Nechtěné čínské dívky

16:00 | 12.05.2013 Mei 42
Na odpadních skládkách, které obklopují Peking, nachází čas od času sběrači "cenností" dívky, ležící uprostřed smrdutého útočiště. Někdy byly i stále naživu.
Čínská dívka
Čínská dívka FOTO: Shutterstock.com
(Pozn.: Tento článek je z roku 2001 a situace se už od té doby zlepšila.)
 
Chen Rong, která se živí úklidem odpadků, za léta své práce našla 5 holčiček v odpadcích. Přinesla je všechny domů do své jednopokojové cihlové chaty a spolu se svým manželem se snažili jim dát šanci.
 
Vědci říkají, že každý rok je snad i několik milionů dívčích plodů přerušeno a desítky tisíc opuštěných dětí jsou dívky.
 
„Jedno dítě zemřelo dříve, než jsem se s ním konečně dostala domů,“ říká paní Chen. „Rodiče by neměli vyhazovat své děti, to by se nemělo dít.“
 
Čínská společnost se rozhodla zbavit se svých holčiček ohromnou rychlostí. Za každých 100 dívek registrovaných při narození bylo 118 chlapců. Jinými slovy, téměř sedmina čínských holčiček chyběla.
 
„Některé z dívek jsou živé, jen nejsou registrovány,“ říká profesor Zhai Zhen Wu z pekingské lidové univerzity. „Některé jsou opuštěné, ale život mnoha dívek je přerušen už v době, kdy rodiče zjistí, že plod je ženského pohlaví.
 
Pro Čínu je to obrovský problém. Máme už asi 20 milionů chlapců, kteří se nikdy nebudou moci oženit, protože není dost žen. Toto číslo se zvyšuje o 1,5 milionů ročně. Přináší to kriminalitu a prostituci. Destabilizuje to Čínu.“
 
Jhiu Hongying bylo 19 a byla těhotná. Tlak na ni, aby porodila chlapce, byl obrovský. Rodiny a komunity to vyžadovaly. Chlapec přinese status, bude pokračovat v rodinné linii.
 
„Chlapci jsou lepší, protože mohou hodně pracovat,“ řekla matka dívky, Zhang Hongying. „Jsou silnější. Když bude mít moje dcera syna, všichni budou slavit. Všichni sousedé chtějí, aby její dítě bylo chlapec.“
 
Do pekingského chrámu se ženy chodí modlit, aby byl plod v jejich děloze chlapec. Čínská tradice děvčaty pohrdá. Tato silná kulturní preference synů je zvýšena díky politice jednoho dítěte.
 
Výsledkem je to, že miliony bezejmenných malých holčiček v Číně prostě zmizí.
 
 
ZDROJ: news.bbc.co.uk

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9