Proč Japonci nesmrdí?

20:13 | 15.12.2017 Zita 0
Je často tradovaná věta, že Japonci nesmrdí, pouhá pověra či potvrzený fakt? A jak je možné, že se v Japonsku během letních měsíců dá v poměrně přeplněném vlaku bez problémů dýchat? Odhaleno zde!
Jaké tajemství se ukrývá v tělech Japonců?
Jaké tajemství se ukrývá v tělech Japonců? FOTO: Flickr.com
Pokud jste již někdy měli příležitost vycestovat do Japonska, mohl vás stav regálů s deodoranty nemálo překvapit. Jak je možné, že jsme cítit o tolik více a dá se náš tělesný pach vůbec nějak ovlivnit?

První vysvětlení nabízí velmi často skloňovaný japonský styl stravy. Této kuchyni, známé jako jedné z nejzdravějších vůbec, můžeme totiž mimo pozitivního působení na lidský organismus, štíhlou postavu a zdroj dlouhověkosti přiřknout i na první pohled možná překvapující ovlivnění pachu jednotlivce. Bylo dokázáno, že za sníženou intenzitu potu Japonci vděčí nízkému příjmu potravin obsahujících kyselinu butanovou, což je látka podílející se právě na onom nechvalně známém zápachu linoucích se z autobusů za parných dnů. Mezi nejčastější viníky pak připadnou hlavně mléčné produkty, jako jsou jogurty a sýry, které se v jídelníčkách Japonců vyskytují opravdu o poznání méně. Pomyslná rovnice méně mléčných výrobků, méně tělesného zápachu a s tím i nižší spotřeba deodorantů a dalších prostředků regulujících vůni však neplatí pouze pro Japonce. Ukázalo se, že při omezení konzumace dochází ke snížení zápachu i u jakýchkoliv dalších národů a to již v řádu 14 dnů.

Další velice podstatnou složku představuje odlišné fyzické uzpůsobení a s ním menší výskyt potních žláz. Za onu "voňavost" však mohou Japonci poděkovat především genu ABCC11, který se dělí na dva typy dle základních typů alel, na základě čehož se určuje, zda pot zapáchá (alela G) či ne (alela A). Vědci prokázali, že zatímco výskyt alel G v potu Afro-Američanů, Afričanů a Evropanů dosahuje velmi vysokých čísel, Japonci či například Korejci vykazují přesný opak. O tom, který z těchto typů alely máte se můžete přesvědčit při běžném čištěním uší- suchý ušní maz připadne lidem s typem genu A, mastný a mazlavý těm s typem G.

Dá se tedy říci, že ačkoliv příroda něrozdělila úplně rovnoměrně, některé věci zůstavají stále v rovnováze- jestliže o sebe nebudete řádně pečovat, alela A vám přirozeně nepomůže...

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9