Asijská nej: Thajsko

13:00 | 10.07.2018 Kali 0
Nejdelší název místa, nejdražší zvířecí svatba nebo největší budova z papíru - tyto a další světová nej Thajska si představíme v dalším díle série "Asijská nej".
souostroví Phi Phi
souostroví Phi Phi FOTO: Pixabay

Stavby:

Nejdelší silniční most na světě - Bang Na Expressway
Silniční most prochází Bangkokem a je dlouhý 54 kilometrů, byl otevřen v roce 2000 a stál jednu miliardu dolarů.

Most Bang Na Expressway protínající Bangkok


Lidé a kultura:

Nejdelší název místa na světě - Bangkok
Místo s nejdelším názvem je hlavní město Thajska Bangkok - že se vám to se sedmi písmeny nezdá? Je to ale skutečně pravda, oficiální název Bangkoku, používaný při různých ceremoniích, totiž čítá 176 písmen!

Plné jméno města zní „Krungthepmahanakhon Amonrattanakosin Mahintharayutthaya Mahadilokphop Noppharatratchathaniburirom Udomratchaniwetmahasathan Amonphimanawatansathit Sakkathattiyawitsanukamprasit“ a volně lze přeložit jako „Město andělů, velké město nesmrtelných, nádherné město devíti skvostů, sídlo krále, město královských paláců, domov převtělených bohů, postavené Vishvakarmanem na příkaz Indry“.

Nejbohatší monarcha na světě - král Maha Vajiralongkorn
Král Vajiralongkorn, který byl korunován letos v dubnu, je nejbohatším monarchou na světě. Jeho bohatství činí třicet milionů a krom toho vlastní také největší diamant svého druhu na světě.


Král Vajiralongkorn se může pyšnit titulem nejbohatší monarcha na světě


Historie:

Nejhorší Monzuny v historii - Thajsko, 1983
Bohužel Thajsko má na svém kontě také smutná nej - jak dokládá právě toto světové prvenství. Monzuny, které řádily v Thajsku na podzim roku 1983, měly na svědomí smrt desetitisíce lidí a patnáct tisíc dalších muselo být evakuováno. Škody se tehdy vyšplhaly až na 400 milionů dolarů.
 
Monzunové období s sebou každý rok přináší bouře a déšť.


Ostatní: 

Nejvíce poskládaných papírových vlaštovek na světě - Bangkok
Tento rekord vznikl díky fanouškům korejské skupiny GOT7 - společně složili 1 942 vlaštovek, přičemž každý účastník strávil výrobou minimálně patnáct minut a dokončil minimálně tři vlaštovky.

Fanoušci skupiny tvořili vlaštovky ku příležitosti vydání videoklipu k písni FLY a použitý papír byl pak recyklován a následně přetvořen na poznámkové bloky, věnované znevýhodněným dětem.

Největší řezaný a broušený diamant na světě - Golden Jubilee Diamond
Jedná se o 545,67karátový diamant, který pochází z Jihoafrické republiky. Vlastní jej thajský král a patří ke korunovačním klenotům.

Nejdelší pochod po okvětních lístcích - thajští buddhističtí mniši
Tisíc sto třicet buddhistických mnichů se vydalo na pochod napříč Thajskem. Celkem na devětadvacetidenní pouti ušli skoro pět set kilometrů po okvětních lístcích nejrůznějších květin.

Nejvíce lidí točících hula-hopy - Bangkok
Dvanáctého února roku 2013 se v Bangkoku sešlo 4 183 lidí, aby zde pokořili rekord v počtu lidí točících hula-hopy na jednom místě. Povedlo se.

Nejhlubší podvodní svatba - Song Hong
Své ano si řekli Sandra Smith a Hiroyuki Yoshida třicátého září 2013, 130 m p. m. v jezeře Song Hong.

Nejvíce lidí přeskakujících jeden provaz
Tento rekord se povedl překonat školou Lam Nao a Superjeew Event Co. Ltd. Přes lano skákalo 300 lidí a dokončili 25 plynulých rotací.

Nejdražší zvířecí svatba
A další svatební rekord - tentokrát velice netradiční, nejedná se totiž o lidskou, ale zvířecí svatbu. Jednalo se o svatbu dvou vzácných koček s diamantovýma očima, Phet a Poly. Kočičí pár měl svatbu v Phobeus House, což je největší thajská diskotéka, na kterou dorazil ve vrtulníku a Rolls-Royce. Svatební náklady vyšly majitele celkem na 16 241 dolarů a věno na dalších 23 202 dolarů.  

Největší průvod tuk-tuků - Bangkok
Které vozidlo je pro Asii více typické než právě tuk-tuk? Denně se s těmito autorikšami přepravují, právě zde, miliony lidí. Proto není divu, že tento rekord byl pokořen v Thajsku, kde se jedná o jeden z nejoblíbenějších dopravních prostředků. V průvodu napříč Bangkokem vyjelo celek 176 tuk-tuků.

Největší budova z papíru - Bangkok
Budova byla postavena v Bangkoku roku 2003. Měla základnu o rozměrech 15,2 x 17,5 metrů a byla vysoká 6,4 metrů. Na stavbu budovy byl použita pouze vlnitá lepenka.

Největší vývozce kaučuku
Největším vývozcem kaučuku, neboli přírodní gumy, je Thajsko, které produkuje 36,2 % z celkové světové produkce této suroviny.

Nejvyšší podvodní lidská pyramida - Koh Tao
Další podvodní rekord pro Thajsko - není taky divu, potápění v Thajsko je vyhlášeno po celém světě a ročně sem míří mraky nadšenců. Tento rekord byl pokořen u ostrova Koh Tao, kdy potápěči vytvořili pod vodou lidskou pyramidu, celkem o dvaašedesáti lidech.

Největší socha z dřívek od nanuků - Bangkok
Geografická mapa Thajska postavená v roce 2011 v Bangkoku se stala největší sochou z dřívek od nanuků na světě. Skládala se z neuvěřitelných 840 000 dřívek.

Thajsko je největším vývozcem kaučuku na světě

To je pro tento díl Asijských nej vše. Příště se podíváme na nej Jižní Koreji. A pokud jste ještě neviděli minulý díl série, kde jsme se podívali na vietnamská nej, můžete to napravit zde.


ZDROJE: guinnessworldrecords.com, wikipedia.org
FOTO:  wikipedia.org, Steve Chilton / flickr.com, sergejf / flickr.com, Uwe Schwarzbach / flickr.com

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9