Ušmudlaná sestřička Taj Mahalu

10:46 | 05.07.2018 Kali 0
O možná nejkrásnější stavbě světa, indickém Taj Mahalu, už jste určitě slyšeli. Víte ale, že má také i mladší dvojče? Jmenuje se Bibi Ka Maqubara a leží asi 300 km od Bombaje.
 
Bibi Ka Maqubara
Bibi Ka Maqubara FOTO: flickr.com/ Olivier
Každý zná jistě Taj Mahal. Bělostné Mauzoleum na břehu řeky Jamuny, ve městě Agra, je na seznamu UNESCO a jedná se dokonce i o jeden z novodobých divů světa, který je mnohými považován za nejkrásnější stavbu světa.
Jeho návštěva je jistě výborným zážitkem, můžou jej však pokazit davy všudypřítomných turistů, které vám nedovolí si Taj pořádně užít.
Co si takhle ale Taj Mahal užít bez moře turistů, v tichu a klidu, jak se na mauzoleum patří? Pak se seznamte s Bibi Ka Maqbarou!


Menší sestra Taj Mahalu

Bibi Ka Maqubara, leží nedaleko města Aurangabad, ve státě Maharasthra, asi 300 km od Bombaje.  Stavba, které se občas přezdívá chudý Taj Mahal, je skutečně kopií slavného mauzolea.

Stavba vyrostla o třicet let později než Taj, výstavba začala v roce 1651 a skončila 1661. Nechal ji postavit šestý z mughalských, kteří v té době ovládali zejména severní a střední Indii, Aurangzeb.  Mauzoleum postavil na památku své matky Dilras Banu Begum a svým dílem se skutečně snažil trumfnout Taj Mahal.
Trumfnout skvost svého dědečka se mu však nepodařilo, hlavně kvůli nedostatku financí. Podle záznamů stála celá stavba přibližně 700,000 rupií. Pro představu, stavba Taj Mahalu se vyšplhala přibližně na 32 milionů rupií.
Proto má nakonec Bibi Ka Maqubara jen poloviční velikost své slavnější sestry a na každé straně má o jedno portálové křídlo méně. V hodnotě materiálu se Taji, postavenému celému z mramoru, též nemůže rovnat- na mramor brzy došly peníze, takže se zde musely použít méně hodnotné materiály.
Stejně jako Taj, má i Bibi čtyři postranní minarety, které jsou však ke zbytku stavby až nepřiměřeně velké.

 
Taj Mahal                                                          Bibi Ka Maqubara

Kvůli odlehlejší oblasti a tím pádem i menšímu turistickému zájmu není Bibi Ka Maqubara zdaleka tak dobře opečovávána jako Taj Mahal a proto, ji obvykle hýzdí šedé a černé šmouhy.

Právě ale kvůli menšímu zájmu ze strany turistů si možná návštěvu Bibi Ka Maqubary užijete více, než samotného Taje. I přes daleko menší , díky malému počtu turistů, můžete na sebe nechat působit kouzlo starého orientu v klidu a osamotě jak dlouho jen budete chtít. Krom toho vás zde nebudou otravovat ilegální indičtí průvodci, kteří si chtějí vydělat nějakou tu rupii, jako u honosnější sestry.
Co se krajiny týče, je Bibi zasazena líp. Na rozdíl od Taje, který se nachází v jedné z nejzalidněnějších a nejprůmyslovějších oblastí Indie a díky znečištěného ovzduší se mění i jeho původní bílá barva.
Bibi Ka Maqubara je zasazena do polopouštní krajiny, daleko od velkých měst. Na okolních kopicích rostou jen malé keříky a stromky, proto tu mauzoleum postavené v islámském stylu sedí lépe.FOTO: Flickr.com/ Nadir Hashmi, Flickr.com/ particlem, Flickr.com/ Olivier

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9