Malý průvodce tradičními ženskými oděvy čínských etnických skupin - I

18:00 | 20.04.2013 Erik 12
Při své obrovské rozloze a různorodosti je Čína doslova předurčena k tomu, aby na jejím území přebývaly ty nejrozmanitější národnosti a menšiny. O koho se jedná a jak vypadají jejich tradiční ženské oděvy?
Žena národnosti Bai
Žena národnosti Bai FOTO: bbs.chinadaily.cn
Samozřejmě půjde jen o letmé nahlédnutí, při němž se vzdálenosti stovek a tisíců kilometrů budou překonávat pouhým mrknutím oka. Na území Číny žije podle oficiálních statistik 56 etnických skupin, které se často dělí ještě na další podskupiny. V některých případech dokonce lidé ze stejných etnik z jiných provincií mluví zcela odlišným nářečím a nedokáží se spolu v té "své" řeči domluvit. Snad vám obrazy dokáží alespoň trochu přiblížit barevnost, nádheru a rozmanitost kultur, se kterými se při cestování Čínou lze setkat.

Začneme na návštěvě u národa Zhuang. Je trochu podivné jej označovat za menšinu, když čítá osmnáct milionů, ale evropská měřítka tu neplatí. Žijí kromě své autonomní oblasti na jihu Číny také ve Vietnamu, Laosu a Thajsku.Nemusíme chodit zas tak daleko, abychom navštívili lid zvaný Naxi. Obývají předhůří Himalájí v provinciích Yunnan a Sichuan. Pokud zavítáte do města Lijiang nenechte si ujít jejich nádherné výšivky (a výbornou pikantní rybí specialitu).Menšinu Miao najdete ve všech provinciích jižní Číny a dělí se na množství skupin s odlišnou historií. Podle archeologických nálezů jde patrně o nejstarší pěstitele rýže v Číně.Na jihu v provincii Yunnan žije i menšina Bai. Sami sebe nazývají v čínštině "bílí lidé" a bílou barvu mají ve velké úctě. Rozhodně si nenechte si ujít jejich tradiční čajovou ceremonii, která se nese v hořkém začátku, sladkém pokračování a v ozvěně chuti na závěr.Menšina Gaoshan je vlastně původním obyvatelstvem Taiwanu. Na pevninské Číně jich žije jen něco málo přes čtyři tisíce.O menšině Dong se není potřeba rozepisovat, když o nich napsala Mei skvělý článek zde Ale dosti již bylo horkého, tropického jihu. Další tři menšiny najdete na studených severních pláních a lesích. Jde o národy pastevců a lovců-sběračů. Najdeme je kromě Číny také na území Ruska a Mongolska. Zde tedy jsou...

Evenkovélidé Daur  (kteří mají za svůj tradiční sport po tisíc let blízkého příbuzného pozemního hokeje)a nakonec lovci národa Oroqen (jejichž jméno znamená "soby užívající lidé")Na závěr tohoto dílu jsem samozřejmě musel zařadit v Číně žijící menšinu korejskou (čítající kolem dvou milionů).Jak se vám výlet za obleky menšin líbil? Zaujal vás některý z tradičních kostýmů tak, že byste jej chtěli vyzkoušet? Který z nich by to byl? Přání by to navíc nebylo nijak nesplnitelné. Tedy pod jednou podmínkou. Vyrazit na výlet do Říše středu.


ZDROJ a FOTO: bbs.chinadaily.cn

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9