Čínští vědci uskutečnili významný objev

14:00 | 23.01.2019 TerkaS 0
Nový průzkum odhalil, že čínští vědci možná konečně přišli na alchemický postup, při kterém proměnili měď v nový materiál. Tento nový materiál je skoro identický s pravým zlatem.
Bude pravé zlato nahrazeno svým dvojčetem?
Bude pravé zlato nahrazeno svým dvojčetem? FOTO: Rebekka / flickr.com
Studie, jež byla zveřejněna v časopisu Science Advances (na tvorbě se podílejí experti), byla realizována týmem čínských badatelů v Institutu chemické fyziky čínské Akademie věd v Dalianu. Dle výzkumného týmu by jejich objevy značně pomohly snížit používání vzácných a drahých kovů v průmyslu. Profesor katedry Sun Jian a jeho kolegové byli údajně schopni vštípit materiálu některé vlastnosti podobné zlatu namířením proudu horkého elektricky nabitého argonového plynu na měděný cíl.

Proces umožnil rychle pohybujícím se ionizovaných částicím odstřelit atomy mědi z cíle. Když atomy vychladly a zkondenzovaly na povrchu sběrného zařízení, vznikla tenká vrstvička písku. Každé zrnko vyrobeného písku bylo tak drobné, že jeho průměr činil pár nanometrů, což se rovná tisícině velikosti bakterie. Nový materiál byl přirovnán k bojovníkovi ve zlatém brnění. Výsledný písčitý materiál byl poté vložen do reakční komory a použit jako katalyzátor při proměně uhlí na alkohol.

Takový chemický proces je považován za tak sofistikovaný a náročný, že pouze drahé kovy mohou takové úkoly efektivně plnit. "Nanočástečky mědi získaly katalytický výkon, jenž je extrémně podobný výkonu zlata nebo stříbra," uvedla akademie na svých stránkách. "Výsledky prokázaly, že po zpracování se může kovová měď proměnit z kuřete na fénixe."

I když není nový materiál určen pro výrobu zlatých pencí, protože jeho hustota zůstává stejná jako u běžné mědi, může být použit jako náhrada zlata při výrobě elektronických zařízení. Badatelé tvrdí, že by postup mohl výrazně povznést čínský průmysl, který používá drahé kovy (jako třeba zlato) v mnoha moderních provozech.

Elektronická zařízení jako mobily a počítače obsahují kovy, mezi nimiž najdeme například zlato, stříbro a platinu. Je odhadováno, že uvnitř asi 40 chytrých telefonů můžeme nalézt gram zlaté rudy. Obyčejná měď, jež má méně elektronu okolo svého jádra, nemůže být v průmyslových postupech postupech použita tak dobře jako zlato. Měď také reaguje snáz při kombinaci s dalšími chemikáliemi, jelikož i její elektrony jsou poměrně méně stabilní jak ty ve zlatě.

Výzkumné týmy též řekly, že tato metoda učinila elektrony mědi víc husté a stabilní. Také jim to usnadnilo vpravení většího množství energie do atomů mědi. Dále badatelé tvrdí, že výsledný materiál odolá vysokým teplotám, oxidaci a erozi.

Co na tento významný objev říkáte vy?

ZDROJ: nextshark.com

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9