Takenoko - staňte se pandou!

13:00 | 29.01.2019 abhorsenka 8
Už jste slyšeli o deskové hře, kde je hlavním hrdinou panda? Má smysl si ji pořizovat? Jak složitá jsou její pravidla? V článku poradíme a nakoukneme pod pokličku hry Takenoko.
Takenoko
Takenoko FOTO: asianstyle.cz/abhorsenka
Autor: Antoina Bauza
České vydání: Rexport, s.r.o., Rexhry.cz
Hráči: 2–4
Věk: od 8 let
Čas: 45 minut


Takenoko je desková hra určená především dětem a začínajícím hráčům, protože pokud máte větší zkušenosti s propracovanými systémy her pro dospělé, Takenoko vás neuspokojí, ale jako rodinná hra nabízí dobrou zábavu.
 
Děj hry je založený na jednoduchém příběhu: Čínský císař věnoval svému japonskému protějšku mládě pandy. Zvíře, které je symbolem celé Číny. Jenže chovat pandu má několik zásadních úskalí, protože zvíře je v podstatě stroj na zpracování bambusu. A o tom, jak uspokojit potřeby černobílého medvěda je vlastně celá hra.Jak hrát:
Hráči mají za úkol vytvářet zahradu, zavlažovat a pěstovat bambus, který může panda konzumovat. Principem hry je plnění kartiček úkolů a získávání bodů za ty splněné. Samotné karty jsou rozděleny do tří kategorií, takže můžete stavět zahradu v požadovaných barvách, pěstovat bambus pomocí figurky zahradníka nebo naopak bambus požírat figurkou pandy. Celkový počet splněných úkolů je v každé hře omezen a vyhrává hráč s nejvyšším součtem bodů na splněných kartičkách úkolů. Celé hrací pole je pro všechny hráče společné, a tak se může stát, že si vyberete nový úkol a on už je vlastně na hracím poli splněný a vy získáte body okamžitě, stejně tak vám ale může váš pěstovaný bambus někdo jiný sežrat pandou.
 
Pravidla nejsou složitá, pochopí je i úplní nováčci a po ruce máte i velice přehledný návod, kde rychle najdete vše potřebné. Nám osobně stačili k osvojení pravidel tři hry, pak už jsme nahlédnout do návodu nepotřebovali.


 
Hra je opravdu určená hlavně dětem a určitě ji zvládnou i mladší děti, než je doporučený věk 8 let. Je třeba u hry přemýšle dopředu, ale šikovný prvňáček s dospělou nápovědou, aby nezapomínal tahy, hraje bez problémů. Právě proto, že hra není složitá se ovšem brzy ohraje a určitě ji nebudete hrát každou volnou chvíli. Zábavné jsou maximálně tři hry za sebou, ale je stále dost zábavná abyste se k ní s dětmi vraceli. My ji vytahujeme tak jedno odpoledne v měsíci už dva roky a stále nás baví.
 
Jedním z velkých kladů hry je její vzhled. Barevná políčka, roztomilé figurky a všudypřítomná kresba pandy děti i dospělé prostě dostane. Navíc je hra naprosto mírumilovná a nenabádá k vojenskému puči nebo vraždění protihráčových figurek – pokud tedy nepočítáme nebohý sežraný bambus – tak je v dnešním trendu her docela zázrak podobnou pro děti najít. Jen se staráte o roztomilé zvíře a pomocí logiky a trochy strategie plníte úkoly.


 
Pořizovat hru Takenoko pouze pro dospělé je asi zbytečné, ale pokud hledáte rodinnou hru pro školní děti nebo mladšího sourozence, u které se pobavíte všichni, je Takenoko dobrá volba.

FOTO Asianstyle.cz/abhorsenka

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9