákavé, ovšem neujídat! Lahůdky patří jen opičkám. I když se vám však může stát, že vám některá pár soust nabídne.

Hody obsahující zhruba 4000 kg ovoce, zeleniny, koláčů a dalších pochutin, naplní žravé žaludky asi 3000 makaků. Samozřejmě, že nechybí ani pití a spousta květin. Takže se moc nedivte, až zahlédnete opičáka bumbat třeba Coca Colu.

Nyní si řekněme něco k původu festivalu. Ten byl založen v roce 1989 za účelem posílení cestovního ruchu v provincii Lopburi. Funguje to, neboť se sem každoročně sjíždí davy turistů, aby si opičí hodokvas vychutnali alespoň pohledem. Opice jsou navíc takovými běžnými obyvateli města a lze je vidět naprosto všude. Není výjimkou, že cestují za dobrotami i vlakem.Proč lidé poskytují makakům takové laskominy? Protože Thajci věří, že jim to přinese štěstí. Vše je také spojeno s hinduistickou tradicí. Ve městě je několik chrámů a jeden z nich obývají volně i opice. Říká se totiž, že když unesli Rámovu nevěstu Sítu, pomohl mu ji zachránit právě opičí lid. Tudíž se nelze divit, že si opice v Lopburi mohou žít na vysoké noze.

 Pokud byste se chtěli opičí slavnosti příští rok zúčastnit. Můžete se těšit i na spoustu další zábavy. Nikdy nechybí hudba, tanec, opičí sochy a mladí lidé, kteří se převlékají za opičáky. Nezbývá však dodat, že je nutné se mít na pozoru. Makakové totiž rádi kradou, takže chcete-li ubránit své brýle, mobil či fotoaparát, dobře si je hlídejte a moc se jimi nechlubte. 

Tak, co na to říkáte? Nalákalo vás to? Co takhle uspořádat opičí festival v Praze nebo Bratislavě. Uměli byste si to představit?


ZDROJ: yourholidayhomes.com, festivalasia.net
FOTO: Chris Gusen / flickr.com

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9