Japonské hotely rjokan I

17:00 | 24.09.2013 tsal 7
Chcete-li si při své návštěvě Japonska alespoň trochu zažít japonský způsob života, jsou tradiční hotely tím pravým pro vás.
Rjokan
Rjokan FOTO: Wookie Sidecar / Flickr.com
Rjokany na rozdíl od běžných hotelů sázejí na tradičního ducha Japonska. Jejich majitelé se snaží vybudovat a udržet atmosféru starých časů a poskytnout svým hostům místo k ničím nerušenému odpočinku a klidu, kde je o ně dnem i nocí postaráno. Právě to je důvodem, proč jsou tyto hotely mezi Japonci tak oblíbené. Při dnešním životním stylu a tempu již není možné vychutnat si několika-chodovou japonskou kuchyni nebo si v klidu porozjímat nad čajem či v horké lázni. Naskytne-li se tedy volná chvilka, odjíždí Japonci místo na chalupu právě do rjokanů.

Rjokany však mohou nevšední zážitky poskytnout i cizincům, kteří si chtějí okusit tu pravou japonskou atmosféru. Jen si předem musíte zjistit, do čeho vlastně jdete. K pobytu v těchto hotelech se totiž pojí spousta pravidel a zvyklostí, díky nimž se neznalému člověku může zdát zdejší atmosféra příliš upjatá a nepříjemná. Pokud však víte, co čekat a na co si dát pozor, nebudete litovat a rozhodně se budete chtít vrátit.

Historie

Rjokany jsou součástí japonské kultury již po několik století. Jedny z prvních takových podniků začaly vznikat v době Edo (1603 - 1868), kdy během šogunátu Tokugawa zavládlo dlouhé období míru. Díky tomu se stalo cestování poprvé v japonské historii relativně bezpečným a stoupla jeho obliba. Největší cestovní ruch pak panoval mezi šogunovým Edem (dnešní Tokio) a císařským Kjótem. Není proto divu, že právě na této cestě se dařilo celé řadě hostinců, z nichž některé se dochovaly až do dnes. Vzhledem k odlišnosti původu cestovatelů se od sebe lišily i hostince. Obchodníkům a řemeslníkům stačily domy, které pronajímaly volné pokoje, zatímco panstvo vyhledávalo spíše luxusní podniky, v nichž se nabízely nejlepší služby.

Typy hotelů

Není rjokan jako rjokan. Malé rodinné podniky, které mívají méně pokojů i personálu, vám poskytnou komornější atmosféru. Mezi zaměstnanci a hosty zde vzniká osobnější vztah, díky němuž je snazší vyhovět přáním hosta. Tyto hotely jsou obvykle zařízeny ryze v japonském stylu, bez moderních technologií a s obsluhou, která má obvykle problémy s angličtinou. Krom lázní vám tyto hotýlky nemohou nabídnout příliš zábavy, spíše své hosty podporují v průzkumu blízkého okolí.

Oproti nim stojí velké komplexy podobné běžným hotelům. I zde najdete japonské zařízení místností a zvyklosti jsou stejné. Velké množství hostů a personálu však činí atmosféru o něco neosobnější. Zdejší personál je zvyklý na zahraniční klientelu a v rámci hotelu se nachází spousta možností zábavy. Najdete zde bary, restaurace, karaoke, herny … V takovém rjokanu nemusíte spoléhat na možnosti okolí.

Právě podle okolí se rjokany dělí do dalších dvou hlavních kategorií a to na rjokany lázeňské a rjokany městské. Lázeňské rjokany se nachází v lázeňských resortech, takže máte jak v rámci podniku samého, tak i v širém okolí výběr z velkého množství lázní. Obvykle se zde nachází celá řada rjokanů a obyvatelstvo je na návštěvníky lázní zvyklé, takže se i po městě samém můžete pohybovat v hotelové jukatě.

Lázně jsou k dispozici i v příměstských rjokanech, avšak zde se kvůli absenci minerálních pramenů musíte smířit s obyčejnou vodou. V okolí pak můžete zkoumat vše, co má město nebo blízká čtvrť v dispozici. Najít takový hotel není problém ani v menších malebných městečkách, ani ve velkoměstech jako Tokio.Zařízení hotelu

Pokoje se mohou lišit podnik od podniku, podle velikosti, počtu hostů, pro které je určen, nebo cenové kategorie. Základní ráz pokojů je ale víceméně stejný. Pokoje jsou velikostně obvykle koncipovány pro dva až čtyři lidi, u větších skupin můžete narazit na problém. Na podlaze najdete rohože tatami, na které nesmíte v žádném případě vstupovat v botách. Pokoj se skládá z jedné obytné místnosti, jejíž součástí je obvykle papírovou stěnou oddělitelná zasklená veranda, která slouží jako malý obýváček. Najdete zde koberec, západní křesla a konferenční stolek, kde mohou hosté posedět u kávy. Ve středu pokoje je pak již tradiční nízký stolek, kolem něhož leží několik sedacích polštářů zvaných zabuton. Zde se podává čaj, případně snídaně a večeře.

Ke spaní slouží futon položený přímo na tatami. Ten při příchodu do pokoje nenajdete, protože je uklizený ve speciální skříni, odkud ho každý večer personál hotelu vytáhne a rozestele vám. Ráno ho pak zase uklidí. Na pokoji se nalézá i další skříň, kam si můžete uložit své věci a zavazadla.

Na pokojích dále najdete ledničku, televizi, sejf na cennosti, jukatu, ručníky do lázně i na utření a kartáček na zuby. Obvykle je součástí pokoje i malá koupelnička se západním záchodem, sprchou a umyvadlem, avšak ve starších a menších podnicích můžete často narazit na společné toalety a koupelny.

Dekoračních prvků je zde jen málo. Najdete zde výklenek tokonomu vyzdobený svitkem s kaligrafickou malbou nebo květinami naaranžovanými ve stylu ikebana. Posuvná stěna šodži oddělující obytný pokoj od prosklené terasy je tvořena z dřevěných latěk a průsvitného papíru, který propouští světlo. Podobné dveře (fusuma), avšak z pevnějšího neprůhledného papíru, naleznete i u šatníku nebo mezi jednotlivými místnostmi. Ty mohou být zkrášleny dekorativními kresbami.

Jste-li milovníkem moderních vymožeností, mohou pro vás být rjokany poněkud nepohodlné. Klimatizace se obvykle najít dá, byť jen v hlavní místnosti. S centrálním topením je to ovšem horší. Majitelé rjokanů totiž nechtějí stavebními úpravami narušovat vzhled rjokanu a proto se s ním setkáte spíše jen ve velkých podnicích. V běžném rjokanu se zima přežívá pomocí přenosných kamínek a teplého oblečení. Stejně tak je problémem internet. Ten se nezavádí, aby se Japonci odtrhli od svého okolí a hlavně od své práce a mohli si skutečně odpočinout.Kuchyně

Tradiční japonská kuchyně je jedním z velkých lákadel rjokanů. Jezdí sem za ní i sami Japonci, jelikož jen málokdo má v současné době čas a náladu připravovat se s mnohachodovými jídly, jejichž příprava a hlavně estetická úprava často nepatří mezi nejsnazší.

V rjokanech se podává snídaně a večeře buď ve vašem pokoji, nebo ve společné jídelně. Informace o místě a čase podávání vám jsou sděleny hned po příjezdu spolu s dalšími informacemi.

Podniky zvyklé na zahraniční klientelu mohou k snídani nabízet jídlo v západním stylu, nebo bufetové stoly, na nichž najdete z obou kultur něco. Obvykle se ale setkáte s čistě japonským jídlem. A na co se tedy připravit? Na vařenou bílou rýži, polévku miso, nakládanou zeleninu, grilovanou rybu, tofu v polévce daši nebo ochucené sojovou omáčkou, zázvorem a kousky sušené ryby, na vajíčka vařená při nižší teplotě (v lázeňských resortech se k jejich uvaření využívají horké prameny), zeleninový salát s dresingem nebo zálivkou, místní a sezónní čerstvou zeleninu a pastu natto, která se vyrábí ze zkvašených sojových bobů.

Večeře je pak velkou událostí. Celé menu nazývané kaiseki rjóri, o němž si více řekneme v jiném článku, je pečlivě promyšleno, nakombinováno a naaranžováno tak, aby jídlo odráželo ráz místních a sezónních specialit a vyjádřilo unikátní styl rjokanu. Obvykle se podává v 18:00 nebo v 19:00 hodin a považuje se za vrchol dne.

Pokud jde o pití, základem všeho je čaj, který host dostane už po svém příjezdu do hotelu jako uvítání a osvěžení po cestě. Je to také typický nápoj pro snídani, odpolední odpočinek a může se podávat i k večeři. U večeře je také k dispozici velký výběr nealkoholických nápojů, pivo či saké. Alkohol však není zahrnut v ceně pobytu, nýbrž se připisuje na konečný účet.

Pokud jste na speciální dietě nebo máte alergii, je vhodné o tom zpravit personál co nejdříve, aby se mohl přizpůsobit.Ceny

Na kolik vás rjokan vyjde, záleží na tom, kolik za něj chcete zaplatit. Cena se odvíjí od počtu osob, velikosti pokoje, výhledu, zařízení, jídla a dalších obvyklých faktorů. Přestože se platí za hlavu a nikoliv za pokoj, jednotlivce pobyt obvykle vyjde dráž než skupinku dvou až tří lidí. Kratší pobyty jsou pak zase obvykle výhodnější než dlouhodobější. Podle toho, co od pobytu očekáváte, se odvíjí cenová kategorie rjokanu. U nejlacinějších se cena pohybuje mezi 7000 a 10 000 jeny (1300 - 2000 Kč) za osobu, zatímco u nejluxusnějších jde cena od 70 000 jenů (13 000 Kč) na osobu výše.

A to je pro dnešek vše. V příštím článku vám prozradím, s jakými záludnostmi se v rjokanech muzete setkat a jak se v nich jako host chovat.


ZDROJ: Japan-guide.com, Japan-articles.japanican.com, Japaneseguesthouses.com, Japan-talk.com
FOTO: Qosy / Flicker.com, Steve / Flicker.com, 5oulscape / Flickr.com

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9