V Gangnamu, ale daleko od Gangnam Style

17:45 | 19.04.2013 LeaFox 6
Vesnička Kurjong je jednou z nejchudčích oblastí obrovského města Soul. Paradoxně leží ve stínech enormních novodobých mrakodrapů čtvrti Gangnam-gu.
Velké mrakodrapy se tyčí nad obydlími, které jakoby by patřily do úplně jiného světa.
Velké mrakodrapy se tyčí nad obydlími, které jakoby by patřily do úplně jiného světa. FOTO: google.com
Gangnam-gu je jednou z 25 největších čtvrtí ležící na jihu Soulu. Žije zde na 528 000 občanů a zajímavostmi, kterých byste se tu mohli dohledat, jsou například Museum Kimči, akvária a nákupní centrum COEX, chrám Bongunsa anebo světová centrála Taekwonda - Kukkiwon.

Gangnam je demograficky skutečně jednou z nejbohatších částí Soulu, ale nachází se tu i lokace, která by toto tvrzení mohla vyvracet.

Vesnička Kurjong leží za hradbami obrovských apartmánů gangnamské smetánky, její vzhled a ani ve vesnici žijící obyvatelé jakoby do tohoto velkoměstského života nepatřili. 

Jak je toto možné a odkud se tito lidé vzali? Jsou to snad bezdomovci? Nic takového!

V roce 1988 se v Soulu uskutečnily první Olympijské hry a pro tuto příležitost byla nutná jedna věc - renovace města. Od počátku 80. let se tedy začalo s rekonstrukcí. Lidé byli navzdory svému  odporu vyhnáni ze svých domovů. Mnoho z těch, kteří si nemohli dovolit vysoké nájmy v renovovaných čtvrtích, se usadili na roztroušených místech, kde opravy města nezasáhly. Obydlí žijících v Kurjongu jsou z velké části zbudovány z vraků ze stavenišť. Ve vesnici se navíc nachází několik výbušných ropných kanistrů a kanalizace se nedohledáte.

V březnu 2011 byl starostou Oh Sehunem předložen návrh, že by město mělo zbudovat nové obytné domy pro tyto rezidenty. Dále by také měla být těmto lidem poskytnuta lepší práce, nebo vůbec nějaká práce, aby dokázali být sami sobě soběstační. Tento plán byl, ale z velké části zamítnut právě vesničany Kurjongu. Tvrdí, že tato akce je nerealizovatelná a nereálná. Nemohli by si prý dovolit platit vysoké nájemné, ale pravda zůstává i v tom, že svá stará obydlí nechtějí opustit.Proti tomuto návrhu se nakonec postavila starostka čtvrti Gangnam Shin Yeonhee s promptním zamítnutím Oh Sehunova návrhu. Toto rozhodnutí však obyvatelům vesnice Kurjong přineslo spíše značnou úlevu.


Zdroj: koreatimes.co.kr

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9