Tanec tisíciruké Quan Yin

18:02 | 11.04.2013 Mei 13
Tento tanec, prováděný zrakově postiženými tanečnicemi, vás jistě uchvátí. Ať už jste se s tímto fantastickým tisícirukým Quan Yin tanečním výkonem někdy setkali či ne, pojďme se na něj společně podívat a trochu si ho přiblížit.
Taneční soubor tisíci-ruké Quan Yin
Taneční soubor tisíci-ruké Quan Yin FOTO: Alice Lin / flickr.com
V tomto tanci existují dvě oblasti zájmu. Jedním se Quan Yin (nebo Guan Yin) a druhým jsou tyto tanečnice.
 
Quan Yin je běžně uctívaná jako bohyně milosrdenství. Její formální jméno v čínštině je Quan Shi Yin Pusa. „Quan“ znamená zkoumat nebo sledovat. „Shi“ se rozumí celý svět. „Yin“ je zvuk, který je v tomto případě zvukem smutku nebo voláním o pomoc a „Pusa“ je Bodhisatwa, což znamená „bytí Buddhy“.
 
Quan Yin v podstatě symbolizuje soucitnou bytost, která mapuje svět a reaguje na volání o pomoc. Quan Yin je líčena v různých formách. Jednou z nich je tisíce rukou.


 
Skupina tanečnic se skládá z 88 účinkujících, z toho je 55 sluchově, 28 zrakově a 5 tělesně postižených. Průměrný věk souboru je pouhých 18. Skupina se skládá ze 3 týmů. Týmy A a B jsou zkušení umělci, zatímco tým C ještě podstupuje školení.
 
Tanec tisíciruké Quan Yin je nejznámější a nejvelkolepější vizuální zobrazení dokonalé taneční synchronizace. Tento velkolepý taneční výkon je prováděn 21 hluchoněmými tanečnicemi. Vzhledem k povaze této taneční polohy vlastně vystupuje jen jeden člověk, vedoucí tanečník. Tato krásná tanečnice není nikdo jiný než kapitánka a zástupkyně týmu, Tai Lihua.


 
Tai Lihua přišla o sluch ve 2 letech. Se souborem začala tančit, když jí bylo 15. Za posledních 16 let účinkovala ve více než 40 zemích světa.
 
Vystupovala i ve dvou z nejprestižnějších světových divadel, v centru Johnna F. Kennedyho v New Yorku a v Teatro alla Scala v Benátkách.
 
Čtyřicet dva rukou v Buddhismu představuje tisíc rukou. Tai Lihua, dívka se sluchovým postižením, a dalších 20 sluchově postižených tanečnic stojí na jevišti ve tvaru lotosu stejně tak jako jedna osoba s tisíci rukami. S laskavým výrazem v očích, s různými pozicemi rukou a svatým tancem vykonávají milosrdenství Avalokitesvary Bodhisattvy, která nás má přivést do nálady přírodo-lidské integrace.
 
ZDROJE: goodguy.hubpages.com, mydream.org.cn

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9