Něco málo z nepálské kultury

14:00 | 10.05.2018 Eunka 0
Chtěli byste se dozvědět alespoň pár základních maličkostí o nepálské kultuře? Například čeho se vyvarovat, když do této země přijedete? Pak vás třeba tento článek osloví.
Nepálská žena
Nepálská žena FOTO: Sajal Sthapit / flickr.com
Když uvažujete o tom, že navštívíte Nepál, měli byste v prvé řadě pamatovat na to, že je třeba být uctivý a pozorný za všech okolností. Tato země má bohatou historii a lidé tu žijí v různých nadmořských výškách, což ovlivňuje i jejich způsob života a kulturu. Kulturní rozmanitost se projevuje i prostřednictvím mnoha náboženských a etnických skupin.

Nepálci jsou poměrně tolerantní, když uděláte nějaký kulturní přehmat, ale rozhodně budou vděční, když se budete snažit jejich kulturu pochopit a řídit se pravidly a zvyky. Mnohé západní zvyklosti mohou vyvolat u Nepálců rozpaky. Navíc je opravdu nemístné dávat místním, povětšinou chudým lidem najevo, že vy pocházíte z ekonomicky rozvinuté země. 

Pokud půjdete k někomu na návštěvu, zujte si boty. Totéž platí i v chrámech. Nikdy neházejte papírky či jiný odpad na domácí ohniště. Oheň se totiž považuje za posvátný. Při jídle používejte pouze pravou ruku a ideální je pít tak, abyste se sklenky nedotýkali rty. Neznečišťujte jídlo tím, že ho kontaminujete použitým nádobím. Vaše oblečení by mělo být pokud možno skromné a cudné. V Nepálu není zvykem se odhalovat. I muži by neměli svlékat vrchní část oděvu a ženy by se měly vyvarovat odhalujících modelů. Přílišná nahota je považována za urážlivou. 

A na co dalšího si dát pozor? Není vhodné projevovat si na veřejnosti vzájemnou náklonnost. Tělesnému kontaktu je dobré se vyhýbat. Vyvarujte se také toho, abyste ukazovali na něco nohou. Hlava je duchovně nejčistší částí těla, a tak je nevhodné se jí dotýkat. Hladit nepálské děti po hlavě prostě nebude to pravé ořechové. 

To je tedy pro dnešek vše, a pokud někdo přece jen do Nepálu vyrazí, budeme jen rádi, když nám vylíčí další kulturní zvyky a své zážitky.


ZDROJ: globerove.com
FOTO: Sirensongs / flickr.com

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9