Znáte pěstitelskou techniku Daisugi?

13:00 | 16.09.2020 Sachi 0
Daisugi je lesnická technika a poprvé byla praktikována v Japonsku jako způsob pěstování vysoce ceněného cedru druhu kitayama bez využití půdy.
Technika Daisugi
Technika Daisugi FOTO: Flickr.com/KyotoDreamTrips

Technika daisugi zahrnuje silné ořezávání větví, což umožňuje růst nejrovnějších výhonků. Pečlivé řezání se provádí každých několik let, přičemž se ponechávají pouze vrchní větve a zajišťuje se, aby se nezamotávaly do sebe. Asi po 20 letech lze mohutné výhonky také sklízet jako výjimečnou dřevinu kitayama. Výsledkem této jedinečné lesnické techniky je řezivo o 40 % pružnější a o 100 % silnější, než obvykle rostlé dřevo.

Dvacet let se může zdát někomu jako dlouhá doba, ale cedry pěstované technikou daisugi ve skutečnosti rostou zrychleným tempem ve srovnání s těmi, které jsou vysázené do půdy.

Technika byla poprvé představena ve 14. století, kdy byl v oblibě Sukiya-zukuri (architektonický styl), který využívá přírodních materiálů, zejména dřeva. V domech Sukiya-zukuri se jako pilíře používaly rovné klády cedru kitayama.

Poptávka po cedru kitayama klesla již v 16. století, v důsledku čehož popularita daisugi jako lesnické techniky, také zanikla. Nicméně i dnes, ve 21. století, ji lze díky svému atraktivnímu a krásnému designu stále vídat v dekorativních zahradách Japonska.


ZDROJ: wonderfulengineering.com


Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9