Asijská nej: Čína

09:10 | 21.09.2017 Kali 0
Nejhlubší kaňon, nejvyšší socha, nejrychlejší vlak, nejstarší veřejná škola nebo největší toaleta na světě- těmito všemi prvenstvími, ale i mnoha a mnoha dalšími, se může pochlubit Čína. Co další je v Číně „nej“ na světě se dozvíte v dnešním článku.
Velká čínská zeď
Velká čínská zeď FOTO: Marianna/ flickr.com

Geografie:

Nejvyšší Pohoří na světě: Himálaj
Čínsky Xǐmǎlāyǎ Shānmà. V tomto pohoří se nachází 10 ze 14 nejvyšších vrcholů světa. Zasahuje jak do Číny tak také Pákistánu, Indie, Nepálu a Bhútánu. Nejvyšším vrcholem je Mount Everest, 8 848 m n. m.


Nejvyšší Hora: Mt. Everest
Čínsky Zhūmùlǎngmǎ Fēng. Nejvyšší hora světa (8 848 m n. m.) leží na hranicích Číny a Nepálu. Vrchol hory byl poprvé zdolán 29. Května 1953 (sir Edmund Hillary a Tenzing Norgay).


Nejvyšší náhorní plošina: Tibetská náhorní plošina
Čínsky Qīng Zàng Gāoyuá. Tibetská náhorní plošina, občas označována i jako „Střecha světa“, není jen nevyšší(průměrná výška 4 500 m n. m), ale také největší náhorní plošinou na světě (rozloha 2,500,000 km2).


Nejvzdálenější místo od moře: Džungarská brána
Čínsky Ālā Shānkǒu. Džungarská brána je geograficky i historicky důležitý průsmyk, spojující Čínu a centrální Asii. Najdeme ji na hranicích mezí Čínou a Kazachstánem a od nejbližšího mořského pobřeží je vzdálená vzdušnou čarou 2 650 kilometrů. 


Nejnižší kaňon: Yarlung Tsangpo
Čínsky Yǎlǔzàngbù Dàxiágǔ. Najdeme jej podél řeky Yarlung Tsangpo v Tibetu. Průměrně je hluboký 2,268 m ale na nejhlubším místě dokonce 6,009 m. Svou délkou 504.6 km je delší než americký Grand Canyon.

Nejdelší pozemní hranice na světě
Čína sousedí se čtrnácti státy. Kromě toho sousedí také Čína třicetikilometrovou hranicí se speciálním administrativním územím Hongkongem a tříkilometrovou s Macau. Její pozemní hranice je tedy dlouhá 22,117 km.

Tibetská náhorní plošina

Stavby:

Největší vodní elektrárna na světě: Tři Soutěsky
Čínsky Cháng​ Jiāng Sānxiá dàbà. Přehrada Tři Soutěsky patří mezi ty největší na světě, proto není divu, že se může pochlubit i největší (nejen vodní) elektrárnou na světě. Byla dokončena v roce 2006 a elektřinu začala dodávat v roce 2008.

Nejvyšší přehrada na světě: Jinping-I Dam
Čínsky Jǐn píng yī jí shuǐdiànzhàn. Přehrada stojí na řece Yalong Jiang v provincii Sichuan a její výstavba započala v roce 2005, přičemž dokončena byla v roce 2014. Její hráz je vysoká 305 metrů.

Nejdelší stavba na světě: Velká čínská zeď
Čínsky Wànlǐ chángchéng. Velká čínská zeď je bezpochyby jeden ze symbolů Číny a vůbec celé východní Asie. Je dlouhá 21,196 kilometrů a složená z mnoho úseků, které se stavěly od roku 1122 př. n. l. až do 1644, přičemž nejznámější a nejzachovalejší jsou části z dynastie Ming.

Největší náměstí na světě: Xinghai Square
Čínsky Xīnghǎi Guǎngchǎn. Doslovně přeloženo znamená „Moře hvězd“.  Nejdeme jej ve městě Dalian v provincii Liaoning na severovýchodě Číny. Jeho rozloha činí asi 110 hektarů a bylo vybudováno v roce 1997 ku příležitosti stého výročí města.

Nejvyšší socha na světě: Spring Temple Buddha
Čínsky Zhōngyuán dàfú. Tato socha Buddhy se nachází ve vesnici Zhaocun v provincii Henan na severovýchodě země. Socha je velká 128 m a to včetně 20 m vysokého lotosového postavce, což z ní činí nejen nejvyšší sochu Buddhy, ale také obecně nejvyšší sochu na světě.

Největší kanál na světě: China's Grand Canal
Čínsky Dà yùnhé. Začíná v Pekingu a táhne se až do Hangzhou. Nejstarší části tohoto kanálu pocházejí až z 5 století př. n. l., ale spojeny byly až za dynastie Sui, tudíž v letech 581–618. Jeho celková délka činí 1,776, je zapsán na seznamu UNESCO a těší se velké oblibě turistů.

Nejdelší most na světě: Danyang-Kunshan
Čínsky Dānyáng-kūnshān tèdà qiáo. Jedná se o železniční most, který leží mezi městy Šanghaj a Nanjing, na vysokorychlostní trati z Šanghaje do Pekingu. Je dlouhý 164.8 a vede převážně přes deltu řeky Yangtze (Dlouhá řeka).


Socha Buddhy Spring Temple Buddha v Henanu

Historie:

První veřejná škola na světě: Chengdu
Byla postavena za dynastie Han (206 př. n. l.– 220 n.l.) a je dodnes v provozu. Dnes se jmenuje Shishi, což v překladu znamená „Kamenný dům“.

Největší záplava na světě: Žlutá řeka, 1993
Smutné „nej“ má na kontě Žlutá řeka (Huánghé)- jedná se totiž o nejničivější zaznamenanou záplavu na světě a téměř jistě nejsmrtelnější přírodní katastrofu 20 století. Podle odhadů měla tato série záplav na svědomí až 4 miliony životů.

Největší zachovalá sbírka dřevěných staveb: Zakázané město, Peking
Zakázané město, sídlo čínských císařů v Pekingu, je jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí Číny. Tento komplex byl vystavěn v letech 1406-1420, zahrnuje v sobě 980 budov a rozkládá se na 72 hektarech.

Nejstarší, nepřetržitě fungující, trolejbusový systém na světě: Šanghaj
První trolebujbusy začaly v Šanghaji jezdit 15. listopadu 1914. Trolejbusy se v rušných ulicích Šanghaje velmi osvědčily a v roce 1924 se trasy z původních 3,5 km rozšířily na 33,0 km. Dne 15.10.2014 překročil 100 let a byl to první trolejbusový systém na svtě, který tohoto milníku dosáhl.

První papírová měna na světě
Další nej pro Chengdu- právě zde se totiž začala užívat první papírová měna na světě- Jiao Zi. Bylo tomu tak v roce 1023 za vlády dynastie Song.

Zakázané Město v Pekingu

Města: 

Nejlidnatější město na světě: Shanghai
Šanghaj je jedno z nejnavštěvovanějších a největších čínských měst, není proto divu, že je to také nejlidnatější město vůbec. V roce 2016 tu žilo neuvěřitelných 24.15 millionů obyvatel. Počítá se, že společně s Pekingem bude mít v roce 2050 přes 50 milionů obyvatel.

Nejlidnatější hlavní město na světě: Peking
Peking, je hned za Šanghají, druhé nejlidnatější město na světě a s populací 21,516,000 je nejlidnatějším hlavním městem na světě. Přitom rozlohou rozhodně není největší- rozkládá se na 1,311 km2.

Šanghaj, moderní velkoměsto s více než 20 miliony obyvatel


Lidé a kultura:

Nejlidnatější země
Jeden z obecně známých faktů je, že Čína je nejlidnatější zemí světa. V Číně žije 1,386,390,000 lidí což tvoří 18,3% populace země- každý pátý člověk na zemi je Číňan.

Nejrozšířenější jazyk na světě: Mandarínština
Přesto, že mandarínština je jeden z nejtěžších jazyků na světě, jedná se o jazyk úplně nejrozšířenější. Mandarínštinou mluví na světě (nejen rodilých mluvčí) 1.09 billionů lidí, naproti tomu angličtinou pouze 983 millionů.

Nejvíce tisknutá báseň: Changsha
Čínsky Zhǎngshā. Báseň napsal Mao C’che Tung, první čínský komunistický vůdce, jenž se také věnoval literatuře. Byla napsána v roce 1925 a dodnes se těší velké popularitě.

Největší klášterní instituce na světě: Larung Gar Buddhist Academy
Čínsky Larong Wuming foxueyuan. Klášterní komplex leží v provincii Sichuan a navzdory své odlehlé poloze se velmi rozrostl. Larung Gar je jedno z nejvlivnějších center tibetského buddhismu a počet jeho obyvatel byl v roce 2015 40 00.

Největší filmový výrobní komplex na světě: Oriental Movie Metropolis
K Číně patří neodmyslitelně taky tamní filmová tvorba- Čína patří k filmařským velmocem a její filmový průmysl je dokonce 3. největší na světě. Je také domovem Oriental Movie Metropolis, největšího filmového výrobního komplexu na světě (rozkládá se na 376 hektarech.)


Čína je nejidnatější zemí na světě, mnoha milionová města tu nejsou žádnou výjimkou

Doprava: 

Nejrozsáhlejší síť autobusových dopravních linek: Šanghaj
Šanghaj je doslova protkána městskou dopravou- od tramvají, přes metro, vlaky až po autobusy. A právě autobusová doprava má v Šanghaji největší síť na světě- ve městě je téměř tisíc autobusových linek a systém patří k nejstarším na světě.

Nejvytíženější síť metra na světě: Peking
Díky milionům obyvatelů Pekingu a dalším milionům turistů, kteří do města zavítají je pekingské metro nejvytíženější na světě. Se svými devatenácti linkami a 345 stanicemi je to také druhá největší síť metra.

Nejdelší síť vysokorychlostních vlaků na světě
Čína se může pochlubit největší sítí vysokorychlostních vlaků na světě- spojuje 29 z 33 provincií a autonomních oblastí. Svou délkou překračuje 22,000 km, což jsou zhruba dvě třetiny všech vysokorychlostních tratí na světě.

Nejrychlejší vlak na světě: Shanghai Maglev Train
Nejrychlejší vlak jezdí v Šanghaji- spojuje Šanghajské letiště s městem. Vlak funguje na principu odpudivých účinků magnetického pole, takže souprava se nad kolejemi vznáší.
Souprava ujede vzdálenost dlouhou 30 km asi za 8 minut
(průměrnou rychlostí přes 220 km/h ) Jeho maximální rychlost je 431 km/h.Nejrychlejší vlak světa Maglev na své pravidelné trase

Ostatní: 

Největší vojenská síla na světě
Čínsky Zhōngguó rénmín jiěfàngjūn. Čínská lidová osvobozenecká armáda byla zřízena 1. srpna 1927 jako ozbrojená složka komunistické strany Číny. Má 2,285,000 zaměstnanců, což činí 0,18% populace Číny. 

Největší producent a spotřebitel uhlí
Čína je nejen největším producentem uhlí na světě, ale také největším spotřebitelem a uživatelem elektřiny pocházející z uhlí. Od roku 2014 však jeho produkce i spotřeba klesá.

Nejvyšší počet uživatelů internetu
Přesto, že internet v Číně je omezený a na některé z celosvětových stránek se nedostanete, má nejvyšší počet uživatelů připojených k internetu. Internet používá 692,152,618 obyvatel a v červnu 2013 bylo 24% zařízení připojených k internetu právě v Číně.

Nejvyšší počet aktivních mobilních telefonů na světě
První v počtu aktivních mobilů je rovněž Čína- mobilní telefon používá 1,321,930,000 obyvatel. 

Největší filmové plátno na světě
Číňané mají pověst velkých filmových fanoušků, není tedy divu, že domovem největšího filmového plátna na světě je město Suzhou kousek od Šanghaje. Na šířku měří 34.6 m a na délku 26.8 m.

Největší toaleta na světě: Chonping
V jednom z největších čínských měst, Chonpingu, se nachází „porcelánový palác“ s více než 1000 toaletami uvnitř. Některé z nich jsou dokonce umělecky řešeny- například pisoáry v egyptském stylu či připomínajícíotevřenou krokodýlí tlamu.

Největší pandí rezervace na světě: Chengdu
Pandy! Snad nejtypičtější zvíře pro Čínu, které okouzlilo svou roztomilostí celý svět a stalo se i tváří všech ohrožených zvířat. Není tedy divu, že největší pandí rezervace je v Chengduv provincii Sichuan (kde se Pandy ve volné přírodě vyskytují). Byla založena v roce 1987 a od té doby se zde narodilo 124 pand.

Největší vývozce čaje
Čaj se v Číně pije v obrovské míře již od nepaměti. V produkci čaje má Čína svou neotřesitelnou pozici- v roce 2013 vyprodukovala 1,700,000 tun čaje, což bylo zhruba 30-35% produkce ve světě toho roku.


Miliony Číňanů pracují v armáděNa další článek ze série "Asijská nej" se můžete těšit zase příští měsíc, kdy se podíváme na ta japonská.
ZDROJ: Wkipedia.org
FOTO: reurinkjan/ flickr.com, Zgpdszz/ wikipedia.org, sama093/ flickr.com, Kevin Poh/ flickr.com, Kalexander2010/ flickr.com, Max Talbot-Minkin/ flickr.com


Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9