Studenti zkoumali odolnost potápěček z ostrova Jeju

13:00 | 15.08.2020 Eunka 0
Vědecká studie skupiny žáků střední školy získala velkou pozornost, neboť byla zaměřena na tajemství fyzické síly potápěček z jihokorejského ostrova Jeju.
Haenyeo
Haenyeo FOTO: wikimedia.org
Tři studenti ze střední školy Namnyeong na ostrově Jeju odhalili, že vědecky dokázali, že fyzická síla potápěček z Jeju, nazývaných haenyeo, pramení spíše z vynakládaného úsilí (fyzické aktivity) než z vrozených genetických rozdílů.

Studenti v diplomové práci předložili vědecké důkazy vypovídající o tom, že haenyeo z ostrova Jeju mají silnější muskuloskeletální systém než jiné ženy, přičemž jejich těla mají vynikající schopnost přenosu kyslíku.

Pro identifikaci inherentních rysů potápěček haenyeo porovnali a analyzovali vrozené genetické rysy a našli změny mezi pěti potápěčkami, z nichž každá měla více než 40 let zkušeností s potápěním, a kontrolní skupinou pěti běžných žen ve věku 64 až 72 let.Studenti provedli genetický test členkám kontrolní skupiny pomocí jejich epitelových buněk, přičemž získané změny vyhodnotili pomocí samostatného dotazníku, lékařského pohovoru a dokumentárního průzkumu. 

Tento výzkum zjistil, že většina potápěček měla příznaky vysokého krevního tlaku, ale na rozdíl od běžných žen neměla žádné problémy s cholesterolem. Je to proto, že potápěčky dlouhodobě přebývají v mořské vodě o nízké teplotě, což zabraňuje hromadění cholesterolu v těle. Studenti dospěli k závěru, že těla potápěček si díky více než 40 letům fyzické aktivity vyvinula zlepšenou schopnost přenosu kyslíku. 

"Tato studie byla provedena s cílem vyvolat sociální zájem, aby kultura haenyeo z Jeju byla dobře zachována a tyto potápěčky v budoucnu nezmizely," řekl Lee Jong-moon, poradce studentů.

ZDROJ: koeanbizwire.com
FOTO: wikimedia.org

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9