Shangyuan - Čínský svátek luceren

11:00 | 08.02.2020 Erik 4
Festival luceren se pořádá patnáctého dne nového lunárního kalendáře a je vlastně posledním dnem oslav čínského Nového roku. Jak probíhá a s čím se při něm můžete setkat?
Tradiční lucerny v ulicích Pekingu
Tradiční lucerny v ulicích Pekingu FOTO: Shutterstock.com
Oficiálně se festivalu říká Shangyuan (上元), ale od místních můžete zaslechnout i jiná jména – třeba festival Yuanxiao (元宵). Během této první úplňkové noci, jsou po stovkách rozsvěcovány papírové lucerny a luští se hádanky napsané na připevněných papírcích. Tyto hádanky často obsahují motivy štěstí, úspěchu, rodiny a lásky. Někde se lze setkat i s vydlabanými místními ředkvemi, které tak připomínají halloweenské dýně. Nechybí ani Lví tanec a možná překvapivě také chůze na chůdách. Při ní jednotliví účastníci představují například mnichy, rybáře, klauny a krom samotné chůze předvádějí často krkolomné akrobatické kousky.

Za starých dob byly lucerny velmi jednoduché a pouze císař a urozené osoby vlastnili velké a složitě zdobené kusy.  V současnosti potkáte lucerny všech myslitelných velikostí a podob – od těch tradičních až po jejich novodobé neonové verze. Obzvláště populární jsou ty ve tvaru zvířat - a letos nikdo neprohloupí, když bude sázet na to, že mezi nejpopulárnější patří ty koňské.Jako jídlo se během festivalu podávají kuličky vyrobené z lepkavé rýže. Mohou (ale také nemusejí) být plněné sladkou náplní ze sezamu, oříšků, červených fazolek či jujubové pasty. Lze se setkat i masovou náplní a stejně tak i s asketickými kousky bez náplně. Kuličky se dají vařit, smažit i připravovat v páře - záleží jen na chuti a fantazii. Jejich kulatý tvar a okrouhlost misky, ve které jsou servírovány, mají symbolizovat celistvost rodiny a rodinný kruh.  Ne nadarmo se proto také nazývají tangyuan (汤圆), což je vyslovováno stejně jako „rodinné setkání“ (团圆). Dalším jménem pro ně, hlavně na severu, je přesně dle názvu svátku yuanxiao (元宵).Samotný původ Festivalu luceren je zahalen tajemstvím a koluje o něm mnoho rozličných legend. Podle některých je oslavou taoistického božstva štěstí, jiné vyprávějí o památce dávného hrdiny. Asi nejzajímavější verze je o záchraně vesnice před hněvem Nefritového císaře. Ten se na vesničany rozzlobil, protože se odvážili ulovit jeho vzácného jeřába a rozkázal nebeskému vojsku srovnat vesnici se zemí. Vystrašení vesničané na radu jednoho moudrého staříka u každého domu rozsvítili červenou lucernu a celý večer udržovali na ulicích malé ohníčky a odpalovali petardy. Nebeské armádě se při jejím pochodu zdálo, že celá vesnice je už v plamenech, a tak se vrátili k Nefritovému císaři se zprávou, že vesnice je zničena. Císař byl spokojen a vesnice zachráněna.

Festival může být na některých místech také pekelně hlučný a dosti podobný zmiňované legendě. Důvodem je to, že zábavní pyrotechniku je možné v Číně volně používat jen během oslav nového roku – pak už jen při výjimečných rodinných událostech jako je třeba svatba. Mnozí tak během tohoto večera spotřebují domácí zásoby všelijakých dělbuchů a rachejtlí. Na další příležitost si budou muset počkat celý rok.


FOTO: suanle / flickr.com

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9