Když zvuk léčí- rozhovor s Františkem Horváthem

20:41 | 10.11.2018 Zita 0
Již jste slyšeli o tibetských zpívajících mísách, ale pořádně nevíte, jak je použít, z čeho jsou a jaké mají účinky? Podle čeho vybírat a další užitečné informace se dozvíte nejen v rozhovoru s mistrem zvuku, Františkem Horváthem.
Zpívající miska
Zpívající miska FOTO: Flickr/singingbowls
Ačkoliv na tibetské mísy můžeme narazit v různých čajovnách, při návštěvě festivalů či poslechu relaxační hudby, pro mnohé je jejich existence zahalena řadou tajemství a omylů. Zvážíme-li však jejich pozitivní účinky na lidský organismus, ponteciál vedoucí k hlubokému uvolnění a další přínosy, nemělo by se jednat o nikterak přehlíženou záležitost.

Jednou z osob, co pomáhá šíření osvěty v českém prostředí, je mistr zvuku, František Horváth, jenž se prací s tibetskými mísami zabývá již přes deset let. Pro pravou cestu poznání se vydal dokonce až do Indie, kde se seznámil nejen s ruční výrobou těchto mís, objevil tam ale i klíč k informacím o jejich složení. Obecně se totiž traduje příběh "7 kovů", v němž se dozvídáme, že tibetská mísa je výsledek spojení zlata, stříbra, mědi, cínu, železa, olova a nebeského kovu, což se časem ukázalo jako informace, která není až tak pravdivá. Po podrobných testech totiž bylo zjištěno, že většina mís je směsicí bronzu používaného k výrobě rezonančních nástrojů, mědi a cínu, díky nimž však tibetské mísy dosahují tak krásně vyladěného zvuku, jaký mají.

Právě ten je pak hlavní kvalitou, jakou zpívající miska má. Její působení na tělesnou, mentální a duševní úroveň pak František Horváth vysvěluje na svých dvou stránkách Kouzlo zvuku a Zpívající obchod, pomocí něhož si můžete vybrat i zakoupit mísu vlastní. Každá miska disponuje popisem i zvukovou nahrávkou, která vám napomůže k vybrání té, na kterou se naladíte nejlépe. Pro čistý zvuk je však nutné použít sluchátka nebo přijít rovnou do pražského showroomu, kde si můžete po předchozí domluvě na každý kus zahrát. Hraní samo o sobě spočívá v úderech do misky dřevěnou paličkou potaženou koženkou či v kroužení po horní části misky. Za zmínku stojí i meditační album Water stories, skrze nějž František Horváth zachytil uklidňující kombinaci zvuku mís a vody.


Nyní však již přímo k rozhovoru:


1. Jak jste se k tomu všemu vlastně dostal? Co byl Váš počáteční impuls?


Někdy si pokládám stejnou otázku. Zvuk nebo rsp. hudba mě v různých formách provází celým životem. Otec byl hudebník, takže ladnými zvuky v různých formách jsem byl obklopen už odmalička. S tibetskou mísou jsem se ale poprvé setkal někdy kolem roku 2003, kdy jsem tento v té době neznámý předmět potkal na návštěvě u kamarádky. Na poličce si tam seděla, docela malá, nenápadná a leštěná miska. Nevěděl jsem, co to je, ale zaujala mě natolik, že jsem se zeptal, k čemu slouží. “To je tibetská miska, na tu se cinká,” odpověděla kamarádka. Tak jsem si taky cinknul… A můj svět se změnil. Byl jsem tím zvukem naprosto uhranutý. Obratem jsem si pořídil vlastní misku a jal se zjistit všechno, co se o tomto nástroji zjistit dalo. 

2. Podle čeho vybíráte misky, které prodáváte? Dovážíte a vybíráte je osobně?
 

Primárním kritériem při výběru tibetské mísy je samozřejmě zvuk. Musí být ladný a čistý. V této chvíli jsou v nabídce tibetské mísy od prověřených výrobců z Nepálu a Západního Bengálu, které znám osobně a které jsem v minulosti navštívil. Můj život je ale poslední dva roky tak pestrý, že jsem neměl možnost během této doby vybírat mísy přímo u nich. Objednávám je tedy na dálku, ale zatím se mi nestalo, že bych od nich dostal nekvalitní kousek, jsou spolehliví. Naopak, mám pocit, že se kvalitativně za poslední roky zlepšují.
 

3. Měníte sortiment a typy misek? Pokud ano, můžeme se těšit na nějaký nový kus?
 

Sortiment ve smyslu nových typů misek příliš neměním. Držím se prověřeného a spíš tradičního “zenového” vzhledu. Divoce malované zpívající mísy u mě nenajdete. I tak je u mě v Medírně v této chvíli na výběr z mnoha klasických nepálských zpívajících mís, mís Thadobati, Cobrebati, Ultabati a Accama. Počet mís, ze kterých si můžete v Medírně vybrat tu svou, se pohybuje vždy kolem čtyřiceti kusů a to v rozměrech od 17 do 40 cm, takže na své si přijde každý.

4. Nabízíte nějaký kousek, na nějž jste obzvlášť hrdý?
 

V mojí nabídce se v tuto chvíli nachází několik nádherných starožitných misek Thadobati a Cobrebati, druhy, které už se dnes nevyrábějí.
 

5. Co doporučujete člověku, který by si rád misku koupil, ale nemá zatím podobnou zkušenost?
 

Poslouchat srdce. Intuice je při výběru osobní tibetské mísy tím nejlepším rádcem a vodítkem. Na stránkách Zpívajícího obchodu jsem se tento proces pokusil popsat. Doporučuji si jej před návštěvou přečíst.
 

6. Je něco, co byste rád zmínil, doplnil či případně vzkázal našim čtenářům?
 

Do Medírny (od slova meditovat) je sice nutné si schůzku domluvit předem, ale zato budete mít během Vašeho výběru celý prostor pro sebe. A to v běžném obchodě nemáte. V Medírně také slyšíte špendlík na zem spadnout a můžete při výběru popíjet čaj. Dovolím si tedy tvrdit, že pro výběr tohoto nástroje jsou v Medírně podmínky přímo ideální. Spokojení byli už mnozí - léčitelé, jogíni, hudebníci, terapeuti, meditující nebo rodiny s dětmi. Navíc Vám s výběrem tibetské mísy poradím a zodpovím Vaše všetečné dotazy, bude-li třeba. Stačí mi napsat.
 

Pokud vás tibetské mísy zaujaly či byste rádi využili pozvání, neváhejte volat na 728 152 688 nebo psát na mail: zpivajici.obchod@gmail.com a domluvit si všechno potřebné. 
 

 

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9