Legenda o červené niti osudu

13:00 | 05.08.2019 Sachi 0
Asie oplývá mnohdy nevysvětlitelnými legendami nebo bájnými stvůrami, které naplňují naši fantazii, a my pak přemýšlíme, zda se opravdu zakládají na (částečné) pravdě. Dnes se na jednu z nich zaměříme.
Červená nit
Červená nit FOTO: commons.wikimedia.org

Určitě jste aspoň jednou za život slyšeli větu: "To je osud." nebo "Nejspíš to tak má být." či "Pokud to osud chce, určitě se setkáme znova.". Můžeme ji často slyšet z úst snílků, romantiků anebo také přímočarých realistů. At′ v tom dobrém nebo v tom špatném mínění. Znáte však pozadí spjaté s výrokem?
 

Tato legenda není čistě japonská, ikdyž se to na první pohled může zdát díky japonskému anime filmu Kimi no na wa neboli Your name. Její původ můžeme dohledat v Číně.


 

V Číně bohové při narození miminkům obmotají kotníčky červenou nití. V Japonsku se zas vypráví, že červená nit je uvazaná na malíčku levé ruky. Jak člověk postupně dospívá, nit se zkracuje, až v určitém okamžiku života danou osobu potkáme. Podle legendy nezáleží na tom, jak dlouho potrvá, než tu danou osobu poznáme. Ani na tom, jak dlouho ji neuvidíme. Nit zůstane zavázaná na kotníku/malíčku. Může se zamotat/natáhnout*, ( *míněno: prodloužit setkání s danou osobou) ale nepřetrhne ji dálka ani čas.
 Legenda se nese podle všeho v duchu dvou zkrácených verzí, lepších k zapamatování. Obě však mají duchaplné a stejné zakončení.


Jedna verze příběhu o červené niti osudu zahrnuje mladého chlapce. Když se jednou v noci vrací domů, spatří mladík pod měsíčním svitem starého muže (Yue Xia Lao). Muž chlapci vysvětluje, že je ke své předurčené ženě připoután červenou nití. Ukáže chlapci mladou dívku, která je předurčena být jeho ženou. Žádný mladý člověk nemá pomyšlení na manželství, a tak chlapec sebere kámen a hodí ho po dívce. Následně uteče pryč.

O mnoho let později, když chlapec vyroste v mladého muže, mu rodiče domlouvají svatbu. V noc jeho svatby na něj v ložnici již čeká manželka s tím, že jí tradiční závoj zakrývá obličej. Muž s radostí zjišťuje, že jeho žena patří k velkým kráskám jeho vesnice. Nad obočím však nosí ozdobu v podobě kvítku. Mladého muže přemůže zvědavost a ptá se jí, proč ji nosí. Následně mu odpoví, že když byla mladá dívka, hodil na ni neznámý chlapec kámen, který ji udeřil a zanechal jí jizvu nad obočím. V ten moment se muž zamyslel a vzpomněl si, že právě ona dívka byla jeho nastávající žena, kterou mu v dětství Yue Xia Lao ukázal.
 

Druhá verze příběhu o červené niti osudu zahrnuje mladého ambiciózního mladíka, který mluví s Yue Xia Lao a trvá na tom, aby mu sdělil, koho si vezme. Yue Xia Lao ukáže na chudě vypadající holčičku, která se prochází se starou slepou ženou na tržišti, a ukáže mu červenou nit, která je spojuje. Muž s nelibostí vypraví sluhu, aby ji zabil. O několik let později se muž, nyní slibný veřejný činitel, ožení s krásnou ženou z bohaté rodiny, která je pro něj velmi dokonalou manželkou, až na dva detaily: kulhá a z nejasného důvodu si zakrývá čelo hedvábným závojem. Zeptal se tedy manželky, proč si ho zakrývá. Žena zničehonic začne plakat a říká mu, že je neteří svého strýčka.

Když byla malá, její rodiče zemřeli. Zpočátku ve svých 3 letech žila se svou starou slepou chůvou, ale jednoho dne je na místním tržišti napadl šílenec, který chůvu smrtelně bodl a dívku zranil. Asi za sedm nebo osm let přišel její strýček do Lulongu, aby zde zastával úřad. Adoptoval ji, jako svou dceru, a následně se k němu přistěhovala. V ten moment se muži zalily oči slzami. Uvědomil si, že Yue Xia Lao měl pravdu. Muž se ženě přiznává, že nařídil útok, a žádá svou ženu o odpuštění, které mu následně dává.

Tato legenda je v asijské kultuře velmi silně zakořeněná.
 

Za sebe mohu říci, jako milovník tohoto tématu, že si myslím, že každá báj/legenda určitě nese určitý kus pravdy. Ať sebevíc velký nebo malý. Co se týče zrovna legendy nitě osudu, patří k mým nejoblíbenějším. Určitě nikdo z nás nemůže popřít, že jsme někdy neměli zvláštní pocit z určité osoby, ba dokonce se nám daná osoba znova objevila v životě.

 

Věříte na červenou nit osudu, kterou jsme od narození spojeni s naší polovičkou nebo lidmi, kteří jsou určeni přijít nám do života a ovlivnit ho k našemu růstu? Nebo naopak, je to pro naši moderní dobu již nadnesené v osud, báje, legendy a jiné podobné věci věřit?

ZDROJ: dailytimes.com.pk, chinese-story-collection.blogspot.com, wikipedia.com, epochtimes.cz
FOTO: animenewsnetwork.com, elhilodesasa.blogspot.com

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9