Mnoho korejských seniorů není společensky aktivních

14:00 | 12.11.2018 Eunka 0
Pro letité lidi není dobré, když se uzavírají před světem a nemají možnost dostat se do společnosti. Průzkum z roku 2017 ukázal, že i Korea s tím má problém a je třeba se seniorům věnovat.
Seniorům nesvědčí osamělost
Seniorům nesvědčí osamělost FOTO: flickr.com/Bridget Coila
I na letité lidi je třeba myslet. Jsou pro nás často takovou studnicí moudrosti a vděčíme jim za mnohé. V Koreji díky průzkumu přišli na to, že docela velká část seniorů je společensky neaktivní, vlastně jeden z pěti. Je tedy třeba dělat něco proto, aby se necítili osamělí a izolovaní.

Z průzkumu z roku 2017, do něhož se zapojilo asi 10 000 seniorů, vyplynulo, že 20,9% z nich není vůbec společensky aktivních. Muži jsou na tom v tomto ohledu hůře (23,3%) než ženy (19,2%). 

Korejský institut pro zdraví a sociální věci v tomto průzkumu hodnotil sedm oblastí – cestování, studium, členství v klubech, dobrovolnou činnost, náboženské aktivity, politické a sociální aktivity a spolky lidí stejných zájmů. Jen 6% respondentů se věnovalo čtyřem uvedeným aktivitám, 32,4% se věnovalo jedné. 

Institut tedy vyzval centrální a provinční vlády, aby věnovaly víc pozornosti osamělým a společensky izolovaným letitým občanům. Je to potřeba, neboť pak mohou trpět psychickými obtížemi nebo mohou bez pomoci zemřít zavřeni sami doma. 

Průzkum též ukázal, že mnoho seniorů je stále ekonomicky aktivních. Mnozí pracují ještě v 70 letech.

Jižní Korea se tedy potýká s nelehkým úkolem, jak starším občanům zařídit pohodlný život. Když populace země se čtvrtou největší ekonomikou v Asii stárne rychleji, než se rodí nový život.

Ano, populace Jižní Koreje opravdu stárne. V roce 2017 se počet Jihokorejců starších 65 let přehoupl přes hranici 14 procent z celkových 50 milionů obyvatel. Podle statistické předpovědi hrozí, že v roce 2026 se toto číslo vyšplhá na 20 procent.

ZDROJ: koreabizwire.com/Yonhap

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9