Od buddhismu přes hinduismus až k superpotravinám- rozhovor s Františkem Lomským

06:57 | 16.11.2018 Zita 0
Seznamte se s buddhistou a zakladatelem značky Iswari, Františkem Lomským. V rozhovoru se mimo jiné dozvíte, jak ho dovedl buddhismus k založení firmy, co se naučil v Indii a jak s tím vším souvisí východní filozofie.
Na cestách
Na cestách FOTO: František Lomský
1. Jak jste se vlastně dostal k tomu, co teď děláte?

Již jako mladý jsem měl zájem o kvalitní jídlo, zdravý životní styl, indickou filosofii a jógu. Později se ze mě stal vegetarián a začal jsem se věnovat buddhistické meditaci. Své dovolené jsem většinou trávil v meditačních či jógových centrech. Postupně jsem měl stále více chuť zkusit něco úplně nového, ale nevěděl jsem co. Proto jsem se rozhodl odjet do buddhistického kláštera Amaravati vzdáleného asi 40 kilometrů od Londýna. Můj záměr byl důkladně se s tímto místem během krátkého pobytu seznámit, abych tam mohl později pobýt třeba jeden rok a během té doby si srovnat v hlavě priority a najít nový směr v životě. Pobyl jsem tam přesně týden, během něhož jsem se spřátelil s jedním Portugalcem, který pojal stejný záměr jako já. Po několika měsících jsme ho v Lisabonu s přítelkyní navštívili a při opětovném shledání jsem zjistil, že právě zakládá firmu věnující se superpotravinám, což mě nadchlo a okamžitě jsem mu nabídl, že bychom tento podnik mohli rozjet i u nás, v Česku. Jemu se nápad líbil, a tak vznikla česká firma Iswari Superfood. Iswari je v hinduismu jméno "Svrchované Bohyně", která je symbolem nekonečné síly a pohybu života. Aby tento život mohl proudit skrze nás, je důležité přijímat kvalitní a čistou potravu, což je i naše poslání.

2. Podle čeho jste vybírali, co budete prodávat?

Původním konceptem bylo, a stále je, prodávat superfoods, tedy potraviny, které jsou mimořádně bohaté na řadu živin. Nabízíme produkty jak z Jižní Ameriky a Evropy, tak z Asie, přičemž na začátku jsme nabízeli sortiment čítající zhruba 15 potravin, nyní jsme se dopracovali k 80. Kromě čistých superpotravin dnes ale vyvíjíme a prodáváme i mnoho směsí (proslulé jsou např. naše snídaňové), veganské proteiny, slané kaše a prémiové bio raw čokolády. Každý rok pak přidáváme produkty nové, letos jsme do prodeje zařadili právě instantní slané kaše, které jsou ideální na cesty. Snadno se zabalí, stačí je zalít horkou vodou a kvalitní syté jídlo je tu. Vymazlili jsme se i s novými příchutěmi raw čokolád. Díky raw kvalitě bez zpracování surovin nad 42 st. si čokoláda udržuje všechny nutriční hodnoty kakaových bobů a navíc její specifické chuti se žádná jiná nevyrovná.

3. A co vy sám? Také si na nich rád pochutnáváte?

Samozřejmě! Nejradši mám právě již zmiňovanou čokoládu. Dnes se jako čokoláda může prodávat cokoliv, co má víc jak 25 % kakaa, čímž mě nyní již opravdu nikdo neuctí. Jakmile si holt zvyknete na čokoládu, která má nejméně 80 % kakaové hmoty, není cesty zpět. (směje se)

Taktéž hodně cestuji, od doby, kdy jsem jako mladík objevil dva spisy o józe a buddhismu, uteklo dost vody. Během těchto let jsem se věnoval praxi buddhistické meditace jak u nás doma, tak při cestách do Asie. Vždy na cestu s radostí přibalím i nějakou tu naši dobrotu, ale nijak to nepřeháním. Spíš se vždy znovu těším na asijskou, zejména tedy indickou kuchyni.


4. Co jste v Indii objevil? Ovlivnilo vás to nějak?

Navštívil jsem tam různá meditační centra, v Bombaji jsem např. potkal jednoho z mistrů filosofie advaity, což je prastará indická neduální nauka, která má k buddhismu velmi blízko. Buddhismus přirozeně nelze oddělit od každodenního fungování ve světě. Jeho základem je etický rámec, který zahrnuje vyhýbání se zabíjení, zraňování, lhaní, neprospěšného mluvení či požívání omamných látek. Buddhismus, stejně jako každá autentická duchovní cesta, má na člověka transformační dopad.

5. To jistě. Plánujete teď něco nového?

Ano a to hlavně vzhledem k firmě. Každým rokem se naše nabídka rozrůstá, takže se můžete jistě těšit na další blížící se novinky. S těmi letošními se můžete seznámit například již 8. prosince na veganském festivalu Veggie Vánoce v pražském Mánesu a pořídit tak zdravý dárek nebo nakoupit na našem e-shopu, kde nabízíme různé produktové sety či časově omezené slevy na vybrané produkty. 

6. Díky!
 

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9