Příběh smrti korejského studenta a pád páté republiky

14:00 | 21.10.2018 KimSeoHwa 0
V lednu 1987 zemřel student Park Chong-chol a jeho smrt vyvolala velmi závažné politické nepokoje v Jižní Koreji. Měla nemalý podíl na pádu páté republiky prezidenta Chun Doo-hwana.
Prezident Chun Doo-hwan s manželkou Lee Soon-ja
Prezident Chun Doo-hwan s manželkou Lee Soon-ja FOTO: wikipedia.org
Chun Doo-hwan byl jihokorejský politik a generál jihokorejské armády, který vládl jako vůdce puče od prosince 1979 do září 1980, a následně jako zvolený prezident od roku 1980 do roku 1988. Toto rozpětí Chunovi vlády se nazývá pátou republikou a prezident Chun nepatřil mezi lidmi k velmi oblíbeným prezidentům.

Mladý muž jménem Park Chong-chol zemřel ve věku 21 let, kdy nemohl ani pořádně vědět, co mu život přinese a jakým směrem se bude ubírat. Studoval lingvistiku na Seoul National University a zemřel během výslechu policistů, kteří hledali radikálového vůdce.

Původní verze událostí zněla tak, že zemřel na šok. Avšak to vyvolalo mnoho otázek a poté, co ošetřující lékař uvedl jako příčinu smrti udušení, úřady přiznali že byl mladík mučen. Dle všeho mu byla několikrát hlava násilně ponořena do vody a během této násilné praktiky byl Park Chong-cholovi rozdrcen hrtan o okraj vany.Mučení při policejních výsleších nebylo nic neobvyklého či nového. Celá desetiletí různé mezinárodní organizace zabývající se lidskými právy z něj obviňují vládnoucí režimy, a to včetně vlády prezidenta Chun Doo-hwana.

Za touto kauzou můžeme jako pozitivní vidět to, že tisk opět našel svůj hlas. Zveřejnili zprávy o dalších mrtvých. Jednalo se o dva studenty a jednoho organizátora práce, jejichž těla nesla známky zneužívání a jejichž případy policie označila za sebevraždy. První tělo bylo nalezeno u železniční tratě. Druhé bylo pohřbeno a částečně zavaleno v jedné horské jeskyni a třetí bylo zalito částečně do betonu a shozeno do vody u Busanu.V roce 1986 se veřejné antipatie vůči prezidentovi Chun Doo-hwanovi ještě prohloubily. Země se stala svědkem nebývalé řady studentských sebevražedných protestních akcí a mezi policií na jedné straně a demonstrujícími studenty a dělníky na straně druhé, došlo k mnoha masovým násilným střetům. Lidé chtěli přímé volby prezidenta, do té doby nemyslitelné. Demokratická strana za sjednocení přišla v roce 1987 s návrhem novelizovat ústavu, aby bylo tyto volby možné zavést, ale protože se věřilo, že by to přineslo možnost vítězství opozice, vláda se tomu velmi bránila.

Další událostí, která podnítila nevraživost na vládu Chun Doo-hwana, byla lidová revoluce na Filipínách v únoru 1986. Přestože společensko-ekonomické podmínky v obou zemích byly naprosto odlišné, toto náhlé svržení diktátorského režimu povstalci z lidu, vzbudilo v Koreji naděje.

Po celá desetiletí mezinárodní hnutí za lidská práva naznačovalo, že v jižní Koreji dochází k rutinnímu a systematickému mučení politických vězňů, avšak vláda pokaždé podobná obvinění odmítala. Obvinění bylo jen těžko dokazatelné. A pak přišlo ono zatčení studenta Park Chong-chola a jeho zabití.

Prezident byl nucen přiznat policejní brutalitu, přestože hlavní úředníci trvali na tom, že se jednalo o ojedinělý případ. Policisté byli obvinění z vraždy. Ve spojitosti s tímto případem se znovu objevil případ sexuálního mučení mladé ženy, jménem Kang Jong-sun, zatčené za protivládní aktivity. Tehdy byl policista propuštěn a nebyl dokonce ani nikdo obviněn.

Chun Doo-hwan vyslovil osobní lítost, odvolal ministra vnitra a šéfa národní policie a nařídil, aby byla vytvořena zvláštní komise na ochranu práv v Jižní Koreji. Ovšem vláda se setkala s veřejným skepticismem.

Přes všechna opatření, která prezident provedl, nedokázal odčinit vzniklé škody. Poprvé v historii jihokorejská vláda přiznala, že policie někoho mučila, a tím byla zpochybněna i všechna dřívější odmítavá prohlášení. A to byl začátek konce páté republiky. 

Zainteresované osoby v případu Park Chong-chola dosud nebyly potrestány.

O případu Park Chong-chola a o jeho životě si můžeme přečíst v několika knihách, popřípadě můžeme zhlédnout korejské drama TV stanice MBC s názvem Pure Young Man Park Chong-chol, kde jej ztvárnil herec Choi Dong-sung nebo ve filmu s názvem 1987, kde jej ztvárnil herec Yeo Jin-gu. Film vyšel teprve nedávno v roce 2017.

ZDROJ OBRÁZKŮ: wikipedia.org
ZDROJ: Kim Seo Hwa/asianstyle.cz, hrw.org, articles.latimes.com, english.hani.co.kr, nytimes.com

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9