Randění v Jižní Koreji

19:00 | 29.05.2018 Little Panda 12
Co lze očekávat od korejského rande? Které stereotypy se mezi korejskými páry stále drží? A jak jsou na tom v Koreji cizinci? Na tyto a další otázky se pokusíme odpovědět na následujících řádcích. 
Asijský pár
Asijský pár FOTO: shutterstock.com
Ihned na začátek bych chtěl upozornit, že v tomto článku se budeme zabývat především stereotypy randění v Koreji. Ačkoli jsou stereotypy velmi zábavná věc, zcela určitě se nevztahují na všechny a určitě nemůžeme všechny Korejce strkat do jednoho pytle. Nejvíce randí samozřejmě mladší generace, a tak se následující fakta týkají především jich. Na druhou stranu, stereotypy vznikají akcemi většiny, tudíž je zde velká pravděpodobnost, že na ně v praxi opravdu narazíte.


Jak se páry nejčastěji seznamují?

 
Sogaething a Meeting

Sogaething je korejský název pro rande naslepo. Meeting se naopak jako termín používán ve chvíli, kdy na rande naslepo jde více přátel najednou (dva kamarádi se schází s dvěma slečnami) - jelikož jsou tyto trendy zakořeněny hluboko do života Korejců, téměř sto procent z nich někdy rande naslepo zažila. Tento typ setkávání s lidmi je opravdu tak populární, že v Koreji existují přímo "randící bary" a další zařízení uzpůsobená na rande naslepo. Povětšinou se jedná o bar s malými salonky pro dva, ve kterých lze popíjet, povídat si a hodně často také hrát hry.


Co korejské dívky chtějí?


Korejské dívky mají od rande velká očekávání a jejich představa dobrého rande se povětšinou příliš neliší. Pokud tedy nejste správný "oppa" (stereotyp vysněného muže), u mnoha dívek příliš nepochodíte. Mnoho Korejek si hledá přítele pro navýšení svého sociálního statutu (převážně studentky), a proto je důležité, aby bylo na první pohled vidět, že ten krásný mladík patří k nim. Možná je toto tvrzení trochu přehnané, ale v určité míře se to určitě děje. Dobrým příkladem jsou například outfity pro páry, které se v Koreji velmi rozmohly. Vidět tak pár se stejným outfitem, tričkem s nápisem "He is mine" a "I am his" (On je můj; Já jsme jeho) či alespoň sladěnými barvami je více než běžné.


Randění v Koreji


Z určitého úhlu pohledu se dá říci, že korejské rande je jako každé jiné (pokud se nejedná o rande naslepo). Většina lidí zajde do kina, parku či restaurace. Co se však již hodně liší, je přístup Korejců a také jak se jejich vztah dále vyvíjí. Začněme u placení na prvním rande. V Koreji se stále drží trend "gentleman zaplatí" a většina chlapců se toho drží, a jelikož je pro ně nejsou rande příliš běžné, rádi za toto rozptýlení zaplatí. Korejky se tak naučily s tímto faktem počítat, a pokud nezaplatíte, máte velké mínus. Pokud to však pár myslí opravdu vážně, založí si po nějaké době společný účet, ze kterého platí společné výdaje.

Pokud bylo rande úspěšné a z dvou cizinců se stane pár, dostáváme se na trochu jiné území, co se týče rozdílů. Korejci například tak moc lpí na svém smartphonu, že si posílají zprávy téměř bez přestání, a pokud jejich drahá polovička delší dobu neodpovídá, Korejci (dívky i chlapci) začínají být velmi paranoidní a přemýšlí nad vším možným, co se mohlo stát a proč je již nemá ten druhý rád. Počítejte navíc s neustálým focením se na Instagram, na kterém je většina Korejců dá se říci závislá.

Dalším faktem je, že Korejci jsou hodně pověrčiví, hlavně co se týče studií, práce a vztahů. Musíte tedy počítat s mnoha šílenostmi, které nesmíte a musí dělat v určitých momentech. Nikdy se například spolu nesmíte vydat Deoksugong stezkou. To by totiž vedlo k zániku vašeho vztahu. To samé platí, pokud svému protějšku dáte jako dárek boty. Dalším souvisejícím tématem je krevní typ. Korejci totiž věří, že se podle krevního typu dá určit osobnost, a tak není vůbec nic zvláštního se ihned na začátku rande vyptat na jméno, věk a krevní typ. My samozřejmě víme, že na světe existuje více než čtyři druhy osobností, Korejci se toho však stále drží.

Další věcí, která pro páry velmi znamená, je výročí. Korejci si však nehlídají pouze typické roční výročí, kdepak, slečny, ale i chlapci vyhledávají každou příležitost k oslavě. Deset dní, padesát dní, sto dní od počátku vztahu, od první pusy, či jen rok od prvního společně snědeného dortu? V Koreji v tomto ohledu neznají hranic.

Ačkoli jsou Korejci velmi vážní ve svých vztazích, rozchody příliš vážně neberou. Stačí menší hádka a může se stát, že se pár rozhodne vztah ukončit. Jelikož to ale berou na lehkou váhu, často se k sobě po pár hodinách či dnech zase vrací.

 

Intimita

Korea je stále poměrně konzervativní země, a tak se k intimitě v jakékoli podobě páry posouvají pomaleji než na západě. Objetí se celkově v Koreji netěší velkému úspěchu, což působí problémy hlavně Američanům. Objetí je více intimní, než za co ho považujeme, a tak se ho dočkáte, až pokud spolu potenciální pár opravdu vychází. Pusu na prvním rande opravdu nečekejte a těžko říci, zda se jí můžete dočkat před oficiálním vztahem. Budeme-li mluvit o opravdovém intimním vztahu, to je již opravdu vážná věc, ale na druhou stranu až do svatby se čekat nemusí, jak je tomu v některých zemích. Korejci se ale k intimním vztahům dostávají i tak velmi rychle, jelikož doba od prvního seznámení k oficiálnímu vztahu je velmi krátká. Především chlapci jsou v tomto ohledu velmi uspěchaní a je zcela běžné, že vyznávají lásku po pár dnech, ne-li na prvním rande. Uspěchanost pak platí i u žádosti o ruku.


Randění s cizinci


V Koreji se delší dobu drží trend, kdy Korejci vyhledávají cizince na vztahy. Cizinci jsou dnešní korejskou společností velmi idealizováni a považování za celkově krásnější a také lidi s více životními možnostmi. Pokud si korejský chlapec či dívka přivedou domů cizince, rodina je často štěstím bez sebe a vidí tento vztah jako vztah mezi chudou dívkou a mužem modré krve. Na druhou stranu mají v Koreji termín "prostitutka cizinců", jímž označují dívky, které vyhledávají cizince. Tento termín používá dnes převážně část starší generace, která je celkově více konzervativní a která si myslí, že dívky vyhledávají tyto vztahy s čistě sexuálních preferencí.

Je však pravda, že korejské slečny a chlapci si cení tělesného vzhledu více, než je toho v Evropě zvykem. Někdy to může vypadat, že si Korejci na partnerovi cení pouze vzhledu, ale zcela určitě to není jediný důvod ve většině případů.


Noční život


Jak zpívá Ed Sheeran v písničce Shape of You, klub není dobré místo, kde hledat lásku, což platí i v Koreji. Noční život je brán Korejci spíše jako lov, a to především pokud jde o cizinky a cizince, o nichž mají Korejci mylnou představu, že jsou více ochotni hrát jejich hru.

Na závěr bych rád dodal, že celý článek vychází především z mých vlastních zkušeností z Koreji, z příběhů mých přátel, kteří měli tu šanci mít vztahy s Korejci a část také z příběhů zahraničních youtuberů. Jedná se tedy především o subjektivní názory a nezahrnují celou korejskou populaci.

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9