Korejští lékaři trpí syndromem vyhoření

13:00 | 24.01.2019 Eunka 2
Mnohá povolání jsou skutečně náročná a mohou vést až k syndromu vyhoření. V nedávném průzkumu se přišlo na to, že jím trpí i mnoho lékařů v Jižní Koreji.
Ilustrační foto
Ilustrační foto FOTO: flickr.com/Marco Verch
Přemýšleli jste někdy o tom, že třeba váš lékař může trpět pocitem naprostého vyčerpání? Při jeho náročné práci to možné je. Proč? Nedávný průzkum v Jižní Koreji ukázal, z jakých důvodů se to děje tam a my můžeme zapřemýšlet nad tím, jak je tomu u nás.

Online průzkumu prováděného InterMD 26. a 27. prosince se zúčastnilo 1004 lékařů. Následně se zjistilo, že 80 procent z nich trpí syndromem vyhoření kvůli přepracovanosti.

Na jaké otázky museli odpovědět a jaké byly výsledky? Pojďme se podívat, co zmiňovaný průzkum odhalil.

Vyšlo najevo, že 46,9 procent respondentů uvedlo, že jim dělá starost zhoršující se zdravotní péče, kvůli velkému množství pacientů. Na administrativní práci si stěžovalo 37,7 procent lékařů. Dále následovaly noční a víkendové služby (36,4 procent), přesčasy a nedostatek spánku (31,7 procent), přehnané požadavky pacientů (30,6 procent), práce mimo pracovní dobu (25,6 procent), nedostatek zdravotnického personálu (25 procent) a tlak kvůli financování a celkovým příjmům nemocnice (15,2 procent).

Svou současnou pracovní dobu považovalo za adekvátní 52,3 procent, příliš dlouhou 40,9 procent a nedostačující 6,8 procent. 

Kolik dotázaných bylo se svou prací a její náplní spokojeno? Zhruba 50,8 procent. Velmi spokojeno bylo však jen 7,6 procent. 

Jak se korejští lékaři dívají do budoucnosti? Budou za 5 let spokojenější? Bylo zjištěno, že 55,6 procent z nich předpokládá snížení spokojenosti, 31,2 procent myslí, že přijde jen nějaká malá změna a 13,2 procent věří v nárůst spokojenosti.

Co na tyto výsledky říkáte? Jak myslíte, že by tento průzkum dopadl u českých nebo slovenských lékařů? Nemějte obavy se vyjádřit v komentářích.

ZDROJ: koreabizwire.com

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9