Seven Swordsmen [Retrospektiva]

20:06 | 12.05.2013 Vavča 1
Sedm šermířů z Nebeské hory vyráží do boje proti dynastii Qing (Čching) a vy můžete zavítat do světa potulných šermířů také.
Frontcover DVD
Frontcover DVD FOTO: asianstyle.cz - Vavča
Seven Swords of Mount Tian ( 剑下天山 )
Počet dílů: 39 (cca 45 minut jedna epizoda)
Země původu: Čína / Hongkong
Rok vzniku a vysílání: březen až 20. červenec 2006
Režie: Tsui Hark, Jacob Cheung Chi Leung, Clarence Ford, Lam Kin Lung, Marco Mak Chi Sin, Gary Sing
Akční choreografie: Lau Kar Leung, Billy Chan Wui Ngai, Yuen Bun, Ku Huen Chiu, Yu Cheng Hui, Ling Chi Wah, Chui Heung Tung, Hung Yan Yan
Hrají: Ada Choi, Ray Lui, Vincent Zhao, Edell Ai, Wang Xue Bing, Patrick Tam a další

Tato série vznikla podle knižní předlohy (Qijian Xia Tianshan a Saiwai Qixia Zhuan, obojí z roku 1956/7), autorem je Liang Yusheng [1], který je klasikem žánru wu-xia společně se jmény jako Yin Jong[2] a Gu Long[3]. Jako producent, konzultant a režisér se na ní podílel Tsui Hark. Čína a Hongkong se podílely na této koprodukci vysílané v roce 2006. Točilo se v Mongolsku a Číně. Většina exteriérů je vskutku nádherná. Příběh je dosti rozsáhlý a složitý, zejména ke konci je to už značně komplikované a zmatené, někdy, myslím, i nechtěně a s těmi flashbacky se mohlo více šetřit. Na druhou stranu výhodou je příjemná minutáž jednotlivých dílů, okolo 40 minut, nedochází k nějakému natahování a nudě jako v případě mnoha jiných sérií, které mají díl na hodinu, ale třetina z něj je těžká nuda.Píše se nám rok 1664. V Číně nastoupila vláda Mandžuů a dynastie Ming to má prakticky za sebou. Prostý lid upírá naděje ke společnosti Rudých kopí, která údajně má v držení posledního dědice dynastie Ming u sebe, malý král Lu je tak jejich esem. Na začátku vidíme, jak armáda dobývá jednu vesnici a na pomoc vesničanům přijede bývalý vládní vyšetřovatel, který se vydává na horu Tian přesvědčit starého soupeře, aby vyslal svoje žáky tuto vesnici zachránit. Uvidíme tak vznik bratrstva "Sedmi mečů", jehož členové pospolu zachrání vesnici, ale pak se jejich cesty rozdělí a sledujeme postupně osudy několika jednotlivců a skupinek.

Zejména pouštní anabáze člena Sedmi mečů, Yanga (Wang Xue Bing) stojí za to, tyto díly jsou prakticky nejlepší z celé série. Prostředí pouště působí neuvěřitelně magicky, melancholicky, objeví se důležitý charakter, vůdkyně Orlů pouště, Letící rudá šerpa, ano, bude zde i romantická linie a ne pouze jedna. Další hlavní postava bratrstva Sedmi mečů, Chu Zhaonan (Vincent Zhao) pro změnu potká dívku jménem Zelená perla (Edell Ai). A i tato linie příběhu patří k vrcholům série.Osudy dalších bratrů jsou také zajímavé, ale ne tolik. Proti hrdinům dobrá stojí tři hlavní postavy, mandžuský princ Dokado (Ray Lui), který kromě Sedmi mečů otravuje i lidi v poušti, jeho dva generálové - Ohnivý vítr a Nalan nejsou tak schopní jako on, ale umí být také velmi krutí a vynalézaví, nicméně Ohnivý vítr udržuje ducha rytířskosti a není podlým ve svém jednání, chce bojovat čestně. Souboje mezi armádou a povstalci jsou skvěle natočeny, pro davové scény nejsou potřeba tisíce komparzistů, stačí desítky, když je kameraman šikovný. Některé scény jsou hodně dech beroucí, taktizuje se a nejsou to pouze slepé řeže, kde má pomřít co nejvíce lidí, a na tomto pozadí se budou utkávat hlavní postavy, tak to zde nefunguje. Individuální souboje ovšem jsou také fenomenální ať už pod širým nebem nebo ve městě. Ostatně bojovou choreografii měl na starosti mimo jiné také Lau Kar Leung, který je legenda v oboru.

Co je plusem série: výprava, kostýmy, zbraně, perfektní jezdecké výkony všech zúčastněných a vůbec kaskadérské kousky a snímání výkonů koní. K rytířství prostě patří nejen meč, jiné zbraně, ale i koně a právě v mnohých filmech i sériích je jejich úloha redukována na pouhý dopravní prostředek, tady si užijete dosyta vynikajících jezdeckých/bojových scén. Další klad je proměna charakterů, ze začátku na vás mohou působit ploše, ale oni se mění a to docela uvěřitelně a zajímavě. Každý z bojovníků Sedmi mečů má jedinečný styl boje a hlavně zbraň. Vedlejší postavy tu občas mají také důležitou roli, osvěžením je i pár dílů z pohledu "těch zlých", kteří to také nemají jednoduché.


 
Nyní zápory, jak jsem psal, do dílu 23 respektive 24 je to na pět hvězd bez diskuzí. Po přesunu z venkovního prostředí do hlavního města přijdou dobré díly, ale už ne tolik, pak tempo nebezpečně zpomalí a některé jednání postav a dialogy jsou fakt na pěst, děj začíná řídnout, vyskytují se, myslím, nechtěné absurdity a nedorozumění jako v tom vtipu, některé věci nevysvětlíš. Nevím, zda je to tak i v knižní předloze nebo režisér tak chyboval. Naštěstí posledních 7 epizod se opět nabere dech a vše zdárně graduje, jak má, ve velkém finále. Co se týče hudby, některé motivy jsou moc pěkné a zapamatoval jsem si je. Neskutečnou blbostí je použití jednoho nebo dvou motivů (v lehce změněné podobě) ze známého amerického westernu, až to uslyšíte, určitě to poznáte, odkud to je. Některé skladby OST jsou v lehce moderním hávu, ale přesto se hodí do atmosféry série. Většina muziky se mi celkově líbila.

Z hereckého obsazení jsem neznal prakticky nikoho, ale okamžitě jsem si oblíbil postavu Chu Zhao Nan, kterého hraje Vincent Zhao (expert na bojová umění, hrál např. ve filmech Tsuie Harka). Je totiž chytrý a odvážný, byť někdy přemýšlí až příliš a přechytračí sám sebe, hned si mě získal svým pohodářským chováním, vyzařuje z něj síla osobnosti. Dalším favoritem je u mě Yang Yuncong, kterého hraje Wang Xue Bing. Jeho postava je vcelku bezelstná, příliš čestná ale nikoliv hloupá, snad někdy příliš ukvapená, rozhodně by mu prospělo myslet více dopředu a zvážit následky svých činů. Nicméně chápe, jakých chyb se dopustil, a chce to napravit, je to velký sympaťák.

 

Dále zde máme jejich partnerky, Edell Ai je výborná jako Zelená perla, tanečnice a společnice, která bere život realisticky, přesto jí nedá snažit se žít lépe, byť ví, že ty principy jí nebo někoho dalšího mohou zničit. Hongkongská kráska a studentka bojových umění - Ada Choi jako Fei Hong Jin (Letící rudá šerpa) je přímo skvělá, má velké charisma, značnou důležitost v příběhu. Fakt jsem jí fandil, má zejména velmi zajímavý bojový styl se zakřivenou dýkou a bičem, ale neváhá používat ani ostatní zbraně. Netrpí komplexem rytířskosti, ví, že si jej nemůže dovolit, přesto nepáchá zlo, jen je postavena do těžkých morálních voleb, kdy se musí rozhodnout mezi svým svědomím a blahem celku a to není nikdy jednoduché, ať uděláte, co uděláte, vždy zde bude stopa lítosti.

Ze záporáků vládne jednoznačně Ray Liu jako princ Dokado, schopný to lučištník, taktik a liška prohnaná mající plán počítající s hodně věcmi dopředu, ale plán ve smyslu, že to nepůsobí trapně a komicky nýbrž geniálně, umí rozpoutat síť intrik a triků, které je těžké překonat a prokouknout, nicméně ani on není neomylný ve svém odhadu a občas udělá chybu.
 
Přes veškeré výhrady tuto sérii vřele doporučuji, je značně epická, způsobem, o kterém jsem si myslel, že nejde v podmínkách TV seriálu dosáhnout. Herci byli výborní, stejně jako prostředí, které má pro mě velké kouzlo a přitažlivost. Byť skutečně nejsilnější je prostředí hor, horských údolí a pouště, města nebo vesnice ničím zvláštním nevynikají, to si, myslím, mohlo být uděláno lépe. Scénář mohl být o něco dotaženější. Pokud vás zaujal film Tsuie Harka Seven Swords a zajímá vás, jak bude příběh pokračovat dále, máte možnost. Ale varuji vás, já se na to začal dívat jeden týden, a nemohl jsem přestat. Věřte nebo ne, těch 39 dílů mi uběhlo jako voda. Jelikož jsem nedávno podnikl reprízu seriálu na DVD, můj pozitivní názor, nejen že zůstává nezměněn, ta série má potenciál na další opakování a to myslím mluví za všechno.Hodnocení: 9/10


[1] Mimochodem, na základě jeho děl vznikly dva filmy The Bride With White Hair (1993) a seriál, nyní nám opět hrozí remake této klasiky - White Haired Witch.
[2] Podle jeho sérií byly natočeny např. filmy The Jade Faced Assassin (1971), The Duel of the Century  (1981), Butterfly and Sword (1993), The Duel (2000) a mnohé TV série.
[3] Autor mnohokrát adaptovaných klasik Sword Stained with Royal Blood (1956), The Legend of the Condor Heroes (1957-59), Flying Fox of Snowy Mountain (1959 vyšel první díl).


FOTO: thaimisc.pukpik.com, sortol.com, blog.goo.ne.jp, imgsou.com, uonline.vn, tw.myblog.yahoo.com

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9