Thajské modlení za déšť

13:00 | 11.12.2018 Mei 2
Thajsko je zemědělská země. Většina Thajců, zejména ve venkovských oblastech, pěstuje pro živobytí plodiny jako je například rýže. Jejich osud závisí nevyhnutelně na dešti, který dává život a svěžest jejich plodinám.
Thajští sloni
Thajští sloni FOTO: Shutterstock.com
Pokud bude sucho, zemědělci budou výrazně trpět. Je tedy důležité mít víru v přesvědčení, že mohou zmírnit své obavy, prodloužit své naděje a inspiraci. To je také důvod, proč existují různé druhy obřadů, kdy se různými formami, od oblasti k oblasti, modlí pro velké množství srážek.
 
Vzhledem k podnebí na severu, severovýchodě a v centrálních oblastech Thajska, které je suché, konají se zde obřady, kde se modlí za déšť.
 
Nejznámější jsou 3 různé obřady a jejich legendy. Jsou to Phi Ta Khon Festival, Raketový festival, Tradiční kočičí průvod.
 

Phi Ta Khon Festival

Phi Ta Khon je stará tradice, která se koná v oblasti Dan Sai v provincii Loei. Festival se koná jako součást Bun Phra Wet a Bun Bang Fai, což jsou v této provincii velmi významné festivaly. Bun Phra Wet je náboženský obřad, při němž lidé poslouchají recitaci písem získání zásluhy. Bun Bang Fai je zase vypouštění bambusových raket k modlitbě za déšť. Phi Ta Khon Festival se koná 23. – 24. června.
 
Akce trvá tři dny a představuje budhistický rituál, tradiční ceremonie a zábavné aktivity. Festival doprovází barvami hýřící průvod spolu s hrami místních. Hodně Phi Ta Khonů nosí dřevěné zbraně v podobě nadměrně velkých penisů s červenou barvou na špičce a hrají si s diváky, kteří se baví jejich dováděním. Použití těchto rekvizit není považováno za neslušné. Ve skutečnosti jsou znamením síly a plodnosti. Domorodci věří, že tyto věci budou naplňovat Phaya Thaen, nejváženější božstvo severovýchodní oblasti, které má ovládat blaho vensičanů.

FOTO: Robert Pratt / flickr.com
 

Raketový festival

Pokud jde o severovýchodní lid, mají tradiční festival s názvem ngan bun bangfai - raketový festival. Ten se koná na začátku období dešťů jako roční prosba k Bohu za velké množství srážek.
 
Raketový festival se letos konal 12. - 13. května. Koná se v provincii Yasothon. Ostatní severovýchodní provincie mají také Raketový festival, ale ne ve stejném měřítku jako tato provincie.
 
Na festivalu je toho mnoho k vidění. Od barevných průvodů, přes soutěž raket, soutěž krásy až k lidovým zábavám.

FOTO: Bernd Mechsner / flickr.com 
 

Tradiční kočičí průvod

V centrální oblasti je obřad, při kterém se koná průvod kočičích žen, které se modlí za déšť. Podle dávných pověstí může křik kočičí ženy vyvolat srážky. Takže k obřadu neodmyslitelně patří rituál, kdy lidé lijí na kočky vodu, aby co nejvíce kňouraly. Při přípravě na tuto ceremonii se vybere nejkrásnější kočka, která se dá do bambusového koše. Barevně oblečení zemědělci v obci pak tvoří průvod. Při chůzi radostně tančí a zpívají píseň s textem, ve kterém žádají o srážky a dost krmiva pro úrodu. Průvod jde od domu k domu. Vesničané, kteří bydlí ve svých domech, jakmile slyší blížící se průvod, připraví si misku s vodou a stříkají ji na kočky. Mezitím členové průvodu vyjadřují veselí, jakoby opravdu pršelo, a říkají: „Déšť padá. Déšť padá. Hodně srážek. Teď jsou naše tráva a rýžová pole všechna zelená.“
 
 
ZDROJ: thaiwaysmagazine.com

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9