Korejské Vánoce

13:00 | 28.12.2020 arashinka 17
Kapr, bramborový salát, vánoční stromek, dárky a jiné. To vše neodmyslitelně patří k českým Vánocům. Ale když se v Koreji řekne slovo Vánoce, co si tak lidé asi představí?
Vánoce v Koreji
Vánoce v Koreji FOTO: tpgod.tistory.com


Vánoce, den kdy se slaví narození Ježíše Krista a den, který slaví lidé po celém světě. Naši českou podobu Vánoc dokáže popsat každé malé dítě, ale v Koreji a Asii samotné je tento svátek něčím zcela novým.

Korejci všeobecně slaví snad skoro všechno, co jde. Kromě národních svátků se v Koreji slaví i Valentýn, Bílý den, Pepero den, Černý den a jiné, a jak u Korejců bývá zvykem, když něco dělají, tak to dělají pořádně.
 
Vánoce jako takové do Koreje přinesli zhruba před 100 lety křesťanští misionáři a i dnes mnohým Korejcům toto slovo vlastně ani nic neříká. Přesto lze říci, že se Vánoce v Koreji slaví rok od roku čím dál více. To vše vám mohou napovědět ozdobené části města, vánoční akce, znělky nazpívané od idolů, pohádky v televizích a Santa Harabujee v Lotte Worldu.Jak už jsem vám slovem Santa napověděla, Vánoce se v Koreji slaví po západním stylu 25. prosince a jsou řazeny spíše mezi náboženské svátky. Santa Harabujee (Santa dědeček), tedy korejská podoba Santa Clause, může mít kromě klasického červeného obleku i modrý oblek. Děti jej znají jako veselého dědečka, který rozdává dárky, a obchody si je najímají, aby zdravili zákazníky a rozdávali čokoládu a bonbóny. V Koreji se dárky rozdávají na Štědrý den a namísto toho, aby jich byla hromada, jak je u nás zvykem, si dávají jeden, a to povětšinou peníze.Zatímco pro Evropany a Američany Vánoce neodmyslitelně znamenají společně strávenou chvíli s rodinou, v Koreji je tento svátek určen spíše pro mladé. Korejci Vánoce využívají na nákupy, společné setkání, lyžování, party a věřící navštěvují kostely, kde pořádají společné vánoční akce. Přesto všechno se v některých korejských rodinách vánoční stromky staví, děti sledují pohádky a mají slavnostní večeři, která namísto bramborového salátu obsahuje klasické korejské pokrmy jako bulgogi, kimchi, japchae a další, až by se mohlo zdát, že korejská vánoční atmosféra je té naší celkem podobná. V tomto období bývají naplněny hlavně korejské restaurace a v mnohých obchodech můžete naleznout i západní pokrmy. Připravte se ale, že budete muset hrábnout hlouběji do kapsy.

Další důležitou věc, kterou musím zmínit, je vánoční dort, protože stejně jako bychom si my nedokázali představit Vánoce bez stromečku, Korejci si je nedokážou představit bez vánočního dortu. Čím více přeplácaný, tím lepší.

Doufám, že jsem vám tímto článkem aspoň trochu přiblížila podobu korejských Vánoc a mohli jste se něčemu přiučit. Pokud v Koreji někdy strávíte Vánoce, nezapomeňte se naučit korejské verze koled a svým korejským přátelům popřát  메리크리스마스.


FOTO: serve.hankooki.com, hantoday.net, joyseattle.com, tpholic.com

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9